Оновлено «сірий» список FATF: додано Кенію та Намібію до списку юрисдикцій, які підлягають посиленому моніторингу і виключено чотири країни

FATF на пленарному засіданні 21-23 лютого 2024 року додала Кенію та Намібію до списку юрисдикцій, які підлягають посиленому моніторингу. Юрисдикції, які більше не перебувають під посиленим моніторингом – Барбадос, Гібралтар, Уганда та Об’єднані Арабські Емірати
 

За повідомленням FATF, 23 лютого 2024 р.  завершилося п’яте пленарне засідання FATF під головуванням Т. Раджі Кумара з Сінгапуру. Делегати Глобальної мережі FATF із понад 200 юрисдикцій та спостерігачі від міжнародних організацій взяли участь у триденних обговореннях ключових питань відмивання грошей, фінансування тероризму та фінансування розповсюдження зброї масового знищення в штаб-квартирі FATF у Парижі.

Серед ключових результатів пленарного засідання є нове керівництво, засноване на оцінці ризику, щодо впровадження Рекомендації 25 щодо бенефіціарної власності та прозорості правових угод. Це завершує роботу FATF щодо підвищення прозорості бенефіціарної власності в усьому світі та запобігання приховуванню злочинцями та терористами своєї діяльності та коштів за складними корпоративними структурами та правовими угодами, такими як трасти. FATF продовжить роботу з метою забезпечення ефективного впровадження переглянутих Стандартів.

Пленарне засідання також погодилося оприлюднити для громадського обговорення низку варіантів потенційних змін до Рекомендації 16 та Пояснювальної записки щодо електронних переказів. Запропоновані зміни мають на меті адаптувати Стандарти FATF до змін у бізнес-моделях платіжних систем і стандартах обміну повідомленнями та забезпечити, щоб вони залишалися технологічно нейтральними.

Готуючись до наступного раунду взаємного оцінювання, пленарне засідання завершило внесення змін до методології оцінювання, щоб відобразити останні зміни до Стандартів FATF для захисту неприбуткових організацій від потенційних зловживань з метою фінансування тероризму.

FATF визначила юрисдикції з матеріально важливою діяльністю віртуальних активів, щоб підтримати їх у виконанні вимог FATF щодо нагляду та регулювання цієї діяльності.

FATF оновила заяви, в яких визначено юрисдикції високого ризику та інші контрольовані юрисдикції, і виключила чотири країни зі свого розширеного списку моніторингу після успішних візитів на місця.

Пленарне засідання погодило призначення нового Президента FATF (2024-2026).

FATF виступила із заявою щодо РФ.

 Відповідність стандартам FATF

 Юрисдикції з високим рівнем ризику та інші контрольовані юрисдикції

Юрисдикції під посиленим моніторингом 

Юрисдикції, які перебувають під посиленим моніторингом, активно співпрацюють з FATF для усунення стратегічних недоліків у своїх режимах протидії відмиванню грошей, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення. Коли FATF посилює моніторинг юрисдикції, це означає, що країна зобов’язалася виконати План дій для швидкого усунення виявлених стратегічних недоліків у погоджені терміни. 

На цьому пленарному засіданні FATF додала Кенію та Намібію до списку юрисдикцій, які підлягають посиленому моніторингу.

Юрисдикції, які більше не перебувають під посиленим моніторингом – Барбадос, Гібралтар, Уганда та Об’єднані Арабські Емірати

Пленарне засідання FATF привітало Барбадос, Гібралтар, Уганду та Об’єднані Арабські Емірати за їхній значний прогрес у вирішенні стратегічних недоліків ПВК/ФТ, які раніше були виявлені під час їхніх взаємних оцінок. Ці юрисдикції зобов’язалися впровадити План дій для швидкого усунення виявлених стратегічних недоліків у погоджені терміни. Ці країни більше не підлягатимуть посиленому моніторингу FATF.

Це відбувається після успішного відвідування кожної з цих країн. Кожна країна працюватиме з регіональним органом у стилі FATF, членом якого вона є, щоб продовжувати зміцнювати свої режими ПВК/ФТ/КПФ.

Юрисдикції, що підлягають заклику до дії

FATF визначає країни або юрисдикції з серйозними стратегічними недоліками для протидії відмиванню грошей, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення. Ці юрисдикції підлягають заклику до дій для захисту міжнародної фінансової системи. До цього списку не додано нових країн/юрисдикцій.

 Стратегічні ініціативи

 Визначення стратегічних пріоритетів на 2024-2026 роки

Готуючись до наступного дворічного періоду, делегати обговорили конкретні сфери діяльності FATF для виконання свого мандату щодо запобігання зловживанням міжнародною фінансовою системою злочинцями, корупціонерами та терористами та зміцнення основ для сталого та всеосяжного економічного розвитку.

Стратегічні пріоритети FATF будуть представлені міністрам FATF на майбутній зустрічі міністрів FATF у квітні.

 Підвищення прозорості бенефіціарної власності в усьому світі

Керівництво FATF на основі оцінки ризиків - Рекомендація 25 щодо бенефіціарної власності та прозорості юридичних угод 

Після перегляду в лютому 2023 року Рекомендації 25 FATF щодо бенефіціарної власності та прозорості правових домовленостей FATF оновила свої вказівки щодо оцінки ризиків для цієї Рекомендації. Це керівництво доповнює існуюче керівництво щодо Рекомендації 24 щодо юридичних осіб і має на меті допомогти зацікавленим сторонам з державного та приватного секторів, які залучені до трастів або подібних правових угод, оцінити та зменшити ризики відмивання грошей і фінансування тероризму.

Завершене керівництво відображає внесок громадських консультацій щодо проекту керівництва після жовтневого пленарного засідання. FATF широко співпрацювала з приватним сектором та іншими зацікавленими сторонами щодо цієї ініціативи. Оновлені інструкції завершують комплексну роботу, спрямовану на підвищення прозорості бенефіціарної власності в усьому світі. Посилені стандарти та рекомендації FATF у цій сфері допоможуть виявити корупціонерів, осіб, які ухиляються від санкцій, відмивають гроші та ухиляються від сплати податків, які приховують або відмивають своє злочинне майно чи діяльність у підставних компаніях чи інших складних структурах, а також у трастах чи інших юридичних угодах.  

FATF оцінить виконання країнами цих вимог під час майбутнього раунду взаємних оцінок.

Інструкція буде опублікована наприкінці лютого.  

 Використання цифрової трансформації: віртуальні активи 

Багатьом країнам ще належить повністю виконати переглянуту Рекомендацію 15 FATF. Враховуючи природу діяльності віртуальних активів, залишаються значні лазівки в усьому світі, якими користуються злочинці та терористи.

У лютому 2023 року пленарне засідання FATF погодило дорожню карту посилення впровадження стандартів FATF щодо віртуальних активів та постачальники послуг віртуальних активів. FATF провела аналіз поточних рівнів впровадження в глобальній мережі.

Пленарне засідання погодилося опублікувати огляд кроків, які юрисдикції членів FATF і FSRB з найважливішою діяльністю віртуальних активів, виходячи з обсягу торгів і бази користувачів, вжили для регулювання та нагляду за постачальниками послуг віртуальних активів (VASP). Цілі цієї роботи полягають у тому, щоб дати можливість мережі FATF підтримати ці юрисдикції в регулюванні та нагляді за VASP для цілей протидії відмиванню коштів та фінансуванню тероризму та заохотити юрисдикції до повного виконання Рекомендації 15.

 Прозорість платежів

FATF працювала над запропонованими поправками до Рекомендації 16, щоб відобразити швидкий розвиток транскордонних платіжних систем і зміни галузевих стандартів, зокрема ISO20022.

Ці зміни спрямовані на те, щоб допомогти зробити транскордонні платежі швидшими, дешевшими, прозорішими та більш інклюзивними, водночас забезпечуючи відповідність ПВК/ФТ, а також гарантувати, що Рекомендація 16 FATF залишається технологічно нейтральною.

Пленум погодився оприлюднити запропоновані зміни для громадського обговорення.

 Захист некомерційних організацій від зловживань для фінансування тероризму

На своєму пленарному засіданні у жовтні 2023 року FATF погодила поправки до Рекомендації 8, спрямовані на захист неприбуткових організацій (НКО) від потенційних зловживань у фінансуванні тероризму шляхом ефективного впровадження заходів, що ґрунтуються на оцінці ризику. FATF також оновила свою найкращу практику, щоб відобразити поправки до Рекомендації 8 і допомогти країнам, некомерційному сектору та фінансовим установам зрозуміти, як найкраще захистити відповідні НКО від зловживань для фінансування тероризму, не перешкоджаючи та не перешкоджаючи законній діяльності НКО.

Наразі FATF погодила зміни до своєї методології оцінки для наступного раунду взаємної оцінки, які роз’яснюють існуючі зобов’язання щодо застосування заходів, що ґрунтуються на оцінці ризику, для захисту НКО, які є найбільш уразливими до потенційного зловживання фінансуванням тероризму, і запобігання небажаним наслідкам неправильного застосування вимог FATF. 

Президентство FATF 2024-2026

Цього тижня пленарне засідання вирішило призначити пані Елізу де Анду Мадразо з Мексики наступним президентом FATF на фіксований дворічний термін.

Члени FATF ухвалили це рішення після комплексного процесу, який включав консультації з усіма делегаціями. Пані де Анда Мадразо, яка була віце-президентом FATF з 1 липня 2020 року по 30 червня 2023 року, приступить до виконання своїх обов’язків 1 липня 2024 року, наступного дня після завершення дворічного терміну президентства пана Т. Раджі Кумара.

  Супутні матеріали

23 лютого 2024 р

Актуальний довідник країн в сервісі Сервісі CheckLists FinAP  завжди в актуальному стані в "ІНФОРМАЦІЙНОМУ ДОВІДНИКУ КРАЇН".

Читайте також:

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial