Завершився другий глобальний круглий стіл у рамках спільної ініціативи FATF-ІНТЕРПОЛ із покращення глобального повернення активів і боротьби з фінансовими злочинами. Про цю подію повідомило FATF на офіційному сайті.
Понад 200 правоохоронних органів, прокурорів, експертів з питань повернення активів, політики та регулювання як з державного, так і з приватного секторів взяли участь у дводенному круглому столі FATF-Інтерпол (FIRE 2), щоб обговорити питання повернення активів і практичні рішення.
Оцінки FATF підкреслили, що в усьому світі країни повертають лише частину доходів, отриманих злочинним шляхом. Це дозволяє злочинцям отримувати вигоду зі своїх незаконно здобутих доходів, зміцнює та заохочує діяльність злочинних організацій і підриває довіру до уряду та верховенства права.
«Потрібна серйозна зміна мислення та культури, щоб зосередитися на поверненні активів як на національному пріоритеті правоохоронних органів. Для цього потрібен час, але країнам важливо почати зараз. Повернення активів не є другорядним чи допоміжним аспектом розслідування та кримінального переслідування. Ключовою стратегією запобігання злочинності має бути усунення основного стимулу для фінансових злочинів – грошей. Якщо це зробити добре, це запобіжить і зменшить подальшу злочинність». , – сказав президент FATF Т. Раджа Кумар під час вступного слова.
«Повернення активів запобігає злочинам і має бути пріоритетним для країн у всьому світі. Нам потрібно не просто посадити злочинців за ґрати, але й переконатися, що вони не користуються плодами своїх злочинів. Повернення їхнього майна на мільйони доларів, конфіскація їхніх яхт, спортивних автомобілів і дорогоцінних годинників, куплених злочинним шляхом, гарантує, що злочин не окупиться». - Президент FATF Раджа додав.
«Злочинні групи щороку отримують мільярди незаконних прибутків, і їхню діяльність слід вважати загрозою національній безпеці. Лише завдяки посиленню співпраці та об’єднанню зусиль, як-от цей захід Інтерполу та FATF, ми можемо визначити шлях усунення прогалин, якими щодня користуються злочинці». Про це заявив генеральний секретар Інтерполу Юрген Сток.
Протягом двох днів активного обміну даними та дискусій експерти спілкувалися під час тематичних панельних дискусій та практичних прикладів, які охоплювали наскрізний процес повернення активів.
Визнаючи, що глобальна фінансова злочинність буде продовжувати розвиватися, учасники обговорили, як країни можуть йти в ногу з ключовими областями ризику, що виникають, зокрема кіберзлочинністю, яка часто переплітається з іншими формами злочинності. Останніми роками ці злочини зросли в геометричній прогресії, завдаючи руйнівного впливу на жертв. Учасники привітали роботу FATF щодо оновлення своїх інструкцій з оцінки ризиків і заслухали оновлену інформацію про ключові тенденції поточного спільного проекту « Незаконні фінансові потоки внаслідок кібершахрайства» , яким спільно керують FATF, Інтерпол та Егмонтська група.
Учасники почули, як нові технології збільшили масштаби, швидкість і розмах таких злочинів, і що ефективна внутрішня координація та міжнародна співпраця відіграють важливу роль для успішного відстеження та повернення злочинних доходів. Глобальне швидке втручання платежів Інтерполу або механізм припинення платежів I-GRIP сприяє такій співпраці, допомагаючи органам влади відстежувати, перехоплювати та заморожувати доходи, отримані злочинним шляхом за кордоном. Запущений у 2022 році I-GRIP вже допоміг країнам перехопити понад 200 мільйонів доларів США, в основному через кібершахрайство.
Експерти заслухали оновлену інформацію про запропоновані поправки до Стандартів FATF, які гарантуватимуть, що повернення активів стане національним стратегічним та оперативним пріоритетом. Учасники привітали запропоновані зміни до Стандартів FATF, які також посилять національні законодавчі рамки щодо повернення активів, вимагаючи від країн мати повний набір розширених заходів щодо повернення активів, включаючи конфіскацію без обвинувального вироку та співпрацю з податковими органами, щоб закрити юридичні лазівки, які запобігти своєчасному та ефективному вилученню та конфіскації.
Обговорення також було зосереджено на потребі в сильних операційних структурах та агентствах з необхідними навичками та ресурсами. Країни, які досягають хороших результатів у сфері повернення активів, часто мають покращені механізми координації на міжвідомчому рівні та державно-приватної співпраці, а також створили спеціалізовані централізовані підрозділи для координації ефективних дій проти фінансових злочинів і позбавлення злочинців доходів, одержаних злочинним шляхом. Це також відображено в запропонованих змінах до Рекомендацій FATF, які наголошують на необхідності відповідних ресурсів, спроможностей і міждисциплінарних навичок для реагування на стрімку зміну злочинності.
Учасники обговорили прогрес у офіційній та неформальній співпраці та привітали пропозиції FATF щодо зміцнення мереж повернення активів, які, як очікується, будуть опубліковані в жовтні 2023 року.
FIRE, спільна ініціатива FATF та Інтерполу з посилення глобального повернення активів, дозволила зосередитися на стратегічних і операційних змінах, необхідних для початку повернення активів і отримання прибутку від злочинів. Він висвітлив потенційні напрямки майбутньої роботи, включаючи посилення міжнародного співробітництва та ефективне управління активами. Ключові висновки цього заходу будуть обговорені на жовтневому пленарному засіданні FATF, щоб інформувати про розробку політики в рамках FATF і сприяти ефективним і результативним діям щодо повернення активів між юрисдикціями.
Читайте також: