17 березня цього року Президент підписав Закон України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану” за № 2120-ІХ від 15.03.2022 року.
У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України Верховна Рада України постановила внести до Податкового кодексу України такі зміни:
Розділ Х "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення" (Відомості Верховної Ради України, 2020 р., № 25, ст. 171 із наступними змінами) доповнити пунктом 9 такого змісту:
"9. Встановити, що з дня набрання чинності цим пунктом протягом дії воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні", на період до припинення або скасування воєнного стану в Україні:
- Банк не вживає заходів для встановлення джерел походження коштів при їх внесенні клієнтом - фізичною особою у готівковій формі на його поточний рахунок у розмірі, який відповідає пороговій фінансовій операції, у разі якщо такий клієнт не надав на вимогу банку відповідні документи або відомості;
- Банкам забороняється здійснювати видаткові операції (зокрема, видавати кошти у готівковій формі, проводити їх переказ) за рахунками клієнтів - фізичних осіб з коштами, зазначеними в абзаці другому цього пункту, крім випадків переказу таких коштів на спеціальні рахунки, відкриті Національним банком України для підтримки Збройних Сил України та/або для гуманітарної допомоги українцям, постраждалим від дій держави-агресора Російської Федерації, а також для придбання облігацій внутрішньої державної позики "Військові облігації".
- Банк попередньо повідомляє клієнта - фізичну особу про обмеження видаткових операцій з коштами, зазначеними в абзаці другому цього пункту.
- У разі наявності підозри, що внесені клієнтом банку - фізичною особою готівкові кошти є активами, пов'язаними з тероризмом та його фінансуванням, розповсюдженням зброї масового знищення та його фінансуванням, банк зобов'язаний негайно, без попереднього повідомлення клієнта - фізичної особи, заморозити ці активи та негайно повідомити Службу безпеки України в установленому законодавством порядку (засобами електронного зв'язку) про такі заморожені активи.
- Банк зобов'язаний розморозити активи не пізніше наступного робочого дня з дня надходження від Служби безпеки України в установленому законодавством порядку (засобами електронного зв'язку) інформації про те, що підозра банку щодо внесених фізичною особою готівкових коштів як таких, що є активами, пов'язаними з тероризмом та його фінансуванням, розповсюдженням зброї масового знищення та його фінансуванням, не підтвердилася. Банк не пізніше наступного робочого дня після розмороження таких активів інформує про це Службу безпеки України в установленому законодавством порядку (засобами електронного зв'язку).
Замороження активів, пов'язаних з тероризмом та його фінансуванням, розповсюдженням зброї масового знищення та його фінансуванням, відповідно до вимог цього пункту не є підставою для виникнення цивільно-правової відповідальності банку, його посадових осіб та інших працівників за порушення умов відповідних правочинів, якщо вони діяли у межах завдань, обов'язків та у спосіб, передбачені цим пунктом.
Банк після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни:
- має право здійснювати видаткові операції за поточними рахунками клієнтів - фізичних осіб з коштами, внесеними ними у готівковій формі відповідно до абзацу другого цього пункту, після вжиття заходів для встановлення джерел походження таких коштів відповідно до вимог цього Закону;
- зобов'язаний протягом 30 днів після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни надати Спеціально уповноваженому органу інформацію про заморожені активи відповідно до вимог цього Закону".
Про послаблення по фінмоніторингу для банків, розширення повноважень Нацбанку та новації для бізнесу на період дії воєнного стану стосовно даного закону ми вас інформували раніше.
Читайте також:
- НБУ: умови надання фінансових послуг у період воєнного стану
- Закон № 7137-д: низка послаблень по фінмоніторингу для банків, розширення повноважень НБУ, 40 новацій для бізнесу на період дії воєнного стану
Нацбанк оприлюднив інформацію, яку потрібно знати фінансовим установам під час дії воєнного стану
З 1 жовтня можуть змінитись правила оподаткування операцій з віртуальними активами
На які цілі юридичним особам дозволили використовувати кошти з арештованих рахунків?
Внесено зміни до переліку юрисдикцій, які підлягають посиленому моніторингу
НБУ оновив систему контролю за діяльністю банків у сфері готівкового обігу
США створили спеціальну групу для пошуку активів російських олігархів