Оновлене Положення про випуск електронних грошей та здійснення платіжних операцій з ними діє з 24 червня 2023 року
 

На офіційному порталі НБУ 23.06.2023 опубліковано Постанову Правління Національного банку України «Про затвердження Змін до Положення про випуск електронних грошей та здійснення платіжних операцій з ними» № 82 від 22 червня 2023 року.

Зміни та уточнення прийняті до Постанови Правління НБУ від 29 вересня 2022 року № 210.

В Постанові визначені та уточнені ряд понять, що стосуються електронних грошей та платіжних операцій з ними.

В змінах чітко прописано, що емітент/комерційний агент під час виконання платіжних операцій з електронними грошима, що ініційовані споживачем/користувачем, не є платником або отримувачем за платіжною операцією, що ініційована споживачем/користувачем на свою користь, або на користь іншого споживача/користувача, або на користь іншого отримувача через емітента/комерційного агента.

II розділ доповнено пунктами, щодо зобов’язання емітента/комерційного агента, а саме:

  • надсилати повідомлення про відкриття або закриття електронного гаманця (відкритого включно через відокремлені підрозділи емітента) платнику податків –користувачу/комерційному агенту до контролюючого органу, в якому обліковується платник податків, у день відкриття/закриття електронного гаманця відповідно до законодавства України та проведення видаткових операцій за електронним гаманцем такого користувача/комерційного агента;
  • перевіряти під час відкриття або закриття електронного гаманця споживачу/користувачу наявності інформації про внесення такої особи до Єдиного реєстру боржників. Емітент надсилає повідомлення в установленому законодавством України порядку до органу державної виконавчої служби або приватного виконавця про відкриття або закриття електронного гаманця споживачу/користувачу, унесеного до Єдиного реєстру боржників, у день відкриття або закриття електронного гаманця.

В IV розділі, щодо вимог до обліку коштів, що отримані емітентом від споживачів/користувачів уточнено 34 пункт:

  • про відкриття емітентом користувачу електронного гаманця для забезпечення виконання власних господарських зобов’язань та здійснення господарської/підприємницької, незалежної професійної діяльності, а також діяльності зі сплати/приймання благодійних внесків/пожертвувань.

 А 36 пункт щодо зобов’язань емітента викладено в такій редакції:

  • установити обмеження суми електронних грошей, яка не повинна перевищувати 5 000 гривень, на електронному гаманці споживача, засобом доступу до якого є лише припейд-картка та який не може поповнюватися.

Уточнено та розширено зобов’язання емітента щодо зарахування та списання електронних грошей з електронного гаманця користувача.

Визначені ті операції, що потребують негайного погашення емітентом електронних грошей, а саме:

  • сплата податків, зборів, інших обов’язкових платежів електронними грошима, в обмін на кошти, що перераховуються на рахунок, відкритий у Державній казначейській службі України відповідно до законодавства України;
  • погашення електронних грошей споживача/користувача, внесеного до Єдиного реєстру боржників, в обмін на кошти, що перераховуються на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби, рахунок приватного виконавця у разі звернення стягнення на майно боржника та примусової реалізації.

Читайте також:

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial