AMLA – європейський орган з протидії відмиванню грошей і фінансуванню тероризму

Рада ЄС та Парламент повідомили про досягнення домовленості про створення нового органу влади
 

Сьогодні Рада ЄС та Парламент повідомили про досягнення попередньої домовленості про створення нового європейського органу з протидії відмиванню грошей і фінансуванню тероризму (AMLA), який спрямований на захист громадян ЄС і фінансової системи ЄС проти відмивання грошей та фінансування тероризму.

AMLA матиме прямі та наглядові повноваження над особами з високим ризиком у фінансовому секторі. Щодо місця розташування агентства, питання буде обговорюватися окремо.

Враховуючи транскордонний характер фінансових злочинів, новий орган підвищить ефективність системи боротьби з відмиванням коштів та фінансуванням тероризму (ПВК/ФТ) шляхом створення інтегрованого механізму з національними наглядовими органами для забезпечення дотримання зобов’язаними особами обов’язків щодо ПВК/ФТ  у фінансовому секторі

AMLA також виконуватиме допоміжну роль щодо  нефінансових секторів і  координуватиме підрозділи фінансової розвідки  в державах-членах ЄС. Крім наглядових повноважень, AMLA матиме право накладати грошові санкції на серйозних порушників, а саме заморожувати та конфіскувати активи.

Наглядові повноваження, згідно попередньої угоди, AMLA скоординовані за певними типами кредитних і фінансових установ, включаючи постачальників криптовалютних активів, які вважаються високоризиковими або працюють за кордоном.

AMLA проведе відбір кредитних і фінансових установ , які представляють високий ризик у країнах-членах ЄС. Відібрані суб’єкти будуть перебувати під наглядом спільних наглядових груп під керівництвом AMLA, які здійснюватимуть перевірки. Угода надає повноваження контролювати до 40 груп і організацій у процесі першого відбору.

Для невідібраних зобов’язаних організацій нагляд за ПВК/ФТ залишатиметься переважно на національному рівні.

У нефінансовому секторі AMLA виконуватиме допоміжну роль, проводячи перевірки та розслідуючи можливі порушення у застосуванні системи ПВК/ФТ. AMLA матиме повноваження видавати рекомендації. 

AMLA матиме загальну раду, що складатиметься з представників наглядових органів і підрозділів фінансової розвідки з усіх держав-членів Євросоюзу, а також виконавчу раду, яка буде керівним органом AMLA, до складу якої ввійдуть голова Органу та п’ять незалежних штатних членів.

Рада та парламент скасували право вето Комісії щодо деяких повноважень виконавчого комітету, зокрема щодо його бюджетних повноважень.

Тимчасова угода запроваджує посилений механізм інформування. AMLA працюватиме зі звітами, що надходять із фінансового сектору від зобов’язаних осіб. 

AMLA отримає право на остаточне слово у вирішенні спорів між сторонами, за запитом фінансового нагляду. Про місце розташування нового органу Рада та Європейський парламент наразі ведуть переговори.

Текст попередньої угоди буде доопрацьований і представлений на затвердження представникам держав-членів і Європейському Парламенту. Переговори між Радою та Парламентом щодо положення про вимоги щодо боротьби з відмиванням грошей для приватного сектору та директиви щодо механізмів боротьби з відмиванням грошей ще тривають.

Нагадаємо, що 20 липня 2021 року Комісія представила свій пакет законодавчих пропозицій про посилення правил ЄС щодо боротьби з відмиванням грошей і фінансуванням тероризму (ПВК/ФТ). Цей пакет складається з:

  • постанова про створення нового органу ЄС з боротьби з відмиванням грошей (AMLA), який матиме повноваження накладати санкції та покарання
  • регламент, який змінює положення про перекази коштів, спрямований на те, щоб зробити перекази криптоактивів більш прозорими та повністю відстежуваними
  • положення про вимоги щодо боротьби з відмиванням грошей для приватного сектору
  • директива про механізми боротьби з відмиванням грошей

29 червня 2022 року Рада та Парламент досягли попередньої згоди щодо регламенту переказів коштів.

Читайте також:

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial