Чи недосяжні арештовані активи в криптовалютах та інших віртуальних активах для управління?

Фахівці АРМА опрацьовують можливості управління арештованими віртуальними активами в рамках діючого національного та європейського законодавства
 

В Національному агентстві з розшуку та менеджменту активів відбулася фахова робоча нарада за участі представників Офісу Генерального прокурора, органів досудового розслідування, ГСУ Національної поліції України, Департаменту кіберполіції НПУ, Департаменту міжнародного поліцейського співробітництва, а також фахівців АРМА, фінансового моніторингу, відповідальних за менеджмент активів, розшук і управління грошовими коштами.

Темою обговорення стали виклики, пов’язані з управлінням арештованими віртуальними активами, зокрема – у контексті не набранням чинності  спеціального закону про віртуальні активи, який би врегулював цю сферу.

Протягом тривалого часу фахівці АРМА опрацьовували можливості управління віртуальними активами в рамках діючого законодавства. Проведено аналіз практик європейського законодавства. 

«Ми з вами знаємо, що питання управління арештованими активами, зокрема віртуальними, заблоковано протягом кількох років. У такій ситуації ми змушені працювати в межах чинного законодавства, зокрема користуючись нормами цивільного кодексу, статті 177, яка визнає такі активи об’єктами цивільних прав», — зазначила Голова АРМА Олена Дума.

Голова АРМА додала, що злочинці дедалі частіше намагаються приховати свої активи в криптовалютах та інших віртуальних активах, вважаючи їх недосяжними для правоохоронців. Але наше спільне завдання — не просто арештувати ці цифрові активи, що підтвердили правоохоронні органи. «Ми маємо забезпечити, щоб ці ресурси — а мова йде про мільйони і навіть мільярди доларів — активно працювали на зміцнення економіки та обороноздатності України. Кожен арештований криптоактив — це потенційні кошти для підтримки наших захисників та відбудови інфраструктури».

Учасники наради обговорили питання алгоритму дій із такими активами: як здійснювати їх оцінку, яким чином обиратимуться суб’єкти оціночної діяльності, та за якими критеріями визначатиметься ринкова вартість віртуальних активів, враховуючи динамічність їх ціни. Крім того, широко обговорювалися питання напрацювання механізмів управління арештованими віртуальними активами в межах чинного законодавства.

Акцентом під час зустрічі стала тема реалізаціі конкретного кейсу щодо арештованої криптовалюти громадянина Х, який використовуючи свій особистий обліковий запис та субакаунти, здійснив легалізацію грошових коштів здобутих від незаконної діяльності з організації та проведення азартних ігор.

«Ми маємо знайти чіткі та законні механізми, щоб не допустити втрати вартості таких активів. Це наш обов’язок як державного органу, який відповідає за прозорість, ефективність і збереження активів до рішення суду. Ми говоримо про цифрові інструменти, що вже є частиною економіки, і ми маємо бути на крок попереду», — підкреслила Олена Дума.

АРМА ініціює міжвідомчий діалог задля напрацювання практичних рішень та очікує подальших кроків законодавчої влади щодо комплексного врегулювання обігу й управління віртуальними активами в Україні.

 

Читайте також:

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial