23 серпня 2023 року Верховна Рада України прийняла в другому читанні законопроєкт № 9419-1 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо мінімізації потенційного олігархічного впливу на політичні партії, удосконалення механізмів державного фінансування та державного контролю за діяльністю політичних партій».
Головним в законопроєкті є відновлення звітування політичних партій. Так як обов’язок щоквартального звітування до НАЗК для політичних партій було запроваджено ще у 2015 році. Так як, це одна з умов отримання безвізового режиму з Євросоюзом. Але звітування було призупинено спочатку у зв’язку з COVID-19, а згодом через воєнний стан. Отже, його відновлення варто було очікувати.
Законопроєктом передбачається:
- Відновлення подання звітів про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру (далі – звітів) для парламентських партій. Прописано зобов’язання подати раніше не подані звіти впродовж 90 днів після набрання законом чинності. Інші політичних партії мають відзвітуватися через 120 днів відповідно.
- Прописані умови звільнення від встановленої законом відповідальності за подання до НАЗК неповної та/або недостовірної інформації у звіті політичної партії, якщо таку інформацію неможливо отримати в повному обсязі у зв’язку із втратою документів (пов’язані з воєнним станом) або з іншими форс-мажорними обставинами.
- Кошти політичної партії, у тому числі кошти державного фінансування статутної діяльності політичної партії, можуть розміщуватися на поточному або вкладному (депозитному) банківському рахунку з метою отримання пасивного доходу у вигляді процентів на поточний або вкладний (депозитний) банківський рахунок.
Цей Закон набирає чинності через 90 днів з дня його опублікування, крім підпункту 4 пункту 2 розділу І цього Закону, який набирає чинності з дня офіційного оприлюднення результатів наступних чергових або позачергових виборів народних депутатів України, проведених після набрання чинності цим Законом.
НАЗК має впродовж 5 днів з дня набрання чинності Закону відкрити всі реєстри, що необхідні для здійснення звітування політичних партій. А Кабінет Міністрів України протягом 10 днів з дня набрання чинності Закону має привести у відповідність з цим законодавчим актом інші нормативно-правові акти.
Ухвалений законопроєкт сприятиме виконанню рекомендацій Венеціанської Комісії щодо шляхів протидії олігархізації в Україні. Зокрема, передбачається вдосконалення правил фінансування політичних партій і виборчих кампаній та механізмів контролю. Також це забезпечить реалізацію двох пунктів вимог Єврокомісії для початку переговорів про набуття членства України в Європейському Союзі.
Читайте також:
- Кабмін вніс законопроект про боротьбу з впливом олігархів на політичні партії
- Зміни в механізмі державного фінансування та контролю за діяльністю політичних партій
- Обов’язок фізичними особами – платниками податків подавати зміни даних контролюючим органам
- Зміни до Положення про ДПС в частині платіжних послуг