Головна у світі організація боротьби з відмиванням грошей може внести росію до сірого чи навіть чорного списку. Про це йдеться у виданні «Аргумент». Чи варто переживати після заморожування активів, санкцій та проблем із платежами?
Нетипова для останнього часу історія: росію виганяють із чергової міжнародної організації, а у відповідь замість звичних заяв на кшталт «Подумаєш! Це нам тільки на користь, давно треба було піти самим» — тиша та відчайдушна робота, щоби не допустити виключення. Росія попередила Індію, що якщо та не допоможе, то спільні проєкти опиняться під загрозою постачання.
Організація FATF (Група розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей) і ситуація з нею це інша справа.
Нагадаємо, що FATF створили країни G7 у 1989 році. Вона набула особливого значення після терактів 11 вересня 2001 року: до її повноважень були включені проблеми фінансування тероризму (а з 2012 року ще й поширення зброї масового знищення). На цей період випав бурхливий розвиток електронних фінансових технологій. Злочинці отримали можливість практично миттєво оперувати грошима по всьому світу, а регулятори почали намагатися так само оперативно блокувати ці транзакції.
До Групи входять 37 країн з найбільш розвиненими економіками, а також 27 міжнародних організацій (Єврокомісія, Рада співробітництва арабських держав Перської затоки та ін.). Також FATF створила дев'ять дочірніх організацій за територіальним принципом і таким чином об'єднує 201 країну та юрисдикцію.
FATF не має прямих повноважень, її діяльність зводиться насамперед до вироблення стандартів, основу яких складають «40 рекомендацій» як перекрити шлях злочинним грошам. Група досліджує способи відмивання грошей, корупції, фінансування тероризму, наркотрафіку та виробляє глобальні стандарти для боротьби з цим. Але її рекомендації стали практично обов'язковими для переважної більшості банків та міжнародних компаній. Група періодично перевіряє, наскільки ті чи інші країни виконують її стандарти. Якщо FATF вирішує, що країна погано бореться з відмиванням грошей, вона може потрапити до сірого чи чорного списку.
У FATF росія вступила у 2003 році, але у річницю початку розв'язання нею повномасштабної війни проти України її членство було припинено. Також можливе її включення до сірого або чорного списку, що ще більше ускладнить проведення фінансових операцій. Цього рф і намагається уникнути.
Нагадаємо, що найближче засідання FATF уже скоро – в червні поточного року.
Країни, які потребують «посиленого моніторингу», потрапляють до так званого сірого списку — їх там зараз 23. Як випливає з назви, фінансовим операціям з такими країнами треба приділяти пильну увагу.
Хоч з погляду комплаєнсу жодна країна і тим більше жоден контрагент не може бути надійним на 100% — оцінка ризиків щоразу залишається на розсуд конкретного чиновника чи менеджера. Він може вважати, що ризик піти співучасником у справі про тероризм не такий великий (або вигода здатна компенсувати взагалі будь-який ризик) — платіж може бути схвалений. Але фінансові контролери й так здригаються при згадці про росію — виходить, що потрапляння росії до сірого списку мало що змінить?
І так і ні. Приводів відмовити у платежі у кожного клерка у зовнішньоторговельному ланцюжку побільшає, а отже, постачання товарів ще сильніше ускладниться.
Агресивна війна росії, що триває і посилюється, проти України суперечить принципам FATF.
До того ж, рішення FATF стосується не якоїсь конкретної компанії чи структури, а всієї країни. І якщо сьогодні ще хтось може сказати «ми з росії, але ця угода ніяк не пов'язана з війною», то включення до сірого списку таку можливість практично виключає.
Ще важливий момент: потрапивши до списку, росії буде дуже складно вибратися з нього. Усі країни, що до нього входять, об'єднує одне: вони не тільки заявляють про готовність співпрацювати і приводити свої норми до стандартів FATF, але й демонструють на цьому шляху нехай маленький, але прогрес. Дві країни — Камбоджа та Марокко — нещодавно були із цього списку виключені. Стосунки росії і FATF, очевидно, згортаються: група вважає , що як прихований тероризм, так і відкрита агресивна війна теж суперечить її принципам. Росія була членом групи MONEYVAL (Комітету експертів Ради Європи з оцінки заходів боротьби з відмиванням грошей), але її довелося залишити разом із Радою Європи.
У чорному списку країн, які належать до групи високого ризику, зараз лише КНДР, Іран та М'янма. Усі вони перебувають під санкціями, запровадженими ООН.
Крім того росія відкрито чи ні, але співпрацює з Північною Кореєю, Іраном та постачає сучасні винищувачі і навчає пілотів їх експлуатації у М'янмі. На думку спецкомісії ООН, російська зброя може використовуватися для скоєння військових злочинів та злочинів проти людяності.
FATF не забороняє мати справу з країнами із чорного списку. Група просто вказує, що такі операції практично гарантовано викликають питання і, можливо, наслідки до включення до одного зі списків. Наприклад, багато російських банків навіть зараз побоюються проводити платежі за товари, доставлені через Іран.
Платежі розглядатимуться не просто «під мікроскопом» — діятиме презумпція винності. Під загрозою можуть опинитися схеми паралельного імпорту, західні країни можуть натиснути на ті, що використовуються як транзитні, що створює ризики для промисловості та роздрібної торгівлі. Західні банки відразу відмовлятимуть, як тільки бачитимуть, що платіж на користь російського контрагенту.
Росія сподівається на Китай і особливо Індію (до їхньої думки прислухаються, пояснюють експерти), а також на неписані правила FATF: навіть КНДР кілька років умовляли, перш ніж внести до чорного списку. Щоб оголосити когось ізгоєм, експертам FATF треба достовірно з'ясувати, скільки саме з 40 її рекомендацій порушено, і сформулювати, наскільки це все серйозно. Але випадок росії особливий, т.я. країна-агресор несе пряму зростаючу загрозу та ризики для міжнародної фінансової системи.
Читайте також:
- Держфінмоніторинг забезпечує підготовку до чергового засідання FATF
- Схвалено Стратегію MONEYVAL на 2023-2027 роки та Декларацію високого рівня щодо пріоритетів MONEYVAL
- Держфінмоніторинг забезпечує підготовку до чергового засідання FATF
- FATF оновила рейтинги зведеної оцінки країн
- Cвіт має визнати рф державою – спонсором тероризму, а її дії – екоцидом та геноцидом Українського народу