Правила AML на криптовалютних платформах

Елементи архітектури безпеки криптобіржи, як не потрапити під блокування і перевірити AML-рейтинг свого гаманця
 

Що таке AML на криптобіржах, як не потрапити під блокування чи уникнути інших санкцій, та яких правил дотримуватись? Про це пишуть на своєму веб-сайті Incrypted.

При використанні криптообмінників, криптовалютних бірж, платіжних сервісів і деяких гаманців криптани стикаються з правилами AML. Серед іншого ці правила вимагають обов’язкової верифікації та дають платформі право заморозити ваші активи в разі їх порушення, що часто викликає невдоволення у користувачів.

У цій статті ми розберемо що таке AML, за яким принципом біржі блокують транзакції й розповімо як перевірити AML-рейтинг свого гаманця.

AML щодо крипти — це правила моніторингу транзакцій та акаунтів, націлені на боротьбу з відмиванням коштів, отриманих від незаконної діяльності. Ці правила передбачають низку заходів, серед яких KYC, заморожування активів користувача, відстеження транзакцій і взаємодія з правоохоронцями.

У більшості юрисдикцій AML є обов’язковою умовою для криптобірж, які бажають працювати легально.

Ви можете потрапити під AML-обмеження навіть якщо несвідомо взаємодіяли з “брудними” гаманцями. Перевіряйте свій AML-рейтинг!

Політика AML на криптобіржах допомагає запобігти використанню платформ для незаконних цілей, підтримувати законність і протидіяти фінансовим злочинам.

Основними заходами є:

  • перевірка особистості клієнтів (KYC);
  • моніторинг фінансових операцій;
  • виявлення і звітність про підозрілі транзакції;
  • зберігання записів про операції та персональні дані;
  • навчання персоналу для виявлення незаконних транзакцій;
  • співпраця і надання інформації регуляторам;
  • обмеження транзакцій (ліміти, заморожування коштів) для ретельнішого контролю.

Конкретні заходи та обмеження AML залежать від юрисдикції, в якій працює криптобіржа. Саме тому країна реєстрації є одним із ключових параметрів під час вибору платформи і впливає на правила перевірки транзакцій і ліміти.

AML, CFT і KYC

У контексті AML часто використовуються поняття — CFT і KYC. Важливо чітко розрізняти їх, щоб розуміти, яких заходів може вживати біржа щодо активів і користувачів:

 

AML

Anti Money Laundering(протидія відмиванню грошей, отриманих злочинним шляхом)

CFT

Combatting the Financing of Terrorism(програма боротьби з фінансуванням тероризму)

KYC

Know Your Customer (процес перевірки клієнта, що передує встановленню фінансових відносин)

Навіщо потрібна:

Для запобігання відмиванню коштів пов’язаних із незаконною діяльністю.

Для запобігання фінансуванню тероризму за допомогою криптовалюти.

Для верифікації особи та/або місця знаходження користувача. Є частиною як AML, так і CFT.

Що передбачає:

Моніторинг історії транзакцій, скоринг гаманців, визначення джерела походження коштів.

Моніторинг історії транзакцій, скоринг гаманців. Перевірка зв’язку гаманців з екстремістськими або терористичними організаціями.

Перевірку посвідчення особи, банківської виписки, статутних та інших документів. Верифікація зовнішності.

Як пройти:

Відсутність підозрілої активності. Встановлені джерела депозиту. Перевірені сторони транзакцій. Відсутність взаємодій з «міксерами».

Відсутність взаємодій з гаманцями, пов’язаними з терористичними організаціями або внесеними до санкційних списків. Відсутність взаємодій з «міксерами».

Надання затребуваних документів. Актуальні фото. За необхідності додаткові співбесіди/інші методи перевірки.

У разі порушення:

Заморожування коштів. Блокування акаунта. Внутрішнє розслідування. У деяких випадках звернення до правоохоронних органів.

Заморожування коштів. Блокування акаунта. Внутрішнє розслідування та звернення до правоохоронних органів.

Відмова в обслуговуванні. Встановлення лімітів для торгових операцій, депозитів і виведень. У разі підробки документів можливе звернення до правоохоронних органів.

Тобто CTF і AML передбачають схожі дії, але з різною метою, і відповідно, різними юридичними наслідками для користувача. Механізм KYC же є частиною обох політик і використовується як один з інструментів ідентифікації транзакцій поряд з он-чейн моніторингом.

Важливо не завжди наявність KYC свідчить про дотримання біржею AML/CTF і навпаки — у деяких випадках блокування можуть застосовуватися навіть якщо у біржі немає обов’язкового KYC. Ознайомтеся з політикою AML|CFT|KYC до початку роботи на криптоплатформі.

Які транзакції підпадають під блокування?

У разі порушення правил AML, криптобіржа може заблокувати як вхідні (депозити), так і вихідні (виведення) транзакції.

Під час їхньої оцінки розглядаються 3 основні параметри:

  • Сторони: максимальна верифікація сторін транзакції з урахуванням он-чейн даних, банківських даних та іншої інформації, яку можна встановити, виходячи з використаних методів оплати/виведення.
  • Історія взаємодій: перевірка на предмет взаємодії одержувача/відправника активів із гаманцями із санкційних списків, шахрайськими адресами, гаманцями хакерів і «міксерами». У разі взаємодії з високоризиковою адресою в минулому, рейтинг небезпеки гаманця підвищується.
  • Аномальність активності: може виражатися в безпричинному зростанні кількості транзакцій та/або їхньому розмірі. Аномальність визначається на основі попередніх дій користувача й оцінюється в сукупності з іншими ознаками незаконності транзакції.

На основі цих параметрів транзакції присвоюється рейтинг ризику. У деяких випадках і транзакція, і обліковий запис користувача можуть бути заблоковані одразу, в інших кошти заморожуються тимчасово, для з’ясування всіх обставин.

Навіщо криптобіржам AML?

  • Для дотримання регуляторних вимог: наявність ефективних механізмів KYC/AML — обов’язкова для ліцензування та легальної роботи в більшості юрисдикцій, включно зі США, ЄС, ОАЕ та Гонконгом. За порушення цієї вимоги на платформі можуть накласти штраф або заборонити його діяльність на території країни.
  • Для розслідування злочинів: софт для моніторингу транзакцій і зібрані біржами особисті дані дають змогу ефективно розслідувати злочини з використанням цифрових активів і пов’язувати транзакції з реальними людьми. Як правило, сервіси надають дані про транзакції користувачів за запитом правоохоронних і податкових органів.
  • Для захисту користувачів: регульованим криптобіржам важливо створити безпечне середовище для своїх користувачів і захистити їх від взаємодії з шахраями та забороненими платформами, наприклад, «міксерами».
  • Для підвищення довіри: налагоджена архітектура AML/CFT і KYC підвищують репутацію біржі як в очах користувачів, орієнтованих на легальність і безпеку, так і серед регуляторів і правоохоронних органів. А це означає менше перевірок, і «FUD», і більше потенційних клієнтів.

Як перевірити AML-рейтинг гаманця?

У деяких випадках транзакцію або адресу користувача можуть заблокувати, навіть якщо він цілеспрямовано не порушував правила AML, а просто взаємодіяв з високоризиковою адресою в минулому. Щоб уникнути подібних ситуацій, достатньо перевірити AML-рейтинг свого гаманця або гаманця контрагента. Для цього можна використовувати:

  • AMLbot: телеграм-бот для перевірки гаманця, монети або транзакції.
  • AMLsafe: мобільний гаманець із вбудованим AML-модулем.
  • WBT AML: нативний сервіс перевірки криптобіржі WBT.

При цьому кожен чекер використовує свою систему скорингу та алгоритм перевірки, які можуть відрізнятися від біржового софту. Для більш об’єктивної оцінки краще перевірити гаманець відразу через кілька сервісів.

Отже, правила AML використовуються криптовалютними платформами для запобігання незаконній діяльності, пов’язаній з криптовалютою. Часто користувачі сприймають їх як тиск регулятора, що підриває конфіденційність транзакцій, однак AML дає змогу створити безпечне та легальне середовище, необхідне для «мас адопшна».

Важливо перевіряти як свою адресу, так і адреси контрагентів на AML-рейтинг, щоб уникнути неусвідомленої взаємодії з небезпечними гаманцями.

Читайте також:

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial