Дайджест головних публікацій за 2023 рік

 

Дайджест головних публікацій за 2023 рік:

Схвалено Звіт про проведення національної оцінки ризиків у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення.

Лист-роз'яснення Міністерства юстиції України від 02 січня 2023 року № 289/158972-10-22/8.4.3 «Щодо порядку повідомлення про виявлені розбіжності стосовно відомостей про кінцевих бенефіціарних власників».

Ухваленим законом передбачено легалізацію електронних грошей та продовження строку переліцензування банків та інших фінансових установ для подальшого здійснення операцій з електронними грошима (законопроект №4366 від 12.11.2020р.)

Група з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF) опублікувала оновлений "Річний звіт FATF 2021-2022".

Міністерство Фінансів України наказом №465 від 28.12.2022року (зареєстровано в Мін'юсті 09.02.2023 за №258/39314) затвердило нові критерії ризиків легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансування тероризму та фінансування розповсюдження зброї масового знищення.

Відтепер суб'єкти господарювання, які здійснюють торговельну діяльність культурними цінностями та/або надають посередницькі послуги в такій діяльності, зобовʼязані стати на облік у Держфінмоніторингу

Лист Міністерства юстиції України від 27 лютого 2023 року № 23303/8.4.3/32-23 «Щодо застосування норм Закону України від 06 вересня 2022 року № 2571-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення регулювання кінцевої бенефіціарної власності та структури власності юридичних осіб».

Національний банк України надав право електронним резидентам відкрити поточні рахунки виключно через інформаційну систему "Е-резидент" в одному з банків, що доступний для вибору в цій системі

FATF погодилася щодо жорсткіших глобальних стандартів бенефіціарної власності у своїй Рекомендації 24, вимагаючи від країн забезпечити доступ компетентних органів до адекватної, точної та актуальної інформації про справжніх власників компаній. FATF оновила інструкції, які допоможуть країнам виконати переглянуту Рекомендацію 24.

НБУ затвердив порядок надання аудиторами інформації про виявлені факти порушень надавачами фінансових послуг, що становлять суспільний інтерес

Депутати схвалили закон щодо виявлення активів, які не були задекларовані платниками податків. Однак передбачили послаблення для осіб, у яких на рахунках за кордоном менше 250 тисяч доларів

Парламентарі підтримали у першому читанні законопроєкт, яким передбачається створення державного реєстру санкцій

З 1 квітня 2023 року вступає в дію Закон України від 6 жовтня 2022 року №2654-IХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законів України щодо особливостей оподаткування підприємницької діяльності електронних резидентів». 

Законом про "електронне резидентство" також внесено зміни в  Закон України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення"

Глава держави підтримав закон щодо виявлення активів, які не були задекларовані платниками податків, (який передбачає послаблення для осіб, у яких на рахунках за кордоном менше 250 тисяч доларів).

Члени комітетів Європейського парламенту з економічних питань і внутрішніх справ проголосували за закон про боротьбу з відмиванням грошей

З 1 липня 2023 року Закон 2970-ІХ вимагає від підзвітних фінансових установ України застосовувати заходи належної перевірки до фінансових рахунків для встановлення того, чи є рахунки підзвітними.

Згідно з рішенням Уряду, до переліку увійшли громадяни країн, які входять до чорного та сірого списку FATF, зокрема (станом на 2022 рік) громадяни Албанії та Туреччини, а також громадяни РФ, Північної Кореї та Ірану.

Банки під час здійснення заходів щодо управління ризиками мають ураховувати факти включення клієнтів до санкційних списків іноземних держав та міждержавних об’єднань.

Указом президента України за №308/2023 від 27.05.2023 було підтримано Рішення Ради національної безпеки і оборони України від 27.05.2023 "Про застосування секторальних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) до Ісламської Республіки Іран".

2 травня 2023 року було прийнято Закон України № 3075-IX від 02.05.2023 «Про припинення дії Угоди між Урядом України та Урядом Сирійської Арабської Республіки про торговельне, економічне і технічне співробітництво».

Підприємці з Індії, Пакистану, Словенії та Таїланду зможуть скористатися українською програмою е-Резидентство.

Національний банк унормував окремі питання забезпечення належного застосування ризик-орієнтованого підходу банків до клієнтів ‒ політично значущих осіб, які раніше містилися в рекомендаційних листах.

НБУ переглянув підходи щодо застосування штрафів до банків за ключові порушення у сфері протидії відмиванню доходів, одержаних злочинним шляхом, та валютного законодавства.

«Сірий» список FATF поповнився новими країнами: Камерун, Хорватія, В’єтнам.

Набрав чинності наказ Мінфіну від 26 травня 2023 року «Про затвердження Порядку застосування загального стандарту звітності та належної перевірки інформації про фінансові рахунки».

28 липня опубліковано Закон України від 13 липня 2023 року № 3223-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо застосування санкцій»

Що таке AML на криптобіржах, як не потрапити під блокування чи уникнути інших санкцій, та яких правил дотримуватись.

Інформаційний лист ДПС №5/2023 «Практичні питання тлумачення окремих термінів Загального стандарту звітності CRS».

Згідно наказу Міністерства юстиції України № 2469/5 від 04 липня 2023 року

НБУ затвердив Концепцію відкритого банкінгу, що визначає напрями розвитку, дорожню карту та ключові вимоги до впровадження в Україні відкритого банкінгу

Новий звіт FATF: Віртуальні активи

Нові правила регулювання крипти від ЄС

Верховна Рада України прийняла Закон «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану»

Опубліковано матеріали IX Міжнародної наукової конференції «Інформаційні технології та впровадження» (IT&I-2022)

Зміни внесені постановою НБУ від 5 вересня 2023 №108 "Про внесення змін до Положення про здійснення установами фінансового моніторингу та визнання такою, що втратила чинність, постанови Правління Національного банку України від 17 грудня 2021 року № 145". Постанова набирає чинності з 7 вересня 2023 року.

З 1 жовтня запрацює порядок повідомлення Мін’юсту про виявлення розбіжностей в ЄДР

Набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України № 976 від 12 вересня 2023 р, яка затверджує Порядок автоматичної перевірки (верифікації) відомостей засобами Єдиного державного веб-порталу електронних послуг з використанням відомостей з Єдиного державного демографічного реєстру, Державного реєстру фізичних осіб – платників податків.

Мета Методології визначення кінцевого бенефіціарного власника КБВ – встановити на рівні країни єдиний підхід, як визначати реальних власників компаній.

Держфінмоніторингом здійснено переклад та оприлюднено наступні видання: Глобального фонду боротьби з відмиванням коштів і фінансуванням тероризму (GF-AML/CFT)» «Типології незаконних фінансових зловживань сектору НПО»; дослідження RUSI «Посібник з оцінки ризиків фінансування розповсюдження зброї масового знищення»; документ FATF «Цільове оновлення в контексті імплементації стандартів FATF щодо віртуальних активів»; «Керівництво FATF щодо бенефіціарної власності юридичних осіб» та Типологічний звіт MONEYVAL «Ризики відмивання коштів та фінансування тероризму у світі віртуальних активів».

20 вересня Верховна Рада ухвалила закон про відновлення електронного декларування та відкриття декларацій посадовців: Законопроект 9534.

21 вересня Верховна Рада ухвалила за основу законопроект 9269-д стосовно пожиттєвого моніторингу РЕР-ів (політично значущих осіб або Politically exposed persons). Це фізичні особи, які мають або мали повноваження щодо виконання значних публічних функцій. 

Оприлюднено проєкту наказу «Про затвердження Положення про здійснення фінансового моніторингу суб’єктами первинного фінансового моніторингу, державне регулювання і нагляд за діяльністю яких здійснює Міністерство фінансів України» 

07 жовтня було зареєстровано у Верховній Раді України Законопроєкт «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо врегулювання обороту віртуальних активів в Україні» № 10225 від 07.11.2023 року.

Зміни спрямовані на захист неприбуткових організацій від ПВК/ФТ

Секторальні обмежувальні заходи стосуються оборонно-промислової сфери росії та білорусі терміном на 50 років

Міжнародний валютний фонд представив«Оцінку макрофінансових ризиків від криптоактивів» 

17 жовтня Верховна Рада проголосувала в цілому за законопроект 9269-д, який вводить довічний статус публічно значущої особи (РЕР)

Окрім скасування трирічного обмеження для статусу публічного діяча, передбачено застосування ризик-орієнтованого підходу під час визначення обсягу та тривалості заходів фінансового моніторингу, які необхідно вживати стосовно таких діячів. 

Голова НБУ Андрій Пишний роз'яснив, як мають застосовуватись норми закону щодо повернення довічного статусу PEPs банками і іншими фінансовими установами.

29 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України Про внесення змін до Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення" щодо політично значущих осіб № 3419-IX від 17 жовтня 2023 року

Рада ЄС та Парламент повідомили про досягнення попередньої домовленості про створення нового європейського органу з протидії відмиванню грошей і фінансуванню тероризму (AMLA), який спрямований на захист громадян ЄС і фінансової системи ЄС проти відмивання грошей та фінансування тероризму.

Уряд визначив основні вектори розвитку системи фінансового моніторингу з ключовими напрямами державної політики

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial