НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ З ЦІННИХ ПАПЕРІВ ТА ФОНДОВОГО РИНКУ опублікувала на своєму сайті два важливих документа щодо ведення облікової системи часток товариств з обмеженою відповідальністю та товариств з додатковою відповідальністю, а також проведення загальних зборів учасників товариств із застосуванням засобів електронних комунікацій через Центральний депозитарій цінних паперів (керується Законом України № 5178-VI від 06.07.2012 «Про депозитарну систему України»).
Рішенням №525 від 17.05.2023 затверджено Порядок ведення облікової системи часток товариств з обмеженою відповідальністю та товариств з додатковою відповідальністю.
Цей порядок визначає механізми та умови для переведення обліку, внесення змін до облікової системи часток, надання інформації з неї, порядок припинення обліку часток товариства в Центральному депозитарії цінних паперів.
Це рішення набирає чинності з дня його офіційного опублікування та вводиться в дію з 01 січня 2024 року.
Зазначимо, що Центральний депозитарій України (ЦДУ) цікавий товариствам з кількох причин:
- Безпечність: Центральний депозитарій у день реєстрації в обліковій системі часток здійснює верифікацію товариства на підставі даних Єдиного державного реєстру та інформації з Державного реєстру обтяжень рухомого майна, інформації про застосування спеціальних економічних або інших обмежувальних заходів (санкцій) відповідно до Закону України «Про санкції».
- Збереження цінних паперів: ЦДУ забезпечує безпечне та надійне зберігання цінних паперів товариств, що дозволяє зменшити ризики втрати або пошкодження цінних паперів.
- Реєстрація та облік цінних паперів: ЦДУ веде реєстри та здійснює облік цінних паперів, що належать товариствам. Це дозволяє підтримувати актуальну інформацію про власників цінних паперів та забезпечує ефективність управління цінними паперами.
- Здійснення операцій з цінними паперами: ЦДУ надає можливість здійснювати різноманітні операції з цінними паперами, такі як купівля, продаж, обмін, конвертація тощо.
- Підтримка електронного обігу цінних паперів: впроваджується система електронного документообігу та електронного голосування на загальних зборах акціонерів.
- Підтримка додаткових послуг: Окрім основних функцій зберігання та обліку цінних паперів, ЦДУ надає додаткові послуги.
Та Рішення №526 від 17.05.2023 Про затвердження Порядку проведення загальних зборів учасників товариств з обмеженою відповідальністю та товариств з додатковою відповідальністю із застосуванням засобів електронних комунікацій через облікову систему часток.
Цим документом визначається порядок проведення загальних зборів учасників товариств із застосуванням засобів електронних комунікацій через облікову систему часток товариств, що ведеться Центральним депозитарієм цінних паперів.
Загальні збори учасників товариства, облік часток якого здійснюється в обліковій системі часток, можуть проводитися із застосуванням засобів електронних комунікацій через облікову систему часток у порядку, встановленому Законом України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» та статутом товариства з урахуванням особливостей, встановлених цим Порядком.
При тому загальні збори не передбачають спільної присутності на них учасників товариства (їх представників) та проводяться виключно шляхом електронного голосування учасників товариства (їх представників) з використанням електронної системи Центрального депозитарію. Та варто зазначити, що обов’язковим є наявність інформації про особу (реквізити особи), що є представником учасника товариства на загальних зборах, та вноситься до облікової системи часток уповноваженою депозитарною установою.
Особа, інформація про яку (реквізити особи) не внесена до облікової системи часток, не має права бути представником учасника товариства на загальних зборах.
Це рішення також набирає чинності з дня його офіційного опублікування та вводиться в дію з 01 січня 2024 року.
Читайте також:
- НКЦПФР надає відповіді на питання про порядок розкриття емітентами цінних паперів інформації щодо наявності зв’язків з іноземними державами зони ризику
- НКЦПФР роз’яснила деякі питання щодо загальних зборів учасників акціонерних товариств та КІФ під час війни
- НКЦПФР: обов’язкова авторизація депозитарних установ в Центральному депозитарію