Фахівці Головного управління ДПС у Чернівецькій області надають роз’яснення щодо операцій з інвестиційними активами.
Якщо фізична особа отримала дохід від операцій з інвестиційними активами у минулому році, як на території України, так і за її межами, вона має:
- подати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи до 1 травня;
- зобов’язана сплатити податок на доходи фізичних осіб та військовий збір до 1 серпня поточного року.
Згідно з Податковим кодексом України не включається до оподатковуваного доходу та не декларується дохід від операцій з акціями (іншими корпоративними правами):
- доходи, які отримані платником в процесі приватизації;
- інвестиційний прибуток від операцій з борговими зобов’язаннями Національного банку України (п.п.165.1.40 та 165.1.52 Податкового Кодексу України, далі ПКУ).
До продажу інвестиційного активу прирівнюються:
- операції з обміну інвестиційного активу на інший інвестиційний актив;
- операції зворотного викупу або погашення інвестиційного активу його емітентом, який належав платнику податку;
- операції з повернення платнику податку коштів чи майна (майнових прав), або їх частини, попередньо внесених ним до статутного капіталу емітента корпоративних прав, у разі виходу цього платника податку з числа засновників (учасників) такого емітента, зменшення статутного капіталу чи ліквідації такого емітента.
Однак, якщо здійснюється повернення фізичній особі майна за залишковою вартістю (безоплатна передача), то ця операція не пов’язана з інвестиційними активами фізичної особи. У такому випадку застосовуються правила оподаткування додатковим благом (п.п. 164.2.17 ПКУ).
Фінансовий результат від здійснення операції з інвестиційними активами фізична особа зобов’язана визначити у податковій декларації про майновий стан і доходи. У разі отримання інвестиційного прибутку такій особі необхідно cплатити ПДФО за ставкою 18 % та військовий збір за ставкою 1,5 %.
Якщо при здійсненні операцій з інвестиційними активами використовуються послуги професійного торговця цінними паперами, то професійний торговець цінними паперами є податковим агентом, який під час кожного нарахування платнику інвестиційного прибутку нараховує (утримує) податок на доходи фізичних осіб і військовий збір та сплачує (перераховує) утриманий податок та збір до бюджету.
При цьому податковий агент – професійний торговець цінними паперами, включаючи банк, з метою визначення об’єкта оподаткування під час виплати платнику податку доходу за придбані у нього інвестиційні активи враховує документально підтверджені витрати такого платника на придбання цих активів. Хоч, запровадження обов’язку податкового агента для професійного торговця цінними паперами, не звільняє фізичну особу-платника податку від обов’язку декларування результатів усіх операцій з купівлі та продажу інвестиційних активів, здійснених протягом звітного (податкового) року як на території України, так і за її межами.
Читайте також:
Яка ставка збору застосовується при декларуванні державних облігацій
Діяльність інвестиційних компаній врегульована новим пакетом документів
Про необхідність публікації календарних планів емітентів цінних паперів
Захист інформації, яку зазначено в одноразовій (спеціальній) добровільній декларації