Підсумки пленарного засідання FATF, 19-21 лютого 2025 року

FATF усунула Філіппіни від посиленого моніторингу після успішного візиту на місце та оновила свої заяви щодо «юрисдикцій високого ризику та інших контрольованих юрисдикцій», а саме: додала Лаоську Народно-Демократичну Республіку та Непал до списку юрисдикцій, які підлягають посиленому моніторингу
 

Заавершилося друге пленарне засідання FATF під головуванням Елізи де Анда Мадразо з Мексики. Делегати Глобальної мережі FATF, що налічує понад 200 юрисдикцій, і спостерігачі від міжнародних організацій взяли участь у триденних технічних дискусіях, щоб визначити заходи щодо вирішення ключових питань відмивання грошей, фінансування тероризму та фінансування розповсюдження зброї масового знищення, про що повідомляється на сайті FATF.

Після широких публічних консультацій пленарне засідання погодило зміни до Стандартів FATF для кращої підтримки підходу, що ґрунтується на оцінці ризиків, і фінансової доступності, що є ключовим пріоритетом під час головування Мексики. 

Він також завершив важливу роботу щодо боротьби з фінансовими потоками, пов’язаними з онлайн-сексуальною експлуатацією дітей, зі звітом, схваленим для публікації наступного місяця, спрямованим на захист дітей від шкоди. 

Щоб підтримати впровадження змін до Стандартів щодо фінансової інклюзії, пленарне засідання погодилося розпочати подальші публічні консультації. Пленарне засідання також погодилося проводити публічні консультації щодо роботи, пов’язаної з прозорістю платежів та комплексним фінансуванням розповсюдження й ухиленням від санкцій, оскільки FATF продовжує шукати якнайширший спектр поглядів і точок зору для інформування своєї роботи. 

FATF усунула Філіппіни від посиленого моніторингу після успішного візиту на місце та оновила свої заяви щодо «юрисдикцій високого ризику та інших контрольованих юрисдикцій».

Пленарне засідання також привітало Кенію, яку було запрошено взяти участь у пленарному засіданні та робочих групах FATF у рамках нової ініціативи для гостей, спрямованої на підвищення інклюзивності та кращого врахування регіональних особливостей у FATF. Кенія приєдналася до Кайманових островів і Сенегалу, які почали брати участь у гостьовій ініціативі в жовтні 2024 року. 

Призупинення Російської Федерації продовжує діяти ( див. заяву від лютого 2024 року

Юрисдикції під посиленим моніторингом

Юрисдикції, які перебувають під посиленим моніторингом,  активно співпрацюють з FATF для усунення стратегічних недоліків у своїх режимах протидії відмиванню грошей, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення. Коли FATF ставить юрисдикцію під посилений моніторинг, це означає, що країна зобов’язалася виконати План дій для швидкого усунення виявлених стратегічних недоліків у погоджені терміни. 

На цьому пленарному засіданні FATF додала Лаоську Народно-Демократичну Республіку та Непал до списку юрисдикцій, які підлягають посиленому моніторингу.

Юрисдикції більше не перебувають під посиленим моніторингом

Пленарне засідання FATF привітало Філіппіни з позитивним прогресом у вирішенні недоліків у стратегічній боротьбі з відмиванням грошей та фінансуванням тероризму та фінансуванням розповсюдження зброї масового знищення (ПВК/ФТ/КПФ), раніше виявлених під час взаємних оцінок. Філіппіни завершили виконання Плану дій щодо усунення виявлених стратегічних недоліків у погоджені терміни та більше не підлягатимуть посиленому моніторингу FATF.

Філіппіни повинні продовжувати співпрацю з Азійсько-Тихоокеанською групою з відмивання грошей, членом якої вони є, щоб підтримувати вдосконалення своєї системи ПВК/ФТ. FATF заохочує Філіппіни продовжувати свою роботу щодо забезпечення належного застосування заходів протидії фінансуванню тероризму, зокрема щодо виявлення та кримінального переслідування випадків фінансування тероризму, і не перешкоджати та не перешкоджати законній діяльності НКО.

Юрисдикції, на які поширюється заклик до дії

FATF визначає країни або юрисдикції з серйозними стратегічними недоліками щодо протидії відмиванню грошей, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення. Ці юрисдикції підлягають заклику до дій  для захисту міжнародної фінансової системи.

Проблеми членства

Призупинення членства  російської федерації  продовжує діяти. Після  заяв,  опублікованих з березня 2022 року, FATF повторює, що всі юрисдикції повинні бути пильними щодо поточних і нових ризиків від обходу заходів, вжитих проти Російської Федерації з метою захисту міжнародної фінансової системи.

Стратегічні ініціативи

Фінансова інклюзія та ризик-орієнтований підхід

Після публічного обговорення, яке зібрало понад 140 відповідей, члени погодилися переглянути Стандарти FATF, щоб краще підтримувати фінансову доступність, визнаючи, що приблизно 1,4 мільярда людей у ​​всьому світі все ще не мають банківського рахунку.

Зміни ґрунтуються на широкому спектрі повідомлень, у тому числі від некомерційних організацій, банків, постачальників платіжних послуг, страховиків, науковців, бухгалтерів, юристів та інших міжнародних організацій.

Рекомендація 1 має на меті забезпечити застосування країнами підходу, що ґрунтується на оцінці ризику, до заходів щодо боротьби з відмиванням грошей, фінансуванням тероризму та фінансуванням розповсюдження. Зміни стимулюватимуть фінансові установи застосовувати спрощені заходи там, де ризики є нижчими, і таким чином полегшать доступ людей до фінансових послуг. 

Це ґрунтується на обширній роботі, виконаній у відповідь на результати підведення підсумків 2021 року , де FATF підкреслила, як зниження ризиків, фінансове виключення, неправомірне націлювання на некомерційні організації та обмеження прав людини можуть відбуватися, якщо юрисдикції не застосовують належним чином підхід, що ґрунтується на оцінці ризику.

Виявлення та припинення сексуальної експлуатації дітей в Інтернеті

Пленарне засідання схвалило знаменний звіт про те, як дослідження фінансових потоків і отримання фінансової інформації можуть допомогти виявити, зруйнувати та розслідувати тривожну монетизацію прямих трансляцій сексуального насильства над дітьми та «сексуального вимагання» дітей.

Звіт, який спирається на тематичні дослідження та досвід Глобальної мережі FATF, допоможе пов’язати фінансові операції з правопорушниками та забезпечить раннє виявлення та втручання у випадки сексуальної експлуатації дітей в Інтернеті.

Звіт буде оприлюднено на заході в Лондоні 13 березня 2025 року, який об’єднає представників державного та приватного секторів з метою втілення висновків звіту в усьому світі.

Віце-президент FATF (2025-2027)

На пленарному засіданні наступним віце-президентом FATF було обрано пана Джайлза Томсона з Великобританії. Він змінить пана Джеремі Вейла з Канади, який обіймав цю посаду з 1 липня 2023 року та піде у відставку 30 червня 2025 року. Пан Томсон обійматиме цю посаду протягом двох років з 1 липня 2025 року. Наразі пан Томсон є директором Управління з питань впровадження фінансових санкцій та боротьби з економічною злочинністю у Міністерстві фінансів Його Величини та головою делегації Великобританії в FATF.

Громадські консультації

Щоб внести зміни до Рекомендації 1 для підтримки підходу, що ґрунтується на оцінці ризиків, і фінансової доступності, FATF працює над новими інструкціями, які нададуть політикам і регуляторам практичні приклади, щоб заохотити широке дотримання змін. FATF запрошує отримати відгуки щодо цього керівництва, щоб державний і приватний сектори могли якнайкраще запровадити підхід, що ґрунтується на оцінці ризику.

FATF також погодилася провести консультації щодо можливого перегляду своєї Рекомендації 16 щодо прозорості платежів, яка покращить стандартизацію та якість інформації про відправника та бенефіціара в платіжних повідомленнях. Це має допомогти досягти більшої прозорості та безпеки, уникнути дублювання та сприяти більш ефективним процесам відповідності фінансовими установами, а також підтримувати швидші та дешевші платежі. FATF шукає найширший діапазон поглядів, оскільки вона прагне підтримувати використання нових технологій без шкоди для захисту від незаконного фінансування.

FATF також шукає внесок у свою роботу, щоб зрозуміти комплексні схеми фінансування розповсюдження та ухилення від санкцій. FATF шукатиме інформацію про найкращі практики та проблеми щодо виявлення, оцінки, розуміння та пом’якшення ризику фінансування розповсюдження. У ході публічних консультацій також будуть отримані думки про те, як FATF може підтримати приватний сектор у виконанні своїх зобов’язань CPF.

Деталі трьох консультацій будуть опубліковані на веб-сайті FATF у належний час.

Глобальна мережева співпраця

Під час головування Мексики FATF активізує свої дії для посилення голосів регіональних органів у стилі FATF (FSRB) та їх участі в роботі FATF, а також для посилення згуртованості в Глобальній мережі.

Президент FATF продовжив свою ініціативу, започатковану в жовтні 2024 року, щоб запросити гостьові юрисдикції активніше вносити свій внесок у FATF і сприяти подальшій взаємодії в регіоні. Цього тижня Кенія приєдналася до Кайманових островів і Сенегалу за столом пленарного засідання як гостьові юрисдикції.

Гостьова ініціатива має на меті розширити різноманіття поглядів і досвіду роботи FATF з регіонів земної кулі, які наразі не мають багатьох членів FATF, залучених до їхніх регіональних органів як спільних членів. Запрошення до гостьових юрисдикцій – на один рік, на ротаційній основі.

Жінки у FATF та Ініціативі Глобальної мережі (WFGN).

Цього тижня відбувся успішний захід на підтримку зростаючої кількості жінок у FATF та програмі Глобальної мережі , і FATF обговорила подальші пропозиції щодо підтримки кар’єри жінок у FATF та Глобальній мережі. FATF запустить свою другу програму наставництва FATF у березні 2025 року.

Горизонтальний огляд технічної відповідності гейткіперів щодо корупції

Пленарне засідання підтвердило важливість Горизонтального огляду визначених нефінансових підприємств або професій (DNFBP) FATF , який розглядав дії, вжиті членами FATF для застосування важливих аспектів Рекомендацій FATF до юристів, бухгалтерів, постачальників послуг трастів і компаній, а також агентів з нерухомості. Країни закликали продовжувати усувати свої недоліки. 

Форум співпраці приватного сектору

Члени висловили незмінну підтримку тісної співпраці FATF з приватним сектором і громадянським суспільством з метою ефективного протидії поточним і новим загрозам глобальній фінансовій системі. 

Щорічний Форум співпраці приватного сектору FATF відбудеться 25-27 березня 2025 року в Мумбаї та об’єднає представників фінансового сектору, нефінансових підприємств і професій, громадянського суспільства, наукових кіл, членів FATF та інших зацікавлених сторін.

Актуальний довідник країн в сервісі Сервісі CheckLists FinAP завжди в актуальному стані в "ІНФОРМАЦІЙНОМУ ДОВІДНИКУ КРАЇН".

Читайте також:

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial