НБУ пояснив небанківським фінустановам вимоги фінмоніторингу
Національний банк обговорив з учасниками небанківського фінансового ринку вимоги щодо здійснення ними фінансового моніторингу. Про це повідомили на сторінці НБУ у мережі Facebook.
Обговорювали вимоги затверджені Положенням “Про здійснення небанківськими фінансовими установами фінансового моніторингу” № 107 та вимоги Положення “Про застосування заходів впливу до небанківських фінансових установ за порушення законодавства з питань фінансового моніторингу” №106.
Вимоги відповідних нормативно-правових актів набули чинності 30 липня 2020 року, проте установи мають достатньо часу для налаштування власних процесів та процедур із фінмоніторингу – до кінця 2020 року.
Під час обговорення Положення "Про здійснення небанківськими фінансовими установами фінансового моніторингу", фахівці НБУ наголосили, що для небанків окремі вимоги будуть спрощені, порівняно з аналогічними вимогами для банків. Наприклад, щодо системи автоматизації (обов'язкова тільки для тих, хто здійснює переказ коштів) та автоматизованого ведення анкет клієнтів ( можна буде використовувати будь-який електронний формат, більш того, вона не є обов'язковою для всіх категорій клієнтів). А для відповідального працівника дозволяється робота за суміщенням та не передбачено погодження його особи з НБУ.
Також фахівці НБУ відповідали на питання представників небанківського фінансового ринку, які стосуються діяльності компаній.
Хто повинен звітувати про операції по внесенню готівки (сплати страхових платежів)?
Той суб'єкт фінансового моніторингу, через касу якого здійснювалось внесення готівки: якщо через касу банку - то банк, якщо через касу фінансової компанії - то фінансова компанія.
Чи є перелік фінансових операцій з переказу коштів за кордон, про які потрібно звітувати відповідно до вимог, і чи підпадають під цей перелік операції з перестрахування?
Під звітування попадають всі без виключення операції з переказу коштів за кордон, у тому числі операції перестрахування на суму що дорівнює чи перевищує 400 тис. грн (еквівалент в іноземній валюті).
Чи може установа сама визначити перелік внутрішніх документів з протидії відмиванню грошей і фінансуванню тероризму?
Справді, фінансова установа може сама визначити кількість, формат та структуру відповідних внутрішніх документів.
В який термін має бути встановлений ризик-профіль фінансової установи?
Враховуючи, що суб'єкти первинного фінансового моніторингу повинні привести у відповідність свої внутрішні документи до 30 жовтня 2020 року, Національний банк рекомендує здійснити оцінку ризик-профілю не пізніше кінця 1 кварталу 2021 року.