НБУ: Розповсюдження зброї масового знищення, як і тероризм, не можуть існувати без фінансування

 

Ефективна боротьба саме у цій ланці можлива за умови побудови належної системи запобігання та протидії легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та розповсюдження зброї масового знищення на рівні банків.

Банки – суб’єкти первинного фінансового моніторингