НБУ: Урегульовано окремі питання здійснення фінансовими установами фінансового моніторингу стосовно РЕРs

Зміни внесені постановою НБУ від 5 вересня 2023 №108 "Про внесення змін до Положення про здійснення установами фінансового моніторингу та визнання такою, що втратила чинність, постанови Правління Національного банку України від 17 грудня 2021 року № 145". Постанова набирає чинності з 7 вересня 2023 року
 

Національний банк повідомив, що унормував окремі питання забезпечення небанківськими фінансовими установами належного застосування ризик-орієнтованого підходу до клієнтів, які є політично значущими особами (Politically Exposed Persons, РЕРs).

 Установи мають відійти від формального підходу до встановлення рівня ризику РЕРs та нестимуть відповідальність за неналежне застосування до клієнтів, які є РЕРs, ризик-орієнтованого підходу. У кожному окремому випадку присвоєння установою будь-якого рівня ризику PEPs має бути належним чином обґрунтовано.  

 Такий підхід сприятиме запобіганню встановленню установами необґрунтованого рівня ризику та безпідставній відмові таким клієнтам в обслуговуванні.

 Національний банк також пом’якшив окремі норми в частині заходів установ щодо джерел статків (багатства) РЕРs та джерел коштів, пов’язаних з їх фінансовими операціями. Так, підвищено ліміти на обсяги фінансових операцій, які здійснює PEP через установу, з 200 тис. грн за квартал до 400 тис. грн за місяць, що є однією з умов для невжиття заходів з установлення джерел статків (багатства)  РЕРs.  

 Наведені зміни внесені постановою Правління Національного банку від 5 вересня 2023 № 108 "Про внесення змін до Положення про здійснення установами фінансового моніторингу та визнання такою, що втратила чинність, постанови Правління Національного банку України від 17 грудня 2021 року № 145". Постанова набере чинності з 7 вересня 2023 року.

Зазначимо, що в сервісі сервісі CheckLists FinAP можливо здійснити перевірку особи на PEP в таких інформаційних реєстрах:

 «Національні публічні діячі» які виконують або виконували в Україні визначні публічні функції з 1991 року

  • близькі особи до публічних осіб
  • фізичні особи пов`язані по КБВ
  • юридичні особи пов’язані з РЕР

 «Міжнародні публічні діячі»

  • діячі, які виконують публічні функції в міжнародних та міждержавних організаціях
  • члени міжнародних парламентських асамблей
  • судді міжнародних судів

 «Іноземні публічні діячі»  

особи які виконують або виконували визначні публічні функції в країнах Європи

Читайте також:

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial