Резиденти з урахуванням певних обмежень мають право відкривати рахунки в іноземних фінансових установах та здійснювати через такі рахунки валютні операції.
 

З 2018 року в Україні з набуттям чинності Закону "Про валюту та валютні операції" значно спростились операції з іноземною валютою для бізнесу та громадян.

Законодавство не обмежує саму можливість відкриття рахунку в іноземному банку чи платіжній системі. На відкритий за кордоном рахунок особа може перерахувати належні їй кошти з урахуванням певних обмежень та використовувати їх на свій розсуд.

У період до запровадження воєнного стану (відповідно до наявної системи е-лімітів) Національний банк України дозволяв перераховувати іноземну валюту за кордон (у тому числі на власний рахунок) на загальну суму до 200 000 євро на рік.

Резиденти з урахуванням певних обмежень мають право відкривати рахунки в іноземних фінансових установах та здійснювати через такі рахунки валютні операції.

Після запровадження воєнного стану НБУ ухвалив постанову № 18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану», якою суттєво обмежив можливості купівлі іноземної валюти та здійснення розрахунків із нерезидентами. Останні зміни відбулися 19.05.2023 року.

Порядок відкриття рахунків в іноземних фінансових установах регулюється законодавством тієї країни, в якій відкривається рахунок. Але обов’язково під час відкриття та обслуговування рахунку за кордоном фінансові установи переважно вимагатимуть документи та інформацію для виконання вимог FATF. В більшості  банках та країнах рахунок не можна відкрити дистанційно.

Наприклад, для банків США присутність резидента особисто під час відкриття рахунку обов’язкова. Відкрити рахунок дистанційно неможливо через обмеження, пов’язані з боротьбою з відмиванням коштів та фінансуванням тероризму. Хоча на сьогоднішній день, у світі для українських біженців діють спрощені порядки щодо різного роду документообігу, в тому числі і при відкритті рахунків. Проте до клієнтів із ризикової групи, зокрема PEP, більш прискіплива увага. Також практично відсутня необхідність спеціально доводити походження порівняно невеликих сум (до 15-20 тис. євро на місяць). Більш прискіпливо перевіряються значніші суми.

Законодавством України не передбачено повідомлення ДПС про відкриття юридичною особою - резидентом України власних рахунків за кордоном та подання звітності за операціями з використання рахунків, відкритих у фінансових установах інших країн.

Наразі банки здійснюють валютний нагляд за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків, тобто:

  • у разі експорту товару - після зарахування на поточний рахунок резидента в банку грошових коштів, що надійшли від нерезидента за товар (уключаючи кошти, переказані резидентом із власного рахунку, відкритого за кордоном, якщо розрахунки за експорт товару здійснювалися через рахунок резидента, відкритий за кордоном, та резидентом подано документи іноземного банку, які підтверджують зарахування коштів від нерезидента за товар);
  • у разі імпорту продукції без її увезення на територію України - після зарахування грошових коштів від нерезидента на поточний рахунок резидента в банку в разі продажу нерезиденту продукції в повному обсязі за межами України (уключаючи кошти, переказані резидентом із власного рахунку, відкритого за кордоном, якщо розрахунки за продаж нерезиденту продукції за межами України здійснювалися через рахунок резидента, відкритий за кордоном, та резидентом подано документи іноземного банку, які підтверджують зарахування коштів від нерезидента за продукцію) або подання документів, що підтверджують використання резидентом продукції за межами України на підставі договорів, інших форм документів, що застосовуються в міжнародній практиці та можуть уважатися договором.

Ситуація у фінансовій сфері щодо прозорості та обміну інформацією на міжнародному рівні дещо зміниться вже в 2023 році, у зв’язку з набранням чинності змін до податкового законодавства (Закон України № 2970-IX від 20.03.2023) щодо імплементації в Україні міжнародного стандарту автоматичного обміну інформацією про фінансові рахунки (CRS).

Читайте також:

 

 

 

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial