
Міжнародні організації закликають сьогодні країни вжити критично важливих заходів для боротьби з величезними незаконними прибутками, отриманими від торгівлі наркотиками, торгівлі людьми, контрабанди мігрантів, а також шахрайства та афер, попереджаючи, що за кожним відмитим доларом стоїть жертва – зруйнована сім'я, втрачене життя, пошкоджена громада.
Такий терміновий заклик до дій висловили сьогодні у Відні керівники Групи розробки фінансових заходів боротьби з відшкодуванням шкоди (FATF), Інтерполу та Управління ООН з наркотиків і злочинності (UNODC) на паралельному заході високого рівня в перший день 34-ї сесії Комісії з питань запобігання злочинності та кримінального правосуддя (CCPCJ).
Пріоритетність підходу до запобігання злочинності, спрямованого на боротьбу з економічними та фінансовими злочинами, має вирішальне значення для зменшення шкоди, яку злочинність завдає нашому суспільству, а також для забезпечення фінансової стабільності та економічного зростання.
На сьогоднішньому засіданні CCPCJ керівники FATF, INTERPOL та UNODC колективно закликали уряди покращити зусилля щодо повернення активів, щоб позбутися здатності організованої злочинності та терористичних груп розширювати вартість та територію, а також співпрацювати на міжнародному рівні, щоб зробити фінансові розслідування більш цілеспрямованими та ефективними.
Міністри фінансів закликали до активізації зусиль у боротьбі зі злочинністю та тероризмом шляхом скорочення прибутків, які дозволяють їм це робити. FATF, глобальний наглядовий орган з питань незаконного фінансування, що охоплює понад 200 юрисдикцій, відповів на цей заклик посиленням стандартів повернення активів.
Оцінки Глобальної мережі FATF показали, що майже 80% країн – понад 200 – мають низький або помірний рівень ефективності повернення активів.
«Це заклик до дій щодо визначення інноваційних та масштабованих рішень для боротьби з економічною злочинністю», – сказала виконавчий директор Управління ООН з наркотиків і злочинності Гада Валі. «Давайте працювати разом через наші партнерства та скористатися можливістю цього Конгресу ООН з питань злочинності та 15-го Конгресу ООН з питань злочинності у 2026 році, щоб пришвидшити колективні заходи реагування на фінансування злочинної діяльності та тероризму, щоб забезпечити, щоб наші фінансові системи були рушійною силою миру, безпеки та процвітання».
Президент FATF Еліза де Анда Мадрасо сказала: «FATF прагне надати країнам інструменти та міжнародний форум для колективного вирішення проблем, з якими ми всі стикаємося сьогодні. Це має вирішальне значення для фінансової стабільності, розвитку, миру та безпеки. Глобальний захист від незаконного фінансування настільки ж сильний, наскільки сильна наша найслабша ланка, тому ми б'ємо на сполох, щоб усі країни працювали разом для протидії складним транснаціональним загрозам сьогодення. Ми не можемо дозволити злочинності процвітати».
З оперативної точки зору, Інтерпол запровадив нещодавно запущене «Срібне повідомлення», розроблене для підвищення швидкості та ефективності міжнародної співпраці у викритті активів, отриманих злочинним шляхом. Наразі 51 країна, що беруть участь у пілотному проекті, заявили, що використовуватимуть нове повідомлення для запиту інформації про активи по всьому світу.
Виконувач обов’язків виконавчого директора поліцейських служб Інтерполу Сиріл Гут сказав: «Незаконне фінансування — це не просто одна з багатьох кримінальних загроз, а й рушійна сила, яка сприяє їх утворенню. Саме тому Інтерпол зосереджується на розробці та впровадженні інноваційних інструментів для сприяння міжнародній співпраці правоохоронних органів та боротьби з незаконними фінансовими потоками. Ми пишаємося тим, що служимо мостом між міжнародними зобов’язаннями та національними діями».
Троє лідерів наголосили на своїй нещодавній спільній роботі з розробки практичних інструментів для практиків, щоб значно покращити їхні можливості роботи в різних юрисдикційних межах, при цьому президент FATF Еліза де Анда Мадрасо зазначила, що «злочинці не обмежуються національними кордонами, тому нам потрібно забезпечити, щоб наші кордони не надавали злочинцям можливості приховувати гроші та перешкоджати нашому переслідуванню їх».
Пізніше цього року ці три організації разом з Егмонтською групою підрозділів фінансової розвідки опублікують практичні рекомендації для фахівців з ключових напрямків міжнародної співпраці.
Лідери наголосили на посиленні міжнародних стандартів FATF щодо боротьби з відмиванням грошей та фінансуванням тероризму, а також закликали до прискорення прогресу у співпраці через кордони та нарощуванні потенціалу напередодні Конгресу ООН з питань злочинності 2026 року, який відбудеться в Об'єднаних Арабських Еміратах.
Вони також визнали позитивний вплив посилення співпраці держав-членів з приватним сектором та громадянським суспільством щодо спільних підходів до боротьби з фінансовими злочинами та привітали прискорення оперативної роботи через державно-приватні партнерства та цільові групи.
Високопоставлені учасники заходу «Глобальний заклик до дій щодо боротьби з відмиванням грошей та фінансуванням тероризму: міжнародна співпраця» обговорили критично важливі кроки, які держави-члени повинні вжити для значного покращення міжнародної співпраці у боротьбі з відмиванням грошей та фінансуванням тероризму, включаючи нарощування потенціалу, ефективне впровадження ризик-орієнтованого підходу, державно-приватне партнерство та інновації за допомогою нових технологій.
15-й Конгрес ООН з питань злочинності, Абу-Дабі, 25–30 квітня 2026 року, надасть державам-членам можливість вирішити ці складні проблеми та взяти на себе зобов’язання щодо масштабованих та інноваційних заходів реагування на фінансові злочини.
Читайте також: