GTI: Глобальний індекс тероризму 2023

Опубліковано десятий Звіт про глобальний індекс тероризму Інституту економіки та миру (2023)
 

 

Під час розроблення власних географічних критеріїв ризику суб’єкт первинного фінансового моніторингу повинен урахувати держави (території), яким притаманний підвищений ризик фінансування тероризму. Для формування переліку країн, яким притаманний підвищений ризик фінансування тероризму, Національним банком рекомендовано використовувати Звіт про глобальний індекс тероризму Інституту економіки та миру.

Нещодавно опубліковано десяте видання Глобального індексу тероризму (GTI) Завантажити звіт(PDF | 10,84 MB)

Цей звіт містить вичерпний підсумок ключових глобальних тенденцій і моделей тероризму за останнє десятиліття. Розрахунок показника GTI враховує не лише смерть, але й інциденти, заручників і поранень у результаті тероризму, зважених за п’ятирічний період

Звіт GTI створено Інститутом економіки та миру (IEP) з використанням даних TerrorismTracker та інших джерел. TerrorismTracker надає записи про терористичні атаки з 1 січня 2007 року. Набір даних містить майже 66 000 терористичних інцидентів за період з 2007 по 2022 рік.

У 2022 році кількість смертей від тероризму впала на дев’ять відсотків до 6701 смертей і зараз на 38 відсотків нижча, ніж під час піку в 2015 році. Зменшення кількості смертей було віддзеркалено зменшенням кількості інцидентів, коли кількість атак зменшилася майже на 28 на відсотка з 5463 у 2021 році до 3955 у 2022 році. Однак, якби Афганістан було вилучено з індексу, кількість смертей від тероризму зросла б на чотири відсотки.

Афганістан четвертий рік поспіль залишається країною, яка найбільше постраждала від тероризму, незважаючи на те, що кількість нападів і смертей скоротилася на 75 і 58 відсотків відповідно. 

Найсмертоноснішими терористичними угрупованнями у світі у 2022 році були «Ісламська держава» (ІД) та її філії, за ними йдуть «Аш-Шабаб», Армія визволення Белуджистану (BLA) і «Джамаат Нусрат Аль-Іслам валь Муслімін» (JNIM).

Після значного падіння тероризму між 2015 і 2019 роками, протягом останніх трьох років поліпшення затрималися. Наголошуючи на тому, що кількість країн, у яких смертельні випадки, залишалася майже незмінною протягом останніх трьох років, коливаючись від 43 у 2020 році до 42 у 2022 році. Це менше порівняно з піком у 56 країнах у 2015 році. У 2022 році кількість смертей від тероризму залишилася приблизно на тому ж рівні: у 25 країнах зафіксовано зниження, а ще в 24 країнах – зростання. Тероризм є динамічним, і, хоча загальні зміни за останні три роки були мінімальними, у цей період у багатьох країнах, особливо в Нігері, М’янмі та Іраку, спостерігалися різкі підйоми та падіння тероризму.

У 2022 році терористичні атаки стали більш смертоносними: у 2022 році за один напад загинуло в середньому 1,7 людини порівняно з 1,3 смертей за один напад у 2021 році. Це перше збільшення рівня смертності за п’ять років.

Насильницькі конфлікти залишаються основною рушійною силою тероризму: у 2022 році понад 88 відсотків нападів і 98 відсотків смертей від тероризму сталися в конфліктних країнах. Усі десять країн, які найбільше постраждали від тероризму у 2022 році, також брали участь у збройному конфлікті. Напади в країнах, які перебувають у конфлікті, у сім разів смертельніші, ніж напади в мирних країнах.

Регіон Сахеля в Африці на південь від Сахари зараз є епіцентром тероризму, причому у 2022 році на Сахель припадає більше жертв терористів, ніж у Південній Азії, Близькому Сході та Північній Африці разом узяті. У 2022 році кількість загиблих у Сахелі становила 43 відсотки від загальної кількості загиблих у світі порівняно з лише одним відсотком у 2007 році. Особливе занепокоєння викликають дві країни, Буркіна-Фасо та Малі, на які припало 73 відсотки смертей від тероризму в Сахелі у 2022 році. і 52 відсотки всіх смертей від тероризму в Африці на південь від Сахари. Обидві країни зафіксували значне зростання тероризму, причому кількість смертей у Буркіна-Фасо зросла на 50 відсотків до 1135, а в Малі на 56 відсотків до 944. Напади в цих країнах також стають дедалі смертоноснішими, а кількість убитих за один напад зростає на 48 відсотків з 2021 року. Більшість атак у цих країнах приписують невідомим джихадистам, хоча в цих країнах діють як ІД, так і JNIM. Ескалація насильства в Буркіна-Фасо також поширилася на сусідні країни, а Того та Бенін зафіксували найгірші показники GTI за всю історію.

