Опубліковано підсумки FATF щодо досліджень, пріоритетів та досягнень щодо запобігання зловживанням в різних сферах та відмивання грошей від шахрайства
 

У річному звіті FATF за 2022-2023 роки описано досягнення FATF у виконанні свого мандату та стратегічних пріоритетів щодо запобігання зловживанням міжнародною фінансовою системою злочинцями, корупціонерами та терористами та зміцнення основ для сталого та більш інклюзивного економічного розвитку.

За перший рік президентства Сінгапуру Т. Раджі Кумара FATF досягла значного прогресу в боротьбі з фінансовою злочинністю, зокрема: 

  • Повернення активів  – важливий прогрес у забезпеченні країн більш надійним набором інструментів для виявлення та конфіскації злочинних активів, у тому числі шляхом об’єднання зусиль з Інтерполом у стратегічному партнерстві через круглий стіл FATF-Інтерпол, щоб зосередитися на стратегічних та операційних змінах, необхідних для отримання прибутку поза злочином.

FATF також досягла значного прогресу в поточних дослідженнях, включаючи аналіз відмивання грошей від шахрайства з використанням кібертехнологій у співпраці з Інтерполом та Егмонтською групою, а також відмивання доходів від корупції через зловживання громадянством та резидентством в рамках інвестиційних програм у співпраці з ОЕСР.

  • Віртуальний актив — дорожня карта для визначення країн із матеріально важливими віртуальними активами, дорожня карта для усунення прогалин у глобальному регулюванні віртуальних активів і постачальників послуг віртуальних активів.

Інновації та технології відкривають багато можливостей. Вони обіцяють швидші, дешевші та безпечніші платіжні рішення. Метою FATF є забезпечення фінансової інклюзивності, при цьому питання дотримання вимог законодавства у сфері протидії відмиванню коштів та фінансуванню тероризму розглядаються на етапі розробки для забезпечення безпеки. У звітах FATF відзначається зростаюче зловживання віртуальними активами з боку злочинців для приховування своєї діяльності та швидкого переміщення незаконних доходів через кордони. Більшість юрисдикцій лише частково відповідають або не відповідають вимогам FATF, зокрема щодо ідентифікації клієнтів та їхніх бенефіціарних власників, а також повідомлення про підозрілі транзакції. З метою сприяння імплементації вимог FATF погодила дорожню карту для визначення країн з істотною активністю у сфері віртуальних активів та надання їм підтримки в посиленні впровадження заходів, які запобігатимуть зловживанням злочинців у цьому секторі.

  • Прозорість і бенефіціарна власність – оновлені рекомендації, щоб допомогти країнам запровадити нещодавно переглянуті вимоги щодо бенефіціарної власності юридичних осіб і посилений стандарт FATF щодо бенефіціарної власності трастів та інших правових угод.

Цього року FATF продовжила роботу над удосконаленням стандартів прозорості бенефіціарних власників. Корупціонери, особи, які ухиляються від сплати санкцій, відмивають гроші та ухиляються від сплати податків, часто використовують анонімні підставні компанії, трасти та інші юридичні особи чи структури для приховування своєї діяльності або незаконно отриманих активів.  Цього року FATF розробила керівництво, яке допоможе країнам та приватному сектору впровадити переглянуті вимоги Рекомендації 24 щодо юридичних осіб. Настанови допоможуть країнам визначити, розробити та впровадити відповідні заходи для забезпечення зберігання інформації про бенефіціарних власників державним органом або органом, що функціонує як реєстр бенефіціарних власників, або альтернативний механізм, який забезпечує ефективний доступ до інформації. Настанови також допоможуть країнам оцінити та зменшити ризики відмивання коштів та фінансування тероризму, пов'язані з іноземними компаніями, на які наражаються їхні країни.

  • Методи та тенденції –   нові звіти про боротьбу з фінансуванням програм-вимагачів, відмиванням грошей і фінансуванням тероризму на ринку мистецтва та антикваріату, а також незаконних доходів, отриманих від ланцюгів постачання фентанілу та пов’язаних синтетичних опіоїдів.

Глобальний масштаб атак з використанням програм-вимагачів і платежів за них значно зріс за останні роки. Жертвами таких атак стають як приватні особи, так і державні установи, підприємства, ключові об'єкти та оператори інфраструктури в усьому світі.  Злочинці переважно використовують віртуальні активи, такі як криптовалюти, користуючись легким доступом до постачальників послуг з управління віртуальними активами по всьому світу.  У звіті "Перешкоджання фінансовим потокам від програм-вимагачів" представлені конкретні заходи, які країни можуть вжити для більш ефективної боротьби з відмиванням грошей, пов'язаним з програмами-вимагачами.

Щодо ринку антикваріату, а також незаконних доходів, отриманих від ланцюгів постачання фентанілу та пов'язаних з ним синтетичних опіоїдів. Ці звіти проливають світло на те, як злочинці постійно шукають лазівки та слабкі місця для обходу запобіжних заходів у сфері ПВК/ФТ, а також на те, як вони впроваджують та адаптують нові технології для розширення масштабів своєї злочинної діяльності та полегшення незаконних фінансових потоків, зокрема, за допомогою використання віртуальних активів.  Ці звіти мають вирішальне значення для підвищення обізнаності в глобальній мережі і допомагають країнам зрозуміти ризики, з якими вони стикаються, щоб вони могли впровадити необхідні запобіжні заходи.

FATF також завершила роботу над переліком індикаторів ризику для банків, інших фінансових установ та VASP, які можуть допомогти державним та приватним організаціям виявити підозрілу діяльність, яка може ідентифікувати платіж жертви програми-вимагача, квитанцію про сплату викупу або злочинну діяльність, пов'язану з викраденням.

  • Взаємні оцінки  - публікація звітів про взаємну оцінку Німеччини, Індонезії, Нідерландів та Катару.
  • Непередбачені наслідки – FATF продовжила роботу над посиленням своїх стандартів і запобіганням застосуванню непропорційних заходів до некомерційних організацій.
  • Глобальна мережа – цього року FATF визначила пріоритетом роботу з подальшого зміцнення партнерства зі своїми регіональними партнерами, регіональними органами у стилі FATF. 

FATF активно взаємодіє зі своїми зацікавленими сторонами з метою підвищення обізнаності про вимоги Рекомендацій FATF, отримання інформації або участі у спільних проектах. Ця взаємодія демонструє провідну роль FATF у встановленні глобальних стандартів боротьби з відмиванням грошей, фінансуванням тероризму та фінансуванням розповсюдження зброї масового знищення, а також допомагає роз'яснити вимоги відповідним аудиторіям.  У той же час, ці заходи сприяють поточній роботі FATF над вдосконаленням та посиленням стандартів. Цього року Секретаріат FATF координував та/або брав участь у 24 засіданнях, семінарах, брифінгах FATF, 4 заходах віртуальної контактної групи FATF з питань активів, 3 заходах приватного сектору та 26 зовнішніх заходах.

У лютому 2023 року FATF прийняла безпрецедентне рішення про призупинення членства російської федерації.  Належна увага в Річному звіті 2022-2023 рр. приділяється оцінці Національних систем протидії відмиванню коштів та фінансуванню тероризму членів FATF. В рамках поточного 4-го раунду оцінок вже пройшли оцінювання 89% членів. 

Кожна оцінка фокусується на тому, чи ефективно країна протидіє ризикам, на які вона наражається, і надає цільові рекомендації, які допоможуть країні усунути недоліки в її національній системі. Оцінки, завершені цього року, показують, що країни загалом запровадили ефективну нормативно-правову базу. Шість членів FATF також отримали підвищення статусу після проведення значних реформ, спрямованих на усунення недоліків, виявлених під час оцінювання. Але більшості країн все ще потрібно докласти більше зусиль для ефективного використання цієї нормативно-правової бази та вжиття дієвих заходів для виявлення і припинення незаконних фінансових потоків.  FATF постійно відстежує нові ризики для фінансової системи та підвищує обізнаність про нові методи, що використовуються для залучення, використання та переміщення коштів, пов'язаних зі злочинною діяльністю.

Ознайомитись зі звітом на мові оригіналу можна за посиланням.

Читайте також:

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial