Національний банк України осучаснив регулювання ринку електронних грошей та гармонізував його із законодавством України та Європейського Союзу в сфері здійснення фінансового моніторингу. Про це повідомила прес-служба регулятора.
"Тепер використання електронних грошей буде прозорішим, а користувачі електронних грошей – поінформованими та захищеними", – пояснив заступник Голови Національного банку Олексій Шабан.
Необхідність ідентифікації користувачів електронних грошей
Банки повинні будуть здійснювати заходи з належної перевірки користувачів електронних грошей, у тому числі їх ідентифікацію та верифікацію, як і під час відкриття рахунків. Йдеться про клієнтів, які відкривають електронні гаманці, щоб здійснювати різні операції: купувати товари, платити за послуги тощо.
Крім того, перекази з використанням електронних грошей мають супроводжуватися інформацією про платника та отримувача.
Цього вимагають норми Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення" (далі – Закон про фінмоніторинг), що набрав чинності з 28 квітня цього року.
Ідентифікацію та верифікацію нових клієнтів – користувачів електронних грошей – фінансові установи повинні здійснювати ще з 28 квітня 2020 року, тобто з дати набрання чинності Законом про фінмоніторинг.
Наявних клієнтів, що вже мали відкриті електронні гаманці станом на 28 квітня 2020 року, банки повинні будуть ідентифікувати та верифікувати під час планового оновлення або уточнення інформації.
Крім цього, регулятор визначив умови, за яких належна перевірка користувачів непотрібна (у разі застосування достатніх заходів щодо виявлення незвичних або підозрілих операцій та за відсутності ознак пов’язаності такої фінансової операції з іншими операціями), зокрема, якщо:
Установлення нових лімітів для операцій з електронними грошима
Для ідентифікованих та верифікованих у повному обсязі користувачів електронних гаманців Національний банк скасовує обмеження, встановлені раніше щодо сум електронних грошей, на які можуть здійснюватися розрахунки та перекази.
Максимальна сума яка може зберігатися на електронному гаманці:
Посилення вимог до банків-емітентів електронних грошей щодо контролю за діяльністю комерційних агентів
Як і раніше, емітентом електронних грошей в Україні може бути лише банк. Водночас небанківські фінансові установи та інші комерційні компанії можуть бути агентами та надавати послуги з розповсюдження електронних грошей, із поповнення електронних гаманців і здійснення розрахунків (З урахуванням вимог законодавства України).
Щоб мінімізувати ризики неправомірного використання електронних грошей, регулятор посилив вимоги щодо контролю за діяльністю комерційних агентів. Зокрема, відтепер такі агенти:
Контроль за дотриманням порядку зарахування готівки агентами здійснюватиме банк-емітент.
Підвищення рівня захисту прав користувачів електронних грошей
Щоб підвищити захист прав користувачів електронних грошей, регулятор також встановив низку вимог до банків-емітентів електронних грошей. Зокрема, банк-емітент:
Відповідні норми містить Постанова Правління Національного банку України від 11 вересня 2020 року № 133 "Про затвердження Змін до Положення про електронні гроші в Україні". Вона набирає чинності з 15 вересня 2020 року.
Водночас Національний банк передбачив для банків комфортний перехідний період. Вони матимуть шість місяців для того, щоб розробити та подати регулятору зміни до правил використання електронних грошей та привести свою діяльність у відповідність до вимог нового регулювання.
Збереження без змін санкцій проти 175 росіян та українців, а також 44 компаній.