Північна Америка мала найбільше регіональне покращення оцінки, тоді як країни Африки на південь від Сахари зафіксували найбільше погіршення. Північна Америка складається з двох країн, США та Канади, жодна з яких не має високого балу; однак цей регіон є єдиним регіоном, де жодна країна не має нульового показника GTI.

У країнах Африки на південь від Сахари зафіксовано найбільше зростання кількості смертей від терористичних актів – на вісім відсотків. Шістдесят відсотків, або 4023, усіх смертей від тероризму в усьому світі сталися в Африці на південь від Сахари. Чотири з десяти країн із найбільшим погіршенням показника GTI розташовані в Африці на південь від Сахари: Того, Джібуті, Центральноафриканська Республіка та Бенін. Кількість смертей від тероризму в Африці на південь від Сахари зросла на вісім відсотків, перевернувши невелике покращення, зафіксоване у 2021 році.

У 2022 році в регіоні Близького Сходу та Близького Сходу зафіксовано лише 791 смертей, що на 32 відсотки впало, і це найнижчий показник у регіоні з 2013 року. За останній рік число атак скоротилося майже вдвічі, з 1331 у 2021 році до 695 у 2022 році. Підкреслюючи зміну динаміки тероризму, регіон скоротився з 57 відсотків світових смертей від тероризму в 2016 році до лише 12 відсотків у 2022 році. Також суттєво скоротилася кількість терактів-смертників у Близькому Сході та Близькому Сході. У 2016 році теракти смертників призвели до 1947 смертей; тоді як у 2022 році в Близькому Африканському регіоні Близького Сходу та Близького Сходу зафіксовано лише шість терактів смертників, у результаті яких загинули вісім людей.

Південна Азія залишається регіоном із найгіршим середнім показником GTI у 2022 році. У 2022 році в регіоні зафіксовано 1354 смерті від тероризму, що на 30 відсотків менше, ніж у попередньому році; однак, якщо виключити покращення в Афганістані, то кількість смертей від тероризму зросла б на 71 відсоток. В Афганістані серйозну загрозу представляють як хорасанське відділення ІД, так і Фронт національного опору (NRF). Афганістан і Пакистан залишаються серед десяти країн, які найбільше постраждали від тероризму в 2022 році, причому кількість смертей у Пакистані значно зросла до 643, що на 120 відсотків більше порівняно з 292 смертями в 2021 році. BLA відповідальні за третину цих смертей у Пакистані, тобто в дев’ять разів. зросла порівняно з попереднім роком, що зробило її найшвидше зростаючою терористичною групою у світі.

На Заході кількість атак продовжує падати, починаючи з 2017 року, щороку зменшуючись. У 2022 році було зафіксовано 40 атак, що на 27 відсотків менше порівняно з 55 атак у 2021 році. Однак кількість смертей перевищує подвоєний, хоч і від низької основи; з дев’яти смертей у 2021 році до 19 у 2022 році, причому 11 із них сталися в США. Це було перше збільшення кількості смертей від терористичних актів на Заході з 2019 року. У Європі ісламістські екстремісти здійснили дві атаки у 2022 році. Атаки в США залишаються низькими, у 2022 році було зафіксовано лише вісім атак. Жоден не був приписаний жодній відомій терористичній групі. Цього року у Великій Британії зафіксовано лише чотири напади та жодної смерті, це перший рік з 2014 року, коли не було зареєстровано жодної смерті; тоді як у Німеччині зафіксовано найменшу кількість атак з 2015 року.

Актуальний довідник країн в сервісі Сервісі CheckLists FinAP  завжди в актуальному стані в "ІНФОРМАЦІЙНОМУ ДОВІДНИКУ КРАЇН".

Читайте також:

Україна піднялася у рейтингу “Індекс сприйняття корупції”

Євросоюз включив росію до списку юрисдикцій, які не співпрацюють з Радою ЄС в сфері оподаткування.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial