Центральне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків опублікувало на своєму сайті роз’яснення від 18.01.2023 р. “Нерезиденти: реєстрація, податковий облік та діяльність на території України”. Текст роз’яснення наведено нижче.
«Центральне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків нагадує, що відповідно до вимог п. 64.5 ст. 64 та ст. 133 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) нерезиденти зобов'язані стати на облік у контролюючих органах, якщо вони:
- здійснюють в Україні діяльність через відокремлені підрозділи, у тому числі постійні представництва;
- придбавають нерухоме майно або отримують майнові права на таке майно в Україні;
- відкривають рахунки в банках України;
- набувають право власності на інвестиційний актив, визначений абзацами третім - шостим пп. "е" пп. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 Кодексу, в іншого нерезидента, який не має постійного представництва в Україні.
Пунктом 60 підр. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» Кодексу встановлено, що нерезиденти (іноземні компанії, організації), які здійснюють господарську діяльність на території України та/або які належно акредитували (зареєстрували, легалізували) на території України відокремлені підрозділи, у тому числі постійні представництва, і станом на 1 січня 2021 року не перебувають на обліку в контролюючих органах, зобов’язані протягом трьох місяців подати до контролюючих органів документи для взяття їх на облік у порядку, встановленому п. 64.5 ст. 64 Кодексу.
Тобто з 1 квітня 2021 року платником податку на прибуток визначається безпосередньо нерезидент, який здійснює діяльність через постійне представництво (до 1 січня 2021 року – платником податку на прибуток визначалось постійне представництво).
Нерезиденти також зобов'язані були стати на облік у контролюючих органах (без реєстрації платником податку на прибуток), якщо вони:
- здійснюють в Україні діяльність через відокремлені підрозділи;
- придбавають нерухоме майно або отримують майнові права на таке майно в Україні;
- відкривають рахунки в банках України.
Необхідно зазначити, що відокремлені підрозділи нерезидентів, у тому числі постійні представництва, які акредитовані (зареєстровані, легалізовані) в Україні, продовжують обліковуватись як платники відповідних податків (новостворені відокремлені підрозділи підлягають реєстрації платниками відповідних податків) за номером ЄДРПОУ.
Станом на 01.12.2022 на обліку з числа нерезидентів, які здійснюють діяльність на території України через відокремлені підрозділи, у тому числі постійні представництва, та які підпадали під дію п. 60 підр. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» Кодексу, на обліку в Центральному міжрегіональному управлінні перебувають 7 нерезидентів, які здійснюють діяльність через постійні представництва.
Кількість нерезидентів, якими недотримано вимоги п. 60 підр. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» Кодексу, становить відповідно близько 82 та 86 відсотків.
Отже, звертаємо увагу на необхідності дотримання нерезидентами норм п. 60 підр. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» Кодексу в частині подання документів до податкових органів для взяття їх на облік, у тому числі платниками податку на прибуток.
Питання взяття на облік нерезидентів, реєстрації платниками податку на прибуток, а також сплати ними податку на прибуток більш детально висвітлені в інформаційних листах ДПС № 19 та № 20.»
Як перевірити чи клієнт-нерезидент став на облік у контролюючих органах?
- Скористатися функціоналом сервісу Check√Lists FinAP™
- Детальніше отримати інформацію про функціонал сервісу
т. 050 370 20 44 info@finap.com.ua
FinAP ™ пропонує учасникам фінансового ринку на виконання вимог законодавства з питань фінансового моніторингу інструмент, який допоможе сформувати оцінку ризик-профілю клієнта, встановити його репутаційні, реєстраційні та операційні ризики, а також забезпечить автоматизацію функціонування належної системи управління ризиками суб’єктом первинного фінансового моніторингу.
Читайте також:
- Автоматизація процесів фінансового моніторингу з сервісом Check√Lists FinAP™
- Фінустанови інформують ДПС про власників іноземних компаній
- Які документи підтверджують повноваження керівника та/або бухгалтера компанії-нерезидента або її відокремленого підрозділу?
- Які іноземні юридичні компанії зобов’язані стати на облік у контролюючих органах?
- Податкова зможе отримувати від банків дані про операції зарахування коштів на рахунки