Світові стратегії запобігання уникнення подвійного оподаткування

Запровадження обміну інформацією з податковими органами інших країн в автоматичному режимі та за єдиним міжнародним стандартом дасть змогу податковим органам України своєчасно виявляти та вживати заходів до порушників податкового законодавства.
 

Кабінет Міністрів України 19 травня ухвалив рішення надати Верховній Раді на ратифікацію Протокол між Урядом України і Урядом Об’єднаних Арабських Еміратів про внесення змін до Угоди між Урядом України і Урядом Об’єднаних Арабських Еміратів про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доходи і капітал. Про це повідомила прес-служба Міністерства фінансів України.

Нагадаємо, що 14 лютого Україна та ОАЕ підписали протокол про внесення змін до Угоди про уникнення подвійного оподаткування та ухилення від сплати податків на доходи і капітал.

Основні положення Протоколу передбачають:

      • збільшення ставки оподаткування процентів у країні, що є джерелом доходу, з 3% до 5%;
      • збільшення ставки оподаткування «технічних» роялті з 0% до 5% у країні, що є джерелом доходу;
      • нову редакцію статті щодо обміну інформацією, якою передбачається значне розширення можливостей компетентних органів Договірних Держав щодо обміну податковою інформацією;
      • нову статтю «Право на отримання вигід», яка обмежує можливості застосування пільгових положень Угоди, якщо основною метою є отримання таких пільг.

Зазначені зміни та ставки відповідають загальній практиці укладення Україною таких угод та протоколів до них з іншими країнами світу. Аналогічні за розмірами ставки містяться у переважній більшості конвенцій та протоколів до них, укладених нашою державою.

США запропонували всім країнам світу ввести єдиний мінімальний податок для бізнесу.

Американський уряд побоюється, що місцевий бізнес переїде в інші юрисдикції через плани Байдена підняти корпоративний податок.

Джанет Йеллен використає своє перше велике звернення на посаді міністра фінансів, щоб аргументувати глобальну мінімальну ставку податку на прибуток підприємств, дізнався Axios, обґрунтовуючи план президента Байдена щодо підвищення корпоративних податків у США для фінансування його інфраструктурного плану на 2 трлн. Доларів США.

Чому це важливо : Переконання інших країн запровадити глобальний мінімальний податок зменшить ймовірність переселення компаній в офшори, оскільки Байден прагне збільшити корпоративну ставку з 21% до 28%.

      • " Конкурентоспроможність - це більше, ніж те, як компанії зі штаб-квартирою в США виграють проти інших компаній у глобальних заявках на злиття та поглинання",- говорить Єллен сьогодні у своїй промові перед Чиказькою радою з глобальних питань
      • " Йдеться про те, щоб уряди мали стабільні податкові системи, які дозволяють отримувати достатньо доходів для інвестування в основні суспільні блага та реагувати на кризи, а також щоб усі громадяни справедливо розподіляли тягар фінансування уряду"
      • "Ми працюємо з країнами G20, щоб домовитись про глобальну мінімальну ставку корпоративного податку, яка може зупинити гонку до дна".

Загальна картина : президент Трамп знизив курс США з 35% до 21%, аргументуючи це тим, що американські компанії перебувають у глобальному невигідному положенні і стимулюються переселяти офшори.

      • Середня корпоративна ставка у G7 становить 24%, дев'ять країн нещодавно знизили свою корпоративну ставку, згідно з податковою фундацією, консервативною податковою групою.
      • План Байдена також підніме мінімальну міжнародну ставку іноземного прибутку від американських компаній з 10,5% до 21%, що все одно буде нижчим за 28% внутрішньої корпоративної ставки.

Керування новинами : Байден прослухав п’ять секретарів Кабміну, щоб пояснити - і продати - свій план американській громадськості, включаючи міністра транспорту Піта Буттігіга, міністра енергетики Дженніфер Гренхольм, міністра житлового та міського розвитку Марсіа Фадж, міністра праці Марті Уолша та міністра торгівлі Джини Раймондо.

      • Завдання Йеллен - винести міжнародну справу. Її виступ також покликаний задати тон щорічним весняним засіданням Міжнародного валютного фонду та Світового банку у Вашингтоні, які розпочнуться практично цього тижня.

Підсумок : намагаючись переконати інші країни запровадити глобальний мінімальний податок, Єллен визнає ризики для американської економіки, якщо вона сама діє у підвищенні корпоративних ставок.

      • "Разом ми можемо використовувати глобальний мінімальний податок, щоб забезпечити процвітання світової економіки на основі більш рівних умов оподаткування транснаціональних корпорацій та стимулювати інновації, зростання та процвітання", - сказала вона.

У чому проблема?

Нагадаємо, що BEPS стосується стратегій податкового планування, які використовують прогалини та невідповідність податкових правил для штучного переведення прибутку в місця з низьким або відсутнім оподаткуванням, де економічна діяльність є незначною або взагалі відсутня, або для зменшення податкової бази за рахунок відрахувань, таких як відсотки або роялті. Хоча деякі схеми, що використовуються, є незаконними, більшість - ні. Це підриває справедливість та цілісність податкових систем, оскільки підприємства, які працюють за кордоном, можуть використовувати BEPS для отримання конкурентних переваг над підприємствами, що працюють на внутрішньому рівні. Більше того, коли платники податків бачать, як транснаціональні корпорації законно уникають податку на прибуток, це підриває добровільне дотримання всіма платниками податків.

BEPS має важливе значення для країн, що розвиваються, через їх значну залежність від податку на прибуток підприємств, особливо від транснаціональних підприємств. Залучення країн, що розвиваються, до міжнародної податкової програми важливе для того, щоб вони отримали підтримку для задоволення своїх конкретних потреб і могли ефективно брати участь у процесі встановлення стандартів щодо міжнародного податку.

