НАЗК опрацювало закон про відновлення декларування та внесло свої пропозиції

Документ найближчим часом буде повторно розглянутий в Парламенті
 

Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) роз'яснює нюанси опрацьованого Закону України від 05.09.2023 № 3374-Х «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану». Документ найближчим часом буде повторно розглянутий в Парламенті після того, як Президент України наклав на нього вето і надав низку своїх зауважень. Інформація  на офіційному порталі НАЗК.

НАЗК підтримує відновлення декларування та позицію, висловлену Президентом України щодо забезпечення відкритості декларацій публічних службовців. Водночас опрацювавши положення Закону, а також пропозиції, надані Президентом, Національне агентство звертає увагу на ризики, які містяться в положеннях документа.

Кількість декларантів зменшиться орієнтовно на 50 000 осіб (до 750 000). 

Зміни до ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» та надання визначення терміну «посадова особа юридичної особи публічного права» не враховує осіб, які обіймають посади керівників структурних, в тому числі відокремлених підрозділів юридичних осіб публічного права, їхніх заступників. На них взагалі не буде поширюватися дія Закону України «Про запобігання корупції». Водночас в діяльності таких осіб існує широкий спектр корупційних ризиків. Саме керівники різного рівня державних підприємств та установ є об’єктами постійних гучних розслідувань НАБУ.

Закон, крім обов’язку відкрити декларації,  визначає ще й можливість вилучення декларації з публічного доступу

Так, НАЗК матиме можливість вилучати з відкритого доступу декларації на підставі письмового подання керівника (заступника керівника) державного органу, в якому проходить службу чи працює декларант. У Законі правом вносити таке подання наділені виключно керівники (заступники керівників) державних органів, чим фактично обмежено можливість керівників органів місцевого самоврядування, інших юридичних осіб публічного права (закладів, установ, організацій) подавати до НАЗК списки осіб, декларації яких не підлягають оприлюдненню під час війни. При цьому взагалі не врегульовано питання вилучення декларацій осіб, у яких відсутні керівники, звільнених працівників, а також можливість видалення декларації за ініціативою самого декларанта, який відповідає визначеним Законом ознакам. Такий підхід дискримінує декларантів та може наражати їх та їхні родини на небезпеку.

Не спрощення, а, навпаки, ускладнення для декларанта процесу декларування

Низка запропонованих змін завдають додаткових труднощів при заповненні декларації та розумінні всіх аспектів. Це стосується, наприклад, змін, якими виключено необхідність декларувати номери рахунків, але фактично залишено необхідність декларувати осіб, які мають право розпоряджатися рахунками та осіб, які відкрили рахунки на ім’я декларанта.

Задля усунення зазначених ризиків НАЗК напрацювало низку пропозицій щодо змін до Закону України «Про запобігання корупції», які дозволять удосконалити антикорупційні механізми та забезпечать правову визначеність відповідних норм.

Читайте також:

 

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial