3 механізми, за допомогою яких намагаються уникнути санкційних обмежень

Міністерство юстиції про механізми впливу та санкційне правосуддя
 

Керівник Офісу протидії рейдерству Міністерства юстиції України Віктор Дубовик інформує, що серед найчастіших порушень у сфері державної реєстрації, щодо яких Мін'юст розглядає скарги і які ставали підставами для скасування реєстраційних дій, можна виділити 3 механізми, за допомогою яких намагаються уникнути санкційних обмежень:

  • Зміна у державному реєстрі відомостей про громадянство власника активів.

До Мін'юсту надходило звернення конттрозвідки СБУ з метою скасування реєстраційних дій щодо зміни в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно громадянства громадянина рф (яке було визначено в момент державної реєстрації прав) на громадянство Ізраїля, завдяки чому відповідна особа намагалася уникнути дії мораторіїв. Було встановлено, що такі дії суперечать реєстраційному законодавству. Мін'юст скасував такі незаконні реєстраційні дії.

«Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» не передбачає механізму зміни відомостей про громадянство власника нерухомості. Відповідно, нотаріус, допомагаючи такій особі прибрати відомості про громадянство країни-агресора, сприяє виведенню майна такої особи з-під дії мораторію на відчуження такого майна чи можливого застосування санкційного законодавства», — роз'яснив керівник Офісу протидії рейдерству.

До нотаріусів/державних реєстраторів, які допомагають вчиняти такі реєстраційні дії, застосовано санкцію — тимчасове блокування доступу до Державного реєстру прав строком на 3 місяці.

  • Зміна кінцевого бенефіціарного власника в реєстрі юридичних осіб з метою уникнення застосування санкційних обмежень та запобігання стягненню майна в дохід держави.

Щодо такого механізму теж є приклади звернення до Мін'юсту конттрозвідки СБУ зі скаргами. Так, в одному з кейсів брали участь одразу 6 нотаріусів та державних реєстраторів. Проводились реєстраційні дії щодо дуже великої кількості юридичних осіб стосовно майна одного з українських олігархів, який підпадав під санкційні обмеження.

У процесі дослідження Мін'юстом було з'ясовано, що реєстраційні дії, які вчинялись стосовно цієї особи, проводилися нібито на підставі договорів купівлі-продажу часток в компаніях, які перебувають у офшорних юрисдикціях. Відповідно, в межах української юрисдикції проводилися виключно зміни відомостей про кінцевого бенефіціарного власника (КБВ – далі) юридичних осіб у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Під час розгляду скарги фахівці Мін'юсту встановили, що на момент проведення реєстраційної дії держреєстратор мав послуговуватися відомостями щодо застосування до такого КБВ санкційних обмежень. Відповідно, не відмовляючи, а проводячи такі реєстраційні дії, він порушив українське законодавство.

Вказані реєстраційні дії було скасовано. А причетним державним реєстраторам та нотаріусам заблоковано доступ до державного реєстру.

  • Продаж майна, яке належить підсанкційній особі.

«Так, є кейс, коли нотаріус оформив відчуження нерухомості на підставі статті 38 Закону України «Про іпотеку» особою, до якої застосовано санкції, як іпотекодержателем, який продавав майно від власного імені. Таким чином нотаріус сприяв тому, щоб особа, яка вже перебувала під санкціями, розпорядилася нерухомим майном вартістю близько 20 млн доларів», — розповів Віктор Дубовик.

До вказаного нотаріуса було застосовано санкції у виді анулювання доступу до Державного реєстру прав та направлення подання на Вищу кваліфікаційну комісію нотаріату для анулювання його свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю.

У 2023 році Міністерством юстиції України було ініційовано комплексні зміни у сфері державної реєстрації з метою унеможливлення таких випадків. В результаті ухвалено законодавчі зміни щодо санкційної політики, що передбачають, зокрема, обов'язок державного реєстратора перевіряти застосування санкцій до особи, щодо якої він проводить реєстраційні дії.

Нагадаємо, що Рішення Комісії та накази Міністерства юстиції України про анулювання свідоцтв вказаним нотаріусам розміщені на вебсайті Мін’юсту за посиланням.

Також про перелік нотаріусів, якими в умовах воєнного стану вчиняються нотаріальні дії щодо цінного майна, а також про певні заборони і застереження читайте в публікації

Читайте також:

 

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial