Дайджест головних публікацій за 2022 рік

 

Дайджест головних публікацій за 2022 рік:

ЛЮТИЙ 2022

Розроблений компанією «Аналітик 1» новий стартап ПК «ISPPA in FP» по напрямку фінансового моніторинг в банківських установах сприяє виявленню сумнівних грошових потоків та їх візуалізації .

Це можливо завдяки оперативному скорингу по індивідуально розроблених математичних моделях, ризиках та індикативних показниках регулятивних нормативних документів.

НКЦПФР (Національна комісія з цінних паперів та фондовому ринку) на позачерговому засіданні 24 лютого прийняла низку рішень. Регулятор робить все, щоб зберегти дані і запобігти їхній втраті.

БЕРЕЗЕНЬ 2022

З метою формування єдиної практики застосування положень постанови Кабінету Міністрів України від 3 березня 2022 року №187 «Про забезпечення захисту національних інтересів за майбутніми позовами держави Україна у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації» Міністерство юстиції України надає роз'яснення.

Уточнено заходи з актуалізації даних про клієнтів.

Відтепер іноземні та українські криптобіржі зможуть працювати легально, з відкриттям рахунків у банках, а українці свої вкладення зможуть захистити у віртуальних активах.

17 березня 2022р. Президент підписав Закон України Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану” за № 2120-ІХ від 15.03.2022 року.

Враховуючи повномасштабне вторгнення росії, Указом Президента України № 153/2022 від 19.03.2022 року було введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 18.03.2022 року щодо призупининня будь-якої діяльністі на території України низки партій, які мають зв’язки з країною-агресором

КВІТЕНЬ 2022

Верховна Рада прийняла  Закон «Про заборону пропаганди російського неонацистського тоталітарного режиму, акту агресії проти України з боку Російської Федерації як держави-терориста, символіки, яка використовується збройними та іншими воєнними формуваннями Російської Федерації у війні проти України» №7214 від 26.03.2022р.

Міністерство юстиції України повідомляє, що з метою захисту інформації на час дії воєнного стану зупиняється оприлюднення інформації у формі відкритих даних, розпорядником якої є Мін’юст, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 28.03.2016 року № 897/5 «Про затвердження Переліку інформації, що підлягає оприлюдненню у формі відкритих даних, розпорядником якої є Міністерство юстиції України».

ЧЕРВЕНЬ 2022

З метою визначення кола осіб, які входять в категорію “осіб, пов’язаних з державою-агресоромˮ проаналізовано обмеження щодо таких осіб, визначені нормативними документами станом на 01 червня 2022р.

FinAP ™ пропонує учасникам фінансового ринку на виконання вимог законодавства з питань фінансового моніторингу інструмент, який допоможе сформувати оцінку ризик-профілю клієнта, встановити його репутаційні, реєстраційні та операційні ризики, а також забезпечить автоматизацію функціонування належної системи управління ризиками суб’єктом первинного фінансового моніторингу.

12 червня 2022 року набрав чинності Закон України № 2265-IX «Про заборону пропаганди російського нацистського тоталітарного режиму, збройної агресії Російської Федерації як держави-терориста проти України, символіки воєнного вторгнення російського нацистського тоталітарного режиму в Україну»

Президент України Володимир Зеленський ввів у дію рішення Ради національної безпеки й оборони (РНБО) від 29 червня «Про затвердження Положення про Реєстр осіб, які мають значну економічну та політичну вагу в суспільному житті (олігархів), порядок його формування і ведення».

ЛИПЕНЬ 2022

Огляд законодавства з комплексного регулювання сфери обороту віртуальних активів, у тому числі щодо запобігання та протидії легалізації (відмиванню) коштів, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення двадцяти чотирьох країн світу.

Верховна Рада ухвалила закон, яким ввела єдине поняття «тимчасово окупована Російською Федерацією територія України».

Закон про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей діяльності фінансового сектору у зв'язку із введенням воєнного стану в Україні, реєстр. №7465-1, спрямований на адаптацію законодавства України, повноважень Національного банку України та Фонду гарантування вкладів фізичних осіб до нових реалій війни, що дозволить забезпечити ефективне функціонування фінансового сектору в умовах воєнного стану, а також дозволить пом’якшити негативні тенденції на ринку фінансових послуг.

Цей звіт спрямований на те, щоб допомогти юрисдикціям відповідально вдосконалювати, розробляти та впроваджувати ініціативи інформаційної співпраці між суб’єктами приватного сектору відповідно до правил захисту і конфіденційності даних (DPP), щоб ризики, пов’язані зі збільшенням обміну персональними даними, були належним чином враховані.

Уразливі місця включають експлуатацію політично відомими особами, купівлю елітної нерухомості, використання віртуальних активів, використання анонімних компаній як інструментів для відмивання доходів, отриманих злочинним шляхом.

СЕРПЕНЬ 2022

Національний банк України, в межах реалізації норм закону «Про платіжні послуги», розробив порядок відкриття та закриття платіжних рахунків користувачів небанківськими надавачами платіжних послуг

З 1 серпня 2022 року введений в дію Закон України «Про платіжні послуги». Цей закон спрямований на модернізацію і подальший інноваційний розвиток українського платіжного ринку

Незалежна асоціація банків України опублікувала на своєму сайті отримане роз’яснення від НБУ, щодо встановлення джерел походження коштів: фраза «(уключаючи заходи щодо встановлення джерел походження коштів)», що міститься в пункті 4 Постанови №60, є уточненням до норми та означає, що під час вжиття СЗНП банк може, зокрема, зменшити частоту та обсяг дій з моніторингу ділових відносин, отримання додаткової інформації, в тому числі щодо джерел походження коштів клієнта

Правочин, стороною якого є суб’єкт господарювання, місцезнаходженням (місцем проживання) якого є тимчасово окупована територія, є нікчемним.

FinAp долучився до суспільного обговорення змін законодавства щодо встановлення нових правил доступу до відкритих даних під час воєнного стану в Україні та надає оцінку ініціативі припинення відкритого доступу до публічної інформації

ВЕРЕСЕНЬ 2022

Незалежна асоціація банків України опублікувала на своєму сайті отримане роз’яснення від НБУ, щодо термінів виявлення санкційних осіб серед клієнтів, оновлення санкційних списків та моніторингу і зупинення фінансових операцій

Верховна Рада прийняла закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення регулювання кінцевої бенефіціарної власності та структури власності юридичних осіб» №6320.

В статті проведений аналіз нормативний документів, з метою з’ясування хто такі політично значущі особи, або як ще називають цю категорію клієнтів - РЕРs (Politically Exposed Persons).

Мінфін своїм листом від 14.09.2022 р. № 26110-05-10/20689 рекомендує СПФМ для організації та здійснення належної системи управління ризиками, застосування у своїй діяльності ризик-орієнтованого підходу встановлювати високий ризик ділових відносин клієнтам з росії та білорусії

ЖОВТЕНЬ 2022

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) опублікувала на своєму сайті рекомендації суб’єктам первинного фінансового моніторингу, державне регулювання та нагляд за діяльністю яких здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, щодо застосування ризик-орієнтованого підходу.

ЛИСТОПАД 2022

Які зміни передбачені законопроектом 8008 щодо захисту фінансової системи України від дій держави, яка здійснює збройну агресію проти України («Про внесення змін до Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення" щодо захисту фінансової системи України від дій держави, що здійснює збройну агресію проти України, та адаптації законодавства України до окремих стандартів Групи з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF) і вимог Директиви ЄС 2018/843»)

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку внесла зміни до положення про фінансовий моніторинг, що відкриває перед учасниками ринку ширші можливості по залученню клієнтів за рахунок використання цифрових технологій ідентифікації та електронного обміну цифровими даними.

19 листопада 2022 року набрав чинності Закон №2736-IX "Про внесення змін до деяких законів України щодо захисту фінансової системи України від дій держави, що здійснює збройну агресію проти України, та адаптації законодавства України до окремих стандартів Групи з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF) і вимог Директиви ЄС 2018/843".

ГРУДЕНЬ 2022

6 грудня 2022 року, прийнято постанову, якою визначено механізм формування єдиного для всіх переліку територій, де ведуться (велися) бойові дії або які тимчасово окуповані російською федерацією. Єдиним джерелом інформації про такі території є наказ Мінреінтеграції, погоджений Міноборони та сформований на підставі пропозицій обласних військових адміністрацій.

Керівники та працівники банків і небанківських фінансових установ, залучені до здійснення фінансового моніторингу, не можуть бути громадянами країн-агресорів

Які зміни щодо подання даних про кінцевих бенефіціарних власників та структури власності набувають чинності 29 грудня 2022 року

Що змінилось для суб’єктів первинного фінансового моніторингу при набранні чинності Закону України  «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення регулювання кінцевої бенефіціарної власності та структури власності юридичних осіб» від 06.09.2022 № 2571-IX

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial