Гетманцев про відновлення посилених заходів обачності щодо PEP 

Інтерв'ю з головою комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данилом Гетманцевим
 

Голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев відповів на питання щодо відновлення посилених заходів належної обачності щодо політично значущих осіб (PEP). Повне інтерв’ю за посиланням.   

 - У липні був порушений термін з виконання структурного маяку щодо повернення декларування: відповідний законопроєкт прийнятий лише у першому читанні. Така швидкість свідчить про високі ризики дотримання ще більш важкого маяку – щодо внесення до кінця вересня поправок до закону про фінмоніторинг і боротьбу з відмиванням коштів, щоб відновити посилені заходи належної обачності щодо політично значущих осіб (PEP) відповідно до ризик-орієнтованого підходу, що відповідає стандартам FATF. Комітет схвалив цей законопроєкт до першого читання ще у травні, але далі справа не йде. Чому? Ваші прогнози його проходження? 

Якщо говорити про декларування, у мене особисто є чітке переконання, що цей закон приймати треба і, думаю, ми приймемо його у вересні. Для цього є всі підстави. 

Якщо говорити про PEP, то там ситуація трохи складніша з урахуванням позиції певних політичних сил у парламенті, які продовжують наполягати на консультаціях щодо порядку і обсягів повернення цієї норми про "once PEP – forever PEP" ("один раз PEP – завжди PEP"), яка в нас була знесена у ході сумнозвісного голосування, яке мало місце у 2022 році. 

Ми працюємо, і досить багато є депутатів, які відстоюють необхідність відновлення "once PEP – forever PEP", але є й ті, хто проти. Непоганим аргументом для голосування законопроєкту є певні зміни до законодавства щодо Національного банку, які вже були прийняті. Нацбанк їх адвокатує. 

- Так, Нацбанк підняв стелю контрольованих операцій, доволі жорстко попереджає банки про необхідність впровадження ризико-орієнтованого підходу. Але банкіри все одно бояться та користуються принципом, що краще перечекати, ніж нічого не домогтися. 

Так, на перших етапах дії цього інституту банкіри внесли підряд всіх PEP за всю історію країни до категорії підвищеного ризику. Це неправильно. Так чи інакше, але сьогодні ця позиція вже відкорегована на краще. Тож, я думаю, треба попрацювати та дотиснути це питання. Інших варіантів у нас нема. 

Зазначимо, що в сервісі сервісі CheckLists FinAP можливо здійснити перевірку особи на PEP в таких інформаційних реєстрах:

«Національні публічні діячі» які виконують або виконували в Україні визначні публічні функції з 1991 року

    • близькі особи до публічних осіб
    • фізичні особи пов`язані по КБВ
    • юридичні особи пов’язані з РЕР

«Міжнародні публічні діячі»

    • діячі, які виконують публічні функції в міжнародних та міждержавних організаціях
    • члени міжнародних парламентських асамблей
    • судді міжнародних судів

«Іноземні публічні діячі»  

особи які виконують або виконували визначні публічні функції в країнах Європи

Читайте також:

 

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial