Україна отримала 36 зі 100 балів в Індексі сприйняття корупції (Corruption Perceptions Index, CPI) за 2023 рік, додавши 3 бали. Про це повідомило Національне агенство з питань запобігання корупції, посилаючись на опублікувані дані Transparency International Ukraine.
Тепер ми займаємо 104 позицію поміж 180 країн.
Зростання України на 3 бали — один із найкращих результатів за минулий рік у світі.
Всього за останні 10 років Україна додала 11 балів — це найбільший приріст серед країн, які зараз мають статус кандидаток до ЄС.
Нагадаємо, минулого року Україна набрала 33 бали (+1 бал), та посіла 116 місце.
Дослідження покриває період з лютого 2021 року по вересень 2023 року. І суттєвий приріст показника країна отримала саме за час великої війни.
Експерти Transparency International Ukraine виділяють ключові події, які вплинули на результат:
- ухвалення та реалізація Антикорупційної стратегії та Державної антикорупційної програми (ДАП);
- активізація затримань і розслідувань у топкорупційних справах;
- проведення більшості закупівель у Prozorro.
"Одним з чинників, які вплинули на зростання рейтингу України, є ухвалення та початок реалізації ДАП на 2023-2025 роки на основі прийнятої раніше Антикорупційної стратегії. Наш наступний крок - якісна реалізація ДАП всіма державними органами-виконавцями. До досліджуваного періоду не потрапили відновлення обов'язкового декларування та звітування політичних партій, перевірки декларацій, а також початок роботи Єдиного порталу повідомлень викривачів. Ці події мають позитивно вплинути на позиції України в рейтингу, який розраховуватиметься за підсумками 2024 року" — зазначив в.о. Голови НАЗК Ярослав Любченко.
Питання запобігання корупції в Україні та розбудови доброчесності є ключовим для наших міжнародних партнерів. Від успішності цього треку напряму залежить вступ України до ЄС, НАТО та ОЕСР, довіра міжнародних партнерів, відповідно економічна та військова підтримка.
Світові лідери Індексу сприйняття корупції-2023 майже не змінилися. Очолює список Данія із 90 балами. Друге місце займає Фінляндія, яка набрала 87 балів, наступні - Нова Зеландія із 85 балами та Норвегія з 84 балами.
Довідково: Індекс сприйняття корупції (Corruption Perceptions Index, CPI – найвідоміший показник рівня сприйняття корупції у тій чи іншій країні світу. Його розраховує Transparency International на основі досліджень авторитетних міжнародних установ і дослідницьких центрів.
Ключовим показником Індексу є кількість балів, а не місце в рейтингу. Мінімальна оцінка (0 балів) означає, що корупція фактично підміняє собою державу, максимальна (100 балів) свідчить про те, що корупція майже відсутня в житті суспільства.
Дослідження повністю та рекомендації для України читайте тут.
Актуальний довідник країн в сервісі Сервісі Check√Lists FinAP завжди в актуальному стані в "ІНФОРМАЦІЙНОМУ ДОВІДНИКУ КРАЇН".
Читайте також: