Індекс сприйняття корупції-2024: Україна понизила свій показник на 1 бал

Україна отримала 35 зі 100 балів в Індексі сприйняття корупції за 2024 рік, і тепер займає 105 позицію поміж 180 країн
 

Україна отримала 35 балів зі 100 в Індексі сприйняття корупції (CPI) за 2024 рік. Згідно з дослідженням Transparency International, держава зайняла 105-те місце серед 180 країн.

Сербія також отримала 35 балів у цьогорічному Індексі сприйняття корупції. Домініканська Республіка випереджає Україну лише на 1 бал, тоді як Алжир, Бразилія, Малаві, Непал, Нігер, Таїланд і Туреччина відстали на 1 пункт.

Після зростання на 3 бали у 2023 році, у 2024-му Україна дещо втратила позиції в антикорупційній боротьбі. Основними чинниками змін залишаються реформи, спрямовані на євроінтеграцію та виконання міжнародних зобов’язань.

Однак результати цього року вказують на формальний підхід до реалізації багатьох реформ або ж навмисне гальмування їх впровадження. Зменшення показників у 2024 році свідчить, що програмного виконання зобов’язань недостатньо, а якість реалізації реформ не відповідає очікуванням.

Зважаючи на методологічні обмеження, чимало подій осені 2024 року та початку 2025 року не вплинули на результати цьогорічного Індексу. Проте чимало з цих подій продовжують і посилюють негативний тренд України у боротьбі з корупцією і можуть спричинити подальше погіршення нашого результату в СРІ.

«Мінус один бал — це все ще зміна в межах похибки, проте і такий результат має дуже важливе значення. Таке просідання може свідчити про певний застій у питанні боротьби з корупцією, навіть попри активні законодавчі та урядові дії, реалізовані торік.

Показник України в CPI–2024 має стати сигналом для влади про те, що в країні активізувалися негативні тренди на шляху до зниження рівня корупції, які надалі помітно впливають на сприйняття країни. І для подолання цих перешкод недостатньо точкових декларативних оновлень — необхідно впровадити системні зміни в підходах до управління країною. Якщо цього не зробити, далі може бути гірше». - Андрій Боровик, виконавчий директор TI Ukraine.

Україна і сусіди

З-поміж сусідів Україна і надалі випереджає росію — країна-терорист у 2024 році втратила аж 4 бали і з 22 балами посідає 154 позицію. І так само продовжує падіння  білорусь — північна сусідка торік теж втратила 4 бали, і тепер з 33 балами знаходиться на 114 сходинці.

З-поміж західних сусідів покращити свої позиції загалом вдалося лише Молдові – 43 бали, 76 місце. Другий рік поспіль не змінюється показник Румунії — 46 балів, 65 місце. А всі інші країни погіршили свої позиції: по 1 балу втратили Польща (53 бали, 53 місце) і Угорщина (41 бал, 82 місце), і аж 5 балів втратила Словаччина (49 балів, 59 місце). Таким чином, не лише Україна, а і її сусіди, крім Молдови і Румунії, за 2024 рік здебільшого погіршили свої показники в Індексі сприйняття корупції.

Україна і країни-кандидатки в ЄС

Як і у випадку щодо України, показники більшості країн-кандидаток в Євросоюз показують тенденції до стагнації в боротьбі з корупцією. Так, за рік не змінилися показники Грузії (53 бали, 53 місце), Чорногорії (46 балів, 65 місце), Туреччини (34 бали, 107 місце). На 1 бал зменшилися показники Сербії (35 балів, 105 місце). По 2 бали втратили Північна Македонія (40 балів, 88 місце) та Боснія і Герцеговина (33 бали, 114 місце).

А покращити свої показники вдалося лише двом країнам: на 1 бал виросли позиції Молдові — 43 бали, 76 місце, і аж на 5 балів — показники Албанії (42 бали, 80 місце). Таким чином, лише Молдова і Албанія показали цього року прогрес, причому зростання Албанії — це найкраща динаміка з-поміж усіх країн-кандидаток до ЄС.

Дослідження повністю та рекомендації для України читайте тут. 

Актуальний довідник країн в сервісі Сервісі CheckLists FinAP завжди в актуальному стані в "ІНФОРМАЦІЙНОМУ ДОВІДНИКУ КРАЇН".

 

Читайте також:

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial