
У новому звіті Групи з розробки фінансових заходів боротьби з відшкодуванням шкоди (FATF) висвітлюються серйозні та мінливі ризики фінансування тероризму, а також попереджається про прогалини у здатності країн повністю розуміти тенденції фінансування тероризму (ФТ) і, таким чином, ефективно реагувати.
У звіті « Комплексне оновлення щодо ризиків фінансування тероризму» виявляється постійна здатність терористів використовувати міжнародну фінансову систему для підтримки своєї діяльності та здійснення нападів. Оскільки методи фінансування тероризму різняться залежно від кількох факторів та контекстів, у звіті наголошується на адаптивності терористів, що підкреслює необхідність заходів боротьби з фінансуванням тероризму, заснованих на оцінці ризиків.
Хоча багато юрисдикцій вжили важливих кроків для боротьби з фінансуванням тероризму, у звіті зазначається, що 69% юрисдикцій, оцінених FATF та Глобальною мережею, продемонстрували значні або структурні недоліки в ефективному розслідуванні, переслідуванні та винесенні вироків у справах про фінансування тероризму.
У звіті підкреслюється, що якщо як державний, так і приватний сектори терміново не посилять технічну відповідність та ефективність, ті, хто прагне фінансувати тероризм, продовжуватимуть використовувати вразливості.
Президент FATF Еліза де Анда Мадрасо заявила: «Це постійне зловживання фінансовою системою становить серйозну загрозу глобальній безпеці та підриває міжнародний мир. Країни світу повинні використовувати розвідувальні дані, наведені в цьому звіті, щоб створити чіткіше уявлення про загрози, з якими вони стикаються, та використовувати інструменти, доступні через Глобальну мережу FATF, для зміцнення міжнародної співпраці та обміну розвідувальними даними».
Звіт містить тематичні дослідження, що охоплюють понад 10 років, щоб надати всебічний огляд факторів, що впливають на ризики фінансування тероризму, об'єднавши внески з понад 80 юрисдикцій з усієї Глобальної мережі FATF, масштабні дослідження та понад 840 подань від приватного сектору, академічних кіл та аналітичних центрів.
У сьогоднішньому звіті окреслено поточні та нові методи, що використовуються терористичними організаціями та окремими особами для збору, переміщення, зберігання та використання коштів та активів, включаючи перевезення готівки, хавалу та інших подібних постачальників послуг, послуги з переказу грошових коштів, онлайн-платежі, офіційні фінансові послуги, цифрові платформи (включаючи соціальні мережі та функції краудфандингу), віртуальні активи та зловживання юридичними особами, такими як фіктивні компанії, трасти та некомерційні організації (НКО).
Зміна ризиків фінансування тероризму
На основі матеріалів, наданих Глобальною мережею FATF, у звіті окреслено ключові тенденції розвитку фінансування тероризму за останнє десятиліття, зокрема:
- Помітне збільшення змішаного використання різноманітних методів фінансування та інтеграції цифрових технологій з традиційними методами, що додає нових рівнів складності діяльності фінансових фондів.
- Операції дедалі більше децентралізуються, регіональні фінансові центри та самофінансувані осередки відіграють більшу роль, адаптуючись до місцевих умов та використовуючи ширший спектр джерел фінансування, від злочинних доходів до інвестицій у підприємницьку діяльність.
- Загроза, яку становлять самотні особи, часто молодшого віку, зростає, оскільки такі суб'єкти покладаються на стратегії мікрофінансування, отримані з законних джерел та дрібних злочинів, а також на технологічні методи, включаючи ігри та функції соціальних мереж.
- Відстеження фінансових слідів, пов'язаних зі все частішими етнічно, расово чи політично мотивованими терористичними атаками, пов'язане з власним набором труднощів, включаючи непослідовне призначення позначень та заборон, а також низький масштаб та видимість фінансової діяльності під час підготовки атак.
- Збіжності між схемами фінансування тероризму та організованою злочинністю.
У контексті зростання нестабільності та насильства в кількох регіонах, у звіті висвітлюється зростання поширеності терористичних організацій, що беруть участь у збройних конфліктах, та те, як терористи або терористичні групи, що діють поблизу таких конфліктів, можуть змінювати свою тактику фінансування, використовуючи складну кризову обстановку.
Гуманітарна допомога відіграє важливу роль у регіонах, що постраждали від конфлікту. У звіті підкреслюється важливість захисту цієї критично важливої роботи від зловживань, попереджається про ризик перенаправлення гуманітарної допомоги на фінансування тероризму та заохочується вжиття пропорційних, ризикоорієнтованих заходів для захисту гуманітарного сектору та гарантування діяльності неприбуткових організацій відповідно до міжнародного права.
Посилення глобальної відповіді
Щоб підтримати країни у реагуванні на ці виклики, у звіті викладено ключові рекомендації, спрямовані на посилення зусиль Глобальної мережі щодо розуміння та реагування на фінансування тероризму, включаючи зміцнення міжнародної співпраці та розвиток цільових державно-приватних партнерств.
Він також надає набір практичних показників ризику, які допоможуть компетентним органам, приватному сектору та іншим зацікавленим сторонам виявляти та припиняти фінансування тероризму, такі як моделі платежів, туристична активність та активність у соціальних мережах.
Звіт було підготовлено за підтримки Виконавчого директорату з боротьби з тероризмом Організації Об'єднаних Націй (ВИКТ ООН) та Франції як співкерівників проекту. Оцінка дотримання застосовних вимог щодо фінансування тероризму, викладених у резолюціях Ради Безпеки ООН, була частиною основного мандату Контртерористичного комітету з моменту його створення у 2001 році і, як наслідок, стала одним із ключових напрямків роботи ВИКТ ООН. Серед іншої аналітичної роботи з питань фінансування тероризму, ВИКТ ООН щорічно публікує зведені оцінки прогалин у виконанні ключових положень резолюцій РБ ООН щодо фінансування тероризму. Його остання Тематична зведена оцінка прогалин висвітлила недоліки в реагуванні країн на розслідування та переслідування фінансування тероризму.
Помічник Генерального секретаря Наталія Герман, виконавчий директор Департаменту боротьби з фінансуванням тероризму ООН, привітала прийняття Комплексного оновлення FATF щодо ризиків фінансування тероризму, зазначивши, що «спільне керівництво цією роботою стало унікальним досвідом для CTED та свідчить про скоординований підхід між CTED та іншими залученими органами ООН, а також Глобальною мережею FATF до аналізу глобальних та контекстуально-специфічних тенденцій у сфері фінансування тероризму та підтримки держав-членів у цьому відношенні».
Оскільки фінансування тероризму залишається серйозною глобальною проблемою, FATF проведе вебінар у вівторок, 22 липня 2025 року, щоб допомогти всім зацікавленим сторонам краще зрозуміти ризики, виявлені у цьому звіті, та реагувати на них.
Примітка:
У звіті містяться посилання на різні терористичні організації, які були визначені або Радою Безпеки Організації Об'єднаних Націй (РБ ООН), або через регіональні та національні режими визначення, розроблені відповідно до резолюцій 1373 (2001) та 2462 (2019) для цілей заморожування активів. Таким чином, згадка організації в аналізі або тематичних дослідженнях, включених до цього звіту, не тягне за собою та не має на увазі схвалення будь-яких національних або регіональних визначень Організацією Об'єднаних Націй (ООН). Більше того, юрисдикції залишаються суверенними у своєму рішенні щодо того, чи включати регіональні або інші національні списки заморожування активів на національному рівні, якщо вони відповідають власним критеріям визначення та відповідно до власних правових та регуляторних баз. Посилання, зроблені у звіті на основі регіональних або національних режимів визначення, не тягнуть за собою та не мають на увазі схвалення будь-яких національних або регіональних визначень будь-якими іншими юрисдикціями.
Читайте також: