Що таке список ЄС юрисдикцій, які не співпрацюють для цілей оподаткування?
Як всередині ЄС, так і на міжнародному рівні ЄС працює над просуванням і зміцненням механізмів належного податкового управління , справедливого оподаткування та глобальної податкової прозорості з метою боротьби з шахрайством та ухиленням від сплати податків.
Враховуючи глобальний характер недобросовісної податкової конкуренції, це також означає вирішення зовнішніх викликів податковій базі країн ЄС.
Метою переліку юрисдикцій ЄС, що не співпрацюють, який опубліковано як додаток до висновків, прийнятих Радою Ecofin (Додаток I) є заохочення країн зі списку впровадити позитивні зміни в податковому законодавстві та практиці, шляхом співпраці. Цей список також називають «чорним списком ЄС».
Юрисдикції, які ще не відповідають усім міжнародним стандартам оподаткування, але взяли на себе зобов’язання запровадити реформи, включені до документу про поточний стан (Додаток II) – «сірого списку ЄС».
Коли юрисдикція виконує всі свої зобов’язання, її назву вилучають із додатку.
Юрисдикції оцінюються по ряду критеріїв, у тому числі податкової прозорості, справедливого оподаткування та дотримання світових стандартів у сфері оподаткування.
Коли було створено список ЄС?
У листопаді 2016 року Рада доручила Групі Кодексу поведінки (оподаткування бізнесу), спеціальній групі, створеній Радою, провести підготовчу роботу для створення списку.
Група Кодексу поведінки розпочала перевірку 92 юрисдикцій, відібраних на основі:
- їхні економічні зв'язки з ЄС
- їх інституційна стабільність
- важливість фінансового сектора країни
Звіт групи про скринінг та оцінку було подано до Ради, і на основі звіту 5 грудня 2017 року було прийнято перший список ЄС. Список (Додаток I до висновків Ради) включав 17 країн або територій, що не входять до ЄС. Ці юрисдикції не взяли достатніх зобов’язань у відповідь на занепокоєння ЄС.
Список супроводжувався документом про поточний стан (Додаток II), у якому вказувалося, які юрисдикції відповіли достатніми зобов’язаннями. Очікувалось, що ці юрисдикції здійснять впровадження ефективних заходів до кінця 2018 року, а в деяких випадках – 2019 року, щоб уникнути потрапляння в список у майбутньому.
Як оновлюється список?
Група Кодексу поведінки проводить технічну роботу, перевірку та оцінку юрисдикцій третіх країн на основі критеріїв перевірки та узгодженого географічного охоплення для підготовки переглядів списку ЄС.
З моменту створення першого списку ЄС у 2017 році він регулярно оновлювався в наступні роки та переглядався в результаті динамічного моніторингу заходів, вжитих юрисдикціями для виконання своїх зобов’язань.
Процес моніторингу відповідає набору процедурних вказівок, погоджених у лютому 2018 року.
Не змінюючи процес динамічного моніторингу, у березні 2019 року Рада вирішила обмежити оновлення списку до двох разів на рік, починаючи з 2020 року, щоб надати державам-членам ЄС достатньо часу для внесення змін до національного законодавства, якщо це необхідно.
Останній перегляд відбувся в жовтні 2022 року. Наступний перегляд заплановано на лютий 2023 року.
4 жовтня 2022 року Рада вирішила додати Ангілью , Багами та острови Теркс і Кайкос до списку податкових юрисдикцій ЄС, які не співпрацюють з метою оподаткування.
Переглянути повну хронологію можна тут
Тобто, перелік, прийнятий Радою ЄС 4 жовтня 2022 року, складається з:
- «чорного списку», тобто переліку юрисдикцій, що не співпрацюють, який опубліковано як додаток до висновків, прийнятих Радою Ecofin(Додаток I)
- Американське Самоа
- Ангілья
- Багамські острови
- Фіджі
- Гуам
- Палау
- Панама
- Самоа
- Тринідад і Тобаго
- Острови Теркс і Кайкос
- Віргінські острови США
- Вануату
- «сірого списку», тобто переліку юрисдикцій, які ще не відповідають усім міжнародним стандартам оподаткування, але взяли на себе зобов’язання запровадити реформи і включені до документу про поточний стан; опубліковано як додаток до висновків, прийнятих Радою Ecofin (Додаток II)
-
- Туреччина
- Барбадос,
- Ботсвана,
- Домініка,
- Сейшельські острови,
- Коста-Ріка,
- Гонконг,
- Малайзія,
- Катар,
- Уругвай
- Ямайка (Особливі економічні зони),
- Йорданія (Особлива економічна зона Акаба),
- Північна Македонія (зона технологічного промислового розвитку)
- Есватіні (Спеціальна економічна зона),
- Вірменія (Вільні економічні зони та інформаційно - технологічні проекти)
- Російська Федерація (міжнародні холдингові компанії)
- Беліз,
- Британські Віргінські Острови,
- Ізраїль,
- Монсеррат,
- Таїланд,
- В'єтнам
Актуальний довідник країн в сервісі Сервісі Check√Lists FinAP™ завжди в актуальному стані в "ІНФОРМАЦІЙНОМУ ДОВІДНИКУ КРАЇН".
Читайте також:
- BEPS: Підтвердження статусу податкового резидента України для уникнення подвійного оподаткування
- FATF: Міжнародна група з протидії відмиванню грошей внесла зміни в чорний та сірий списки FATF та ввела нові обмеження проти росії
- Держфінмоніторинг бере участь в осінньому Пленарному засіданні FATF
- ПАРЄ ухвалила резолюцію про визнання Росії терористичним режимом
- FinAP: Основні питання щодо співпраці з політично значущими особами