Департамент правового захисту апарату ФПУ консультує щодо питання фінмоніторингу профспілковців

Та роз’яснює чи належить керівник первинної профспілкової організації до національних публічних діячів
 

Департамент правового захисту апарату ФПУ відповідає на питання, що надійшло на«профспілкову гарячу лінію» щодо того, чи повинен керівник первинної профспілкової організації, який до обрання на цю виборну посаду належав до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування і звільнився, надавати відповідну для таких осіб декларацію і чи належить керівник первинної профспілкової організації до РЕР та чи підлягає фінансовому моніторингу.

Відповідно до ч. 2 ст. 45  Закону України «Про запобігання корупції» від 14 жовтня 2014 року № 1700-VII, колишні посадовці зобов'язані подати декларацію типу “після звільнення” за минулий рік, у період з 1 січня до 31 березня включно, наступного року після того, як припинили займати посаду, яка передбачає обов'язок декларування.

Таким чином, у випадку нещодавнього звільнення, наприклад у 2023 році, декларацію за минулий рік, у період з 1 січня до 31 березня включно, наступного року після того, як припинили займати посаду, подавати необхідно.

Звертаємо увагу, за більш детальними роз’ясненнями необхідно звертатися до Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК).

Щодо РЕР.

Відповідно до пункту 37 ч.1 статті 1 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» від 6 грудня 2019 року № 361-IX, визначений вичерпний перелік осіб, які належіть до національних публічних діячів (політично значущі особи (Politically Exposed Persons, РЕР)).

Зазначений закон передбачає фінмоніторинг щодо національних публічних діячів та прирівняних до них осіб - членів їх сімей та осіб, пов'язаних з національними публічними діячами.

Процедури фінмоніторингу регулюються постановою НБУ № 65 «Про затвердження Положення про здійснення банками фінансового моніторингу».

Банки розробляють внутрішні процедури з метою виявлення факту належності потенційного клієнта та клієнта, з яким підтримуються ділові відносини, до категорії PEP.

Керівництво неприбуткових організацій (у тому числі і профспілкові організації) до національних публічних діячів не належить і відповідно не підлягає фінансованому моніторингу.

Transparency International Україна було наведено приклади країн, де відсутні норми, що передбачають, що керівний склад неприбуткових організацій повинен оприлюднювати свої доходи, а саме:

– у Латвії немає вимог до керівників неурядових організацій подавати електронну декларацію за винятком дуже рідких випадків. Наприклад, коли громадський діяч є учасником офіційного урядового комітету, що ухвалює обов’язкові до виконання рішення;

– у Португалії немає вимог щодо будь-якого спеціального розкриття активів неурядових громадських організацій. Там, як донедавна було і в Україні, запроваджені тільки податкові декларації або аудит;

– у Румунії представникам будь-яких НУО також не потрібно представляти подібні декларації. Винятком є керівництво національних профспілок, а також представники громадянського суспільства, які входять до складу дорадчих чи контролюючих державні інституції органів. Ця норма стосується всіх громадських об’єднань, а не лише антикорупційних.

– у США держава вимагає тільки розкриття зарплат керівників і ключових робітників неурядових організацій.

Нагадаємо, що в сервісі сервісі CheckLists FinAP можливо здійснити перевірку особи на PEP в таких інформаційних реєстрах:

√ «Національні публічні діячі» які виконують або виконували в Україні визначні публічні функції з 1991 року

  • близькі особи до публічних осіб
  • фізичні особи пов`язані по КБВ
  • юридичні особи пов’язані з РЕР

 «Міжнародні публічні діячі»

  • діячі, які виконують публічні функції в міжнародних та міждержавних організаціях
  • члени міжнародних парламентських асамблей
  • судді міжнародних судів

 «Іноземні публічні діячі»

  • особи які виконують або виконували визначні публічні функції в країнах Європи

 

Читайте також:

 

 

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial