У відповідь на заклик міністрів FATF у квітні 2022 року приділити більше уваги корупції FATF повідомляє про завершення спільного проекту з Організацією економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР), який досліджує ризики відмивання грошей і фінансових злочинів, пов’язані з CBI/RBI програми, включаючи ризики, пов’язані з іноземним хабарництвом, шахрайством і корупцією, а також їхній вплив на суспільну доброчесність, податки та міграцію, про що було опубліковано Звіт.
Програми громадянства та права на проживання через інвестиції (CBI/RBI) – це програми, керовані урядом, які надають громадянство або дозвіл на проживання іноземним інвесторам шляхом прискорення або обходу звичайних міграційних процесів. Ці програми можуть сприяти економічному зростанню за рахунок прямих іноземних інвестицій, але вони також привабливі для злочинців і корумпованих чиновників, які прагнуть уникнути правосуддя та відмити доходи, отримані злочинним шляхом, на мільярди доларів.
«Надання громадянства та права на проживання заможним інвесторам за допомогою «золотих» паспортів і візових програм може потенційно призвести до економічного зростання. Але вони можуть і експлуатуються злочинцями та корупціонерами, які хочуть відмити свої гроші, приховати свою особу та активи або вчинити нові злочини. У цьому звіті міститься заклик до урядів, які керують цими програмами, застосувати різноманітні запобіжні заходи, щоб гарантувати, що ці програми здійснюються з урахуванням ризиків», – сказав президент FATF Т. Раджа Кумар.
При належному керуванні програмами CBI або RBI можуть бути корисні як приймаючі країни, так і окремі особи, але на практиці такі програми створюють значні ризики відмивання грошей, шахрайства та інших форм зловживання.
У звіті наголошується, як програми CBI можуть надати злочинцям більшу глобальну мобільність і допомогти їм приховати свою особу та злочинну діяльність за підставними компаніями в інших юрисдикціях. Він підкреслює вразливі місця цих складних і міжнародних програм інвестиційної міграції, включаючи часте використання посередників, залучення багатьох державних установ, зловживання з боку професійних організацій та відсутність належного управління програмами CBI/RBI.
«Злочинне використання громадянства та програм проживання – це багатомільярдний бізнес для відмивання доходів, отриманих від шахрайства та корупції, ухилення від правосуддя або доступу до третіх країн. Наша спільна робота FATF та ОЕСР визначає ризики та вразливі місця навколо схем «золотих віз» і пропонує низку заходів пом’якшення, щоб допомогти політикам і операторам програм, включаючи відповідні механізми належної обачності, прозорості та доброчесності», – сказав Генеральний секретар ОЕСР Корманн .
У звіті пропонуються заходи та наводяться приклади належної практики, які можуть допомогти політикам і особам, відповідальним за управління програмами інвестиційної міграції, подолати ці ризики.
Вони включають глибокий аналіз і розуміння того, як злочинці можуть використовувати програми CBI або RBI. У ньому також підкреслюється, як уряди можуть включити заходи зі зменшення ризиків, такі як багаторівнева належна перевірка, у розробку своїх програм міграції інвестицій.
У звіті наголошується, що підвищені ризики відмивання грошей і фінансових злочинів у цих програмах інвестиційної міграції стосуються не лише заявника, але й професійних ініціаторів і посередників, залучених до процесу. Тому важливо забезпечити ясність щодо відповідних ролей і обов’язків різних сторін, залучених до програм RBI/CBI, щоб мати можливість виявляти шахрайську діяльність.
Читайте також:
- FATF та Інтерпол. Світові лідери у боротьбі з фінансовими злочинністю, закрили свою другу спільну глобальну конференцію
- Підсумки Пленарного засідання Міжнародної групи з протидії відмиванню брудних грошей, 25-27 жовтня 2023 року
- Кібершахрайство як транснаціональна проблема відмивання коштів
- Держфінмоніторинг опублікував дайджест актуальних новин світу в сфері ПВК/ФТ за жовтень 2023 року
- FATF погодила поправки до Рекомендації 8