У FATF наголошують, що розуміння ризику є фундаментальним будівельним блоком підходу, що ґрунтується на оцінці ризику. Розробка детального, точного та актуального розуміння ризиків є безперервним, динамічним процесом для країни. Це процес, який вимагає реагування на мінливі фактори навколишнього середовища, постійної оцінки нової інформації та сканування на предмет ризиків, які можуть виникати. Враховуючи складність розуміння ризику, важливо, щоб країна використовувала структурований і узгоджений підхід до розробки сучасного розуміння ризику.
Загальний підхід країни до розвитку розуміння ризиків полягає в проведенні національної оцінки ризиків (далі - НОР).
НОР — це процес, який дає змогу країні систематично оцінювати й усувати потенційні загрози відмивання грошей і вразливі місця, які впливають на країну. Цей структурований підхід, що ґрунтується на фактах, може скеровувати політиків у розробці національних стратегій боротьби з відмиванням коштів для належного зниження ризику відмивання коштів. Пристосування стратегій боротьби з відмиванням коштів до ризику означає, що до областей з вищим ризиком слід застосовувати посилені заходи ризику, і, що важливо, до областей із меншим ризиком також слід застосовувати спрощені або менші заходи.
Цей керівний документ допомагає країнам у проведенні НОР, зосередженого на оцінці ризиків відмивання грошей, спираючись на висновки понад 90 країн Глобальної мережі FATF і понад 500 респондентів, які брали участь у громадських консультаціях. Основні розділи включають:
- Підготовка та налаштування НОР: у цьому розділі визначено передумови для успішної НОР. Вона охоплює такі ключові фундаментальні частини НОР, як політичні зобов’язання, інклюзивний механізм НОР, встановлення цілей та отримання інформації та даних.
- Оцінка та розуміння ризиків відмивання грошей: Пропонує гнучку, але структуровану методологію для аналізу загроз, вразливостей і ризиків, що дозволяє країнам запроваджувати узгоджену методологію, адаптовану до їхніх можливостей, унікального ризику та контексту.
- Дії після НОР: рекомендує подальші дії, включаючи узгодження заходів з пом’якшення наслідків із визначеними ризиками, повідомлення результатів та вдосконалення процесу НОР.
Це керівництво є практичним ресурсом для країн, які прагнуть зміцнити свої системи протидії відмиванню коштів та фінансуванню тероризму та узгодити їх із перевіреною практикою в FATF.
Національна оцінка ризиків ВК/ФТ ознайомитись.
Читайте також:
· Процедури FATF для взаємної оцінки, подальших дій та ICRG в рамках 5-го раунду оцінювання
· FATF змінює критерії внесення до сірого списку
· Україна вимагає включити росію в чорний список FATF
· Темна сторона боротьби з відмиванням грошей: пом’якшення непередбачених наслідків стандартів FATF
· Основні методи відмивання грошей у криптовалюті
· Держфінмоніторинг опублікував дайджест актуальних новин світу в сфері ПВК/ФТ за жовтень 2023 року