Розуміння уникнення податків

Внутрішня ерозія бази оподаткування та перенесення прибутку (BEPS) внаслідок використання транснаціональними підприємствами розривів та невідповідностей між податковими системами різних країн впливає на всі країни. Більша залежність країн, що розвиваються, від податку на прибуток підприємств означає, що вони страждають від BEPS непропорційно.

Бізнес працює на міжнародному рівні, тому уряди повинні діяти спільно для боротьби з BEPS та відновлення довіри до внутрішніх та міжнародних податкових систем. Практика BEPS коштує країнам 100-240 млрд. Дол. США щорічно втраченого доходу, що еквівалентно 4-10% світового доходу з податку на прибуток підприємств.

Спільно працюючи в рамках Інклюзивної системи OECD / G20 щодо BEPS, понад 135 країн реалізують  15 заходів  для боротьби з ухиленням від сплати податків, покращення узгодженості міжнародних податкових правил та забезпечення більш прозорого податкового середовища.

Як удосконалити податкове регулювання в Україні?

Поширені у світі схеми з ухилення від сплати податків з допомогою структурування бізнес-діяльності через низькоподаткові юрисдикції користуються популярністю і в нашій країні. З метою протидії цьому явищу Україна з 1 січня 2017 року приєдналася до Програми розширеного співробітництва щодо BEPS, узявши на себе зобов’язання з імплементації Мінімального стандарту Плану дій BEPS (дії 5, 6, 13, 14). На виконання міжнародних зобов’язань і з метою впровадження міжнародних правил оподаткування було прийнято закон України №466-IX щодо імплементації основних рекомендацій ОЕСР із протидії розмиванню податкової бази та переміщенню прибутків за кордон (План дій BEPS).

«Повноцінна реалізація вимог закону дасть можливість розширити базу оподаткування в нашій країні через оподаткування доходів податкових резидентів України, які акумулюються на рахунках офшорних компаній з метою «подвійного неоподаткування», та забезпечить справедливу систему оподаткування для суб’єктів, що ведуть свою діяльність на території України. Важливим у цьому контексті є запровадження обміну інформацією з податковими органами інших країн в автоматичному режимі та за єдиним міжнародним стандартом, що дасть змогу податковим органам України своєчасно виявляти та вживати заходів до порушників податкового законодавства», - зазначив голова Державної податкової служби України Олексій Любченко у виданні «Дзеркало тижня»

 Кроками у цьому напрямі мають стати:

      • запровадження оподаткування контрольованих іноземних компаній (відповідно до рекомендацій ОЕСР та у строки, визначені законом України №466-IX) і звітності в розрізі країн для міжнародних груп компаній, роботу над якою нещодавно було завершено Міністерством фінансів;
      • приєднання до угоди MCAA CRS (багатостороння конвенція про взаємну адміністративну допомогу у податкових справах і передавання податкової інформації за єдиним стандартом);
      • проведення перемовин і підписання двосторонніх угод про автоматичний обмін інформацією з ключовими країнами — торговельними партнерами та низькоподатковими юрисдикціями;
      • виконання технічних вимог, необхідних для автоматичного обміну інформацією (із здійсненням аудиту відповідності ОЕСР).

Встановленню більш справедливої системи оподаткування в Україні сприятиме також гармонізація систем оподаткування інструментів фінансового сектору та пасивних доходів фізичних осіб. Левова частка доходів найзаможніших домогосподарств забезпечується за рахунок пасивних доходів, у тому числі завдяки володінню ними корпоративними правами та грошовими коштами через інвестиційні фонди, що суттєво знижує ефективну ставку податку для таких фізичних осіб. Це створює можливості для оптимізації оподаткування, у тому числі з використанням інститутів спільного інвестування, а також порушує принцип справедливого оподаткування для всіх учасників фінансового сектору та фінансових інструментів. З огляду на це необхідно привести ставки податку на доходи фізичних осіб, отримані за рахунок дивідендів або операцій з цінними паперами (у тому числі з сертифікатами інвестиційних фондів), до рівня стандартної ставки податку на доходи фізичних осіб. Це дозволить відновити здорові пропорції оподаткування доходів і заощаджень фізичних осіб та знизити нерівність в оподаткуванні, внаслідок якої бідніші верстви населення сплачують більше податків (відносно свого рівня доходу), аніж багаті верстви.

Що далі?

Продовжуватимуться експертні перевірки Мінімальних стандартів BEPS, включаючи нові оцінки сутності в юрисдикціях, що не мають податків, або з низьким рівнем оподаткування згідно Дії 5, а також повний графік оглядів процедур взаємних домовленостей згідно Дії 14.

Додаткові підписи та ратифікація Багатостороннього  документу сприятимуть здійсненню низки дій BEPS, зокрема протидії договору закупівлі згідно Дії 6.

Члени Інклюзивної рамкової програми зобов’язалися повідомляти сукупні та анонімізовані дані щодо звітів про країни за країнами, які вони отримують згідно із Дією 13. Ці дані є життєво важливими для роботи згідно із Дією 11 щодо вимірювання впливу BEPS . У міру того, як стане доступним більше даних, можна буде отримати більш повну картину справжньої вартості уникнення податків та переваг проекту BEPS.

Нарешті, вирішення податкових проблем, що виникають внаслідок оцифрування, є ключовим питанням політики сьогодні. Інклюзивна структура досягла значного прогресу, розробивши Програму роботи і має на меті створити довготермінове рішення на основі консенсусу для доставки до G20 у 2020 році. 

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial