Попри третій рік повномасштабної війни, система електронних платежів Національного банку (далі – СЕП) продовжувала надійно працювати та ефективно розвиватися, стабільно та безперебійно задовольняючи потреби фінансової системи України і її клієнтів у розрахунках у національній валюті. Новини НБУ.
Торік через СЕП здійснено близько 483 млн платежів на суму майже 241 трлн грн (у тому числі за державними програмами – 19 млн платежів на суму 56,5 млрд грн). Це на 14% більше за кількістю та сумою порівняно з 2023 роком, протягом якого було здійснено 423 млн платежів на суму понад 210 трлн грн.
Про структуру платежів
Традиційно переважну більшість платежів торік надіслали до системи банки України та їхні філії – 96% від їх загальної кількості.
Як свідчить структура платежів у системі, у 2024 році:
-
- за кількістю найчастіше оброблялися невеликі платежі:
- до 1 тис. грн – 40%;
- від 1 тис. грн до 100 тис. грн – 55%;
- від 100 тис. грн і більше – 5%;
- за сумою найбільше платежів припадало на великі:
- до 1 тис. грн – менше 1%;
- від 1 тис. грн до 100 тис. грн – 1,4%;
- від 100 тис. грн і більше – 98,5%.
- за кількістю найчастіше оброблялися невеликі платежі:
Загалом у середньому за один день у СЕП упродовж минулого року оброблялося близько 1,32 млн платежів на суму близько 658 млрд грн. Водночас система здатна обробляти впродовж одного дня практично в 10 разів більше платежів, ніж теперішні обсяги.
Про розвиток СЕП
З 01 грудня 2024 року запрацювала нова версія системи – СЕП-4.1 з функціональністю миттєвих кредитових переказів (далі – миттєві перекази СЕП).
Наразі оновлена СЕП продовжує ефективно працювати в цілодобовому режимі 24/7 і для всіх, хто підключений до системи, доступна функціональність миттєвих переказів СЕП.
Нагадаємо, що миттєвий переказ СЕП – це міжбанківська платіжна операція, яка виконується через СЕП, ініціюється фізичною або юридичною особою, і дає можливість здійснити миттєве зарахування коштів на рахунок отримувача (до 10 секунд).
Миттєві перекази СЕП матимуть позитивний вплив на рівень фінансової інклюзії та розвиток Cashless economy, оскільки сприятимуть:
-
- посиленню конкуренції на ринку платіжних послуг та, як наслідок, підвищенню прозорості та зменшенню вартості платіжних операцій;
- створенню нових інноваційних сервісів і послуг;
- подальшій інтеграції України до Єдиної зони платежів у євро (SEPA).
"2024 рік став важливим етапом для подальшого розвитку системи електронних платежів в Україні. Завдяки впровадженню нової версії СЕП-4.1 з функціональністю миттєвих переказів система стала функціональнішою та продуктивнішою, забезпечуючи безперебійні платежі та можливість здійснення миттєвих переказів. Цей крок посилює високий рівень надійності та стабільності платіжної інфраструктури країни та підтримує інноваційний розвиток фінансового сектору, що сприятиме економічному зростанню та фінансовій стабільності України", – підкреслив директор Департаменту інформаційних технологій Національного банку Володимир Нагорнюк.
Він також додав, що Національний банк продовжує працювати над подальшим інноваційним розвитком системи, зокрема упровадженням наступних версій СЕП, у яких розглядається можливість використання, зокрема трекінг-сервісу для платежів, мультивалютності, сервісу оцінки ризику платіжних операцій тощо.
СЕП – державна банківська платіжна система, що забезпечує проведення міжбанківських розрахунків через рахунки, відкриті в Національному банку. Національний банк є оператором та розрахунковим банком системи.
СЕП належить до системи валових розрахунків у режимі реального часу (за міжнародною класифікацією – RTGS) та розроблена фахівцями Національного банку.
СЕП – єдина системно важлива платіжна система в Україні. Вона забезпечує здійснення 97% міжбанківських розрахунків у національній валюті в межах нашої країни.
Учасниками СЕП станом на 1 січня 2025 року були Національний банк, Державна казначейська служба України, 62 банки (а також 2 небанківських надавачі платіжних послуг – через банки, що одночасно є учасниками системи та обслуговуючим банком для цих компанії).
Читайте також:
- Санкції проти осіб, що підтримують політику кремля: результати реалізації санкції у виді стягнення в дохід держави активів підсанкційних осіб за 2024 рік
- Національний банк у грудні 2024 року застосував до трьох банків та двадцяти п’яти небанківських фінансових установ заходи впливу за порушення у сфері фінмоніторингу та валютного законодавства
- НБУ оновив порядок реєстрації платіжних систем, їхніх суб’єктів та комерційних агентів