Основні методи відмивання грошей у криптовалюті

Провідна компанія у сфері блокчейн-аналітики Chainalysis опублікувала піврічний звіт про відмивання грошей у криптовалюті
 

Chainalysis, провідна компанія у сфері блокчейн-аналітики, опублікувала свій піврічний звіт про відмивання грошей у криптовалюті зазначає народний депутат Ярослав Железняк у своєму телеграм-каналі. За даними звіту, з початку 2024 року через криптовалюти пройшло близько $7 млрд нелегальних коштів. Загалом, за весь час спостережень, обсяг таких коштів сягає майже $100 млрд. Найбільшим за обсягами нелегальних транзакцій став 2022 рік, коли оборот досяг $30 млрд. У 2023 році, завдяки активізації роботи регуляторів та правоохоронних органів, цей показник знизився до $22 млрд.

Основні методи відмивання грошей у криптовалюті

Chainalysis виділяє кілька головних методів, які використовуються злочинцями для відмивання грошей через криптовалюти:

  1. Централізовані платформи: Багато злочинців використовують централізовані біржі для конвертації та переміщення коштів.
  2. Міксери: Ці сервіси допомагають приховати джерело коштів, змішуючи їх із коштами інших користувачів.
  3. Мости між блокчейнами: Переміщення коштів між різними блокчейнами ускладнює їхнє відстеження.
  4. Онлайн-казино: Такі платформи також часто використовуються для відмивання грошей.

У традиційній фіатній системі відмивання грошей це включає переведення коштів через численні банківські рахунки та фіктивні компанії. Варто згадати, що Національний банк України (НБУ) має намір запровадити обмеження на вихідні перекази з картки на картку (не більше 30 операцій на місяць та сума до 100 000 грн) для боротьби з тіньовими схемами.

Тактика "стрибків" у криптовалюті

Одним із популярних методів нашарування у криптовалюті є переведення коштів через численні проміжні гаманці – так звані "стрибки". Ця тактика призначена для приховування зв’язку між незаконними коштами на етапі початкового розміщення та їхньою остаточною інтеграцією.

З кожним роком кількість проміжних гаманців, які використовуються злочинцями, зростає, особливо на платформах з процедурою KYC (Know Your Customer). Це свідчить про те, що обізнаність про зобов’язання AML/KYC може спонукати до більшого використання проміжних гаманців для уникнення виявлення незаконної діяльності.

"Накопичувачі" біткойнів

Після "стрибків" кошти часто зливаються в один або кілька гаманців-накопичувачів. Chainalysis рекомендує відстежувати саме ці гаманці для ефективного виявлення незаконної діяльності. Наприклад, у 2024 році сто гаманців-накопичувачів біткойнів, які здійснили транзакції за два кроки від біржі, отримали біткойнів на суму $968 мільйонів з понад 14 970 різних адрес.

Перехід на стейблкойни

Зважаючи на швидкі зміни цін на біткойн, злочинці перейшли на стейблкойни, насамперед на USDT. Більшість стейблкойнів, таких як USDT (Tether) та USDC (USD Coin), випускаються централізованими організаціями, які мають право контролювати та керувати їхніми смарт-контрактами. Ці емітенти можуть відстежувати транзакції на предмет підозрілої активності та заморожувати кошти у разі необхідності. Наприклад, Tether та Circle раніше заявляли, що заморожували адреси, пов'язані з незаконною діяльністю. Tether повідомляє, що вони заморозили приблизно 1,600 адрес, на яких зберігалися кошти на суму приблизно 1,500,000,000 USDT.

Детальніше ознайомитися з документом можна за посиланням.

Читайте також:

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial