Національний банк на своїй в Telegram-каналі надав роз'яснення щодо умов надання фінансових послуг у період воєнного стану
1️. Обслуговування кредитів
- Національний банк дозволив банкам не враховувати несплату за кредитами як прострочення упродовж дії воєнного стану та 30 днів після цього, якщо несплата пов’язана із російською агресією.
- Банки запроваджують кредитні канікули за кредитними продуктами.
- Кредитні канікули – це перенесення сплати боргу на інший термін, тобто це відтермінування здійснення платежів за кредитом під час дії воєнного стану в країні.
Це не прощення боргу, а відтермінування платежів! - Якщо під час кредитних канікул ви не будете погашати кредит, вам не будуть нараховувати пені та штрафи, та це не зіпсує вашу кредитну історію.
Проте кредит необхідно буде виплатити. - Якщо у вас є можливість платити за кредитом, виконуйте свої кредитні зобов’язання у звичайному режимі.
- У кожного банку свої умови кредитних канікул, тому дізнавайтеся про конкретні умови у банку, в якому ви обслуговуєтеся.
2️. Платіжні картки
- Банки можуть автоматично або за запитом продовжити термін дії вашої картки, якщо він сплив/спливає. Запитайте у свого банку.
3️. Тарифи на фінансові послуги
- Банки переглядають тарифи на надання своїх послуг в сторону зменшення або скасування, зокрема переглядаються комісії на переказ коштів, на платежі на допомогу армії, комісії за користування картками, обслуговування карток та рахунків для фізичних осіб та підприємців, зняття готівки в Україні та за кордоном, комісію за конвертацію тощо.
4️. Операції з іноземною валютою
- Продати іноземну валюту можна: у відчинених відділеннях банків, операторів поштового зв’язку та у обмінниках і через онлайн-банкінг.
- Обмеження на продаж іноземної валюти відсутні.
- Купівля іноземної валюти поки заборонена (заборона діє з 24 лютого 2022 року).
Виняток (з 8 березня) – купівля валюти у відділеннях банків, які розташовані на територіях, що перебувають під загрозою окупації державою-агресором (у разі наявності валюти).
5️. Зняття коштів з рахунків
- Валюта: зняти кошти з валютного рахунку можна у валюті рахунку в еквіваленті 30 тис. грн на день без комісій (дозволено з 1 березня 2022 року).
Наприклад, у вас є доларовий рахунок – ви можете зняти з нього трохи більше тисячі доларів на день, якщо рахунок в євро – тоді зняти можна близько 900 євро на день. Або продати відповідний еквівалент валюти із зарахуванням гривневих коштів на рахунок в національній валюти і зняти 100 тис. на день. - Гривня: з рахунку в національній або іноземній валюті можна зняти готівкову гривню у розмірі - 100 тис. грн на день.
- Валюта: зняти кошти з валютного рахунку можна у валюті рахунку в еквіваленті 30 тис. грн на день без комісій (дозволено з 1 березня 2022 року).
Окремі правила діють для громадян, які перебувають під загрозою окупації державою-агресором.
- Національний банк дозволив клієнтам на територіях, які перебувають під загрозою окупації державою-агресором, знімати готівкову національну та іноземну валюту з рахунків без обмежень за сумою.
- Також дозволено здійснювати купівлю готівкової іноземної валюти та банківських металів з фізичною поставкою за умови наявності коштів або банківських металів у філії/відділенні банку.
- Рішення про здійснення таких операцій приймається керівником банку та може делегуватися керівникові філії/відділення банку.
6️. Використання коштів з арештованих рахунків
- Дозволено користуватися коштами на рахунках, на які був накладений арешт органами державної виконавчої служби чи приватними виконавцями. Сума стягнення не має перевищувати 100 тис. грн.
7️. Зняття готівки
- Крім зняття готівки з банкоматів, у разі гострої потреби в готівці ви можете отримати її в підприємствах торгівлі – супермаркетах, аптеках чи АЗС.
- Щоб отримати готівку необхідно оплатити будь-яку покупку ПЛАТІЖНОЮ КАРТКОЮ і під час розрахунку попросити касира зняти з неї потрібну вам суму готівки. Отримати можна від 500 гривень, але не більше 6 000 гривень
(уточнюйте можливу суму видачі на касі торговця).
Читайте також:
Партії можуть використовувати власні кошти на оборону держави
З 1 жовтня можуть змінитись правила оподаткування операцій з віртуальними активами
На які цілі юридичним особам дозволили використовувати кошти з арештованих рахунків?
Внесено зміни до переліку юрисдикцій, які підлягають посиленому моніторингу
Мін’юст: Деякі питання державної реєстрації в умовах воєнного стану
Нацбанк оприлюднив інформацію, яку потрібно знати фінансовим установам під час дії воєнного стану