В інтерв’ю заступника голови НБУ, юриста Ярослава Матузка, виданню «Мінфіну» розглянуто актуальні питання в напрямку фінансового моніторингу.
Чи залишилися на ринку банки, які займаються «обналічкою» та відмиванням брудних коштів?
Такої ситуації, що спостерігалась у 2014−2015 роках зараз, звичайно, немає. Комітет експертів Ради Європи з оцінки заходів протидії відмиванню коштів та фінансуванню тероризму (MONEYVAL) дуже високо оцінив наші реформи у цій царині. Системних відмивань коштів ми не спостерігаємо.
Приватні клієнти банків стикаються з проблемами в обслуговуванні через фінмоніторинг. Чи можете назвати чіткі критерії віднесення операцій до категорії підозрілих?
Україна поступово реформувала систему фінансового моніторингу. Зміни законодавства, ухвалені минулого року, гармонізують вимоги до клієнтів з питань «фінмону» з міжнародними стандартами та практикою. Але загальний підхід тут один: ваші витрати мають співпадати з вашими офіційними доходами. Коли банки бачать якісь відхилення, нестандартні ситуації, наприклад, надходження великого обсягу коштів з невизначених джерел, то просто запитують додаткову інформацію. Якщо є підозри, можуть блокувати такі операції, відмовити в обслуговуванні.
Невизначені джерела — це що, наприклад?
Наприклад, на карту фізичної особи надходить по кілька платежів на день по 2, 3 та 5 тис. грн виручки за товар, реалізований десь на olx.
Це нехарактерна діяльність для звичайної фізособи. Якщо це картка ФОП — нема питань.
А якщо фізособа розпродає непотрібні речі, що накопичилися… Де лежить ця межа «підозрілості»?
Банки застосовують ризик-орієнтований підхід. Якщо вони бачать нехарактерні надходження, то для початку зазвичай просто запитують додаткову інформацію. Можливо, деякі фінустанови для уникнення ризиків відразу блокують. Але вони мають з’ясувати джерела надходжень, їхній характер, походження коштів, і вже на підставі цієї інформації ухвалювати рішення. Якщо людина продає майно з квартири, це ж не може відбуватися систематично.
Якщо фізична особа веде мікробізнес, не будучи ФОПом, а кошти збирає на картку, яке до цього діло «фінмону»? Це ж має бути питанням податкової!
Для банку першочерговим є джерело походження коштів, відповідність операцій суті діяльності клієнта. Подібні надходження можуть трактуватися як такі, що надходять з непідтверджених джерел. Якщо фізособа не є ФОПом, то це доходи від незаконної підприємницької діяльності.
Читайте також: