НБУ запровадив нові моделі обліку цінних паперів нерезидентів та розширив можливості застосування "лінку" з міжнародним депозитарієм. Відповідні зміни дадуть змогу спростити доступ нерезидентів до облігацій внутрішньої державної позики (далі – ОВДП), зокрема до військових ОВДП, та сприятимуть створенню нових послуг із продажу державних цінних паперів.
Так, Національний банк оновив положення "Про провадження депозитарної і клірингової діяльності та забезпечення здійснення розрахунків за правочинами щодо цінних паперів Національним банком України" (далі – Положення), урегулювавши, зокрема:
- можливості відкриття в системі депозитарного обліку депозитарію НБУ агрегованих рахунків для обліку цінних паперів, права на які належать нерезидентам. Це зроблено з метою спрощення автоматизації процесів відкриття рахунків у цінних паперах а обслуговування операцій нерезидентів із ОВДП;
- порядок обліку прав на цінні папери, що належать інвестиційним фірмам та їх клієнтам;
- умови припинення ведення обліку та обслуговування обігу облігацій місцевих позик у системі депозитарного обліку депозитарію НБУ.
Крім того, депозитарій НБУ додав можливість обслуговування кількох однотипних агрегованих рахунків у цінних паперах однієї депозитарної установи. Це дасть змогу оптимізувати процеси купівлі-продажу ОВДП інвестиційними фірмами та їх клієнтами, а також сприятиме залученню FinTech компаній на цей ринок.
Депозитарій НБУ також активно співпрацює з міжнародним депозитарієм Clearstream Banking S.A. (далі – Clearstream) для збільшення послуг, доступних через "лінк" між депозитаріями. Зокрема, скасовано обмеження для резидентів України на проведення операцій з ОВДП у системі Clearstream. Це дасть змогу розширити коло учасників вторинного ринку державних цінних паперів України серед нерезидентів.
Зміни до Положення затверджені постановою Правління Національного банку України від 21 квітня 2022 року № 79 "Про затвердження Змін до Положення про провадження депозитарної і клірингової діяльності та забезпечення здійснення розрахунків за правочинами щодо цінних паперів Національним банком України". Документ набирає чинності з 23 квітня 2022 року, за винятком окремих пунктів, які наберуть чинності з 25 квітня 2022 року.
Читайте також:
НБУ запроваджує додаткові заходи для запобігання непродуктивному відтоку капіталу
НБУ послабив та уточнив низку обмежень на операції в іноземній валюті
НКЦПФР прийняла ряд рішень щодо забезпечення роботи під час дії воєнного стану
НКЦПФР: обов’язкова авторизація депозитарних установ в Центральному депозитарію