Група з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF) взяла на себе ініціативу у 2021 році провести ґрунтовний аналіз непередбачених наслідків заходів щодо боротьби з відмиванням грошей і фінансуванням тероризму, щоб з'ясувати, чи є заходи AML/CFT (Anti-Money Laundering/Combating the Financing of Terrorism) причиною фінансової ізоляції та утисків неприбуткових організацій (НПО) і прав людини. Опубліковано на офіційному сайті FATF.
Після цього аналізу FATF розробила амбіційну та всебічну програму роботи над цими питаннями. У 2023 році були внесені зміни до Рекомендації 8 щодо НПО та оновлені рекомендації щодо хороших і поганих практик. Це має на меті забезпечити, щоб заходи щодо захисту сектору НПО від відмивання грошей і фінансування тероризму були цілеспрямованими та пропорційними, а уряди не придушували громадянське суспільство через надмірне застосування стандартів FATF. Проводиться робота для допомоги країнам краще розуміти наслідки цих змін. Це є частиною широкої, активної програми охоплення, моніторингу та координації з іншими організаціями в міжнародній системі, включаючи ті, що мають мандат на захист прав людини. Це включає Спеціальних доповідачів ООН, UNCTED, UNODC, зацікавлених сторін у фінансовій інклюзії та НПО, серед інших.
FATF також проводить роботу з перегляду Рекомендації 1 для кращого забезпечення фінансової інклюзії серед членів FATF. Підвищення фінансової інклюзії є пріоритетом під мексиканським головуванням у FATF. Покращуючи підхід на основі ризику та нагляд, це дозволить спростити належну перевірку в тих випадках, де це необхідно. FATF також запланувала подальшу роботу цього року, спрямовану на запобігання надмірному застосуванню та зловживанню стандартами FATF.
Додаткова робота щодо процедур вирішення непередбачених наслідків і зловживання стандартами FATF триває і була відзначена в Міністерській декларації FATF 2024 року. Це дозволить FATF ефективніше реагувати на неправильне застосування стандартів FATF, пов'язане з надмірним націлюванням на НПО, у міру їх виникнення.
FATF також створила канали для НПО, щоб вони могли надавати свої пропозиції для взаємних оцінок, а команди взаємних оцінок зустрічаються із зацікавленими сторонами громадянського суспільства.
Читайте також: