Відмивання грошей та фінансування тероризму є серйозною загрозою для фінансової безпеки України. Саме тому українське законодавство зобов’язує фінансові установи протидіяти цим процесам, в тому числі застосовувати ризик-орієнтований підхід під час належної перевірки своїх клієнтів та їх бенефіціарних власників.
Зручний та швидкий спосіб перевірки клієнта для будь-якої установи та недопущення неправомірної співпраці, а також для уникнення ряду інших ризиків - це завжди актуальний довідник країн в Сервісі Check√Lists FinAP.
Довідник охоплює широкий спектр інформації про більш ніж 200 країн (територій) світу та містить такі показники, як, наприклад, належність держав до чорних і сірих списків ЄС, ФАТФ, ОЕСР; належність до переліку офшорних зон; наявність у держави договору з Україною про уникнення подвійного оподаткування, тощо.
Довідник включає в себе такі списки країн:
- EU чорний список- список Ради ЄС в який включені держави (юрисдикції), які не співпрацюють з Радою ЄС в сфері оподаткування (EU Tax Black List).
- EU сірий список - список Ради ЄС в який включені держави (юрисдикції), які ще не повністю дотримуються міжнародних стандартів оподаткування, але взяли на себе достатні зобов'язання щодо їх впровадження.
- FATF чорний список - це список країн (юрисдикцій) з високим рівнем ризику, на які поширюється заклик до дії (заклик до застосування заходів /контрзаходів), сформований групою з розроблення фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (ФАТФ, The Financial Action Task Force, FATF)
- FATF сірий список - країни або юрисдикції, які погодилися виконувати вимоги FATF, але з різних причин цього не робить.
- OECD чорний список - список країн, у які потрапляють держави, які проводять політику недобросовісної податкової конкуренції: дозволяють компаніям оптимізувати оподаткування, а також не надають інформації податковим органам інших юрисдикцій. (На сьогодні жодна юрисдикція не віднесена до чорного списку OECD). Список сформований Організацією економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР), (англ. Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD)).
- OECD сірий список - список країн, юрисдикцій, територій, які офіційно поклали на себе зобов'язання щодо прийняття податкових стандартів та зобов'язання обміну податковою інформацією, однак ці країни не достатньо впровадили їх у практику. Список сформований Організацією економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР), (англ. Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD)).
- КМУ №1045 (пп. 39.2.1.2 ПКУ) - перелік держав (територій), які відповідають критеріям, встановленим підпунктом 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 Податкового кодексу України. Список, затверджений постановою КМУ від 27.12.2017 №1045, сформований під статтю 39.2 ПКУ, покликаний визначати держави з якими господарські операції визнаються контрольованими.
- КМУ №143-р перелік офшорних зон - перелік країн (юрисдикцій), які є офшорними зонами з точки зору України; наведено у розпорядженні КМУ від 23.02.2011 № 143-р «Про внесення держав у список офшорних зон»
- ДСФМУ перелік держав, що не виконують рекомендації - Перелік держав (юрисдикцій), що не виконують чи неналежним чином виконують рекомендації міжнародних, міжурядових організацій, задіяних у сфері боротьби з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванням тероризму чи фінансуванням розповсюдження зброї масового знищення (Погоджено листом Мінфіну від 07.11.2020 № 26040-06-5/34129)
- Тransparency індекс корупційного ризику - Індекс сприйняття корупції (CPI) є найбільш поширеним глобальним рейтингом корупції у світі. Він визначає, наскільки корумпованим є державний сектор кожної країни, на думку експертів і бізнесменів. Transparency International – це всесвітня організація, яка бореться з корупцією (працює в понад 100 країнах). Під час розроблення власних географічних критеріїв ризику суб’єкт первинного фінансового моніторингу повинен урахувати держави (території), яким притаманний підвищений ризик корупції. Для формування переліку країн, яким притаманний підвищений ризик корупції, Національним банком рекомендовано використовувати національну оцінку корупційного ризику, надану Transparency International.
- CTHI індекс податкової гавані - Індекс Corporate Tax Haven – це рейтинг юрисдикцій, які найбільше сприяють ухиленню від сплати податку на прибуток. Цей рейтинг склала Незалежна міжнародна організація у сфері оподаткування Tax Justice Network.
- GPI Глобальний індекс миру (миролюбності) - є провідним світовим показником глобального миролюбства. Розроблений Інститутом економіки та миру (IEP). Представляє найповніший на сьогоднішній день аналіз на основі даних про тенденції миру, його економічну цінність і шляхи розвитку мирних суспільств.
- BEPS Міжнародні договори України про уникнення подвійного оподаткування - список держав, з якими Україна має укладені діючі міжнародні двосторонні міжурядові конвенції (угоди) про уникнення подвійного оподаткування. (Наказ Міністерства фінансів України від 16.04.2022 № 118 "Про затвердження Порядку обміну податковою інформацією з компетентними органами іноземних країн", зареєстрований в Міністерстві юстиції України 06 червня 2022 р. за N 606/37942)
- EU-AML список третіх країн високого ризику - держави (юрисдикції), які не мають належного законодавства або фінансових інструментів для ефективної протидії відмиванню грошей та фінансуванню тероризму. В список віднесені країни, які мають стратегічні недоліки у своїх режимах ПВК/ФТ, які створюють значні загрози для фінансової системи Союзу («треті країни високого ризику»). Список складений Європейською Комісією.
- KnowYourCountry рейтинг країн за рівнем ризику відмивання грошей - узагальнюючий рейтинг країн за рівнем ризику відмивання грошей і санкцій. Базується на даних, зібраних багатьма міжнародними та урядовими установами. Є глобальним дослідницьким інструментом. Сформований і розміщений на сайті KnowYourCountry.
- GTI Глобальний індекс тероризму - це комплексне дослідження, яке аналізує вплив тероризму на 163 країни, що охоплюють 99,7% населення світу. Звіт GTI підготовлено Інститутом економіки та миру (IEP) з використанням даних з Terrorism Tracker та інших джерел. GTI створює зведену оцінку, щоб забезпечити порядковий рейтинг країн за впливом тероризму. Під час розроблення власних географічних критеріїв ризику суб’єкт первинного фінансового моніторингу повинен урахувати держави (території), яким притаманний підвищений ризик фінансування тероризму. Для формування переліку країн, яким притаманний підвищений ризик фінансування тероризму, Національним банком рекомендовано використовувати Звіт про глобальний індекс тероризму Інституту економіки та миру.
Останнім оновленням у довідник країн Check√Lists FinAP було додано такі три важливі списки країн:
- Країни, що несуть загрозу безпеці України
- Cекторальні санкції
- Е-резиденти
Нагадаємо, що, фінансові операції електронного резидента (е-резидента) визначено однією з ознак порогових фінансових операцій, а пороговими є фінансові операції, якщо сума, на яку здійснюється кожна із них, дорівнює чи перевищує 400 тисяч гривень (для суб’єктів господарювання, які проводять лотереї та/або азартні ігри, - 55 тисяч гривень) або дорівнює чи перевищує суму в іноземній валюті, банківських металах, інших активах, еквівалентну за офіційним курсом гривні до іноземних валют і банківських металів 400 тисяч гривень на момент проведення фінансової операції (для суб’єктів господарювання, які проводять лотереї та/або азартні ігри, - 55 тисяч гривень), за наявності однієї або більше ознак.
Як дізнатися детальніше про сервіс Check√Lists FinAP?
- т. 050 370 20 44 info@finap.com.ua
Як отримати тестовий доступ до сервісу Check√Lists FinAP?
- відправити звернення з зазначенням коду ЄДРПОУ та даних контактної особи на info@finap.com.ua
Як бути в курсі останніх новин з питань фінансового моніторингу?
- приєднатися до інформаційних каналів новин з питань фінмоніторингу:
Telegram FinAP https://t.me/finap_channel/
Facebook FinAP https://www.facebook.com/news.finap/
Сайт FinAP https://finap.com.ua/
Як отримати інформацію з довідника країн?
Інформація у вільному доступі за посиланням
https://check.finap.com.ua/countries.html
Читайте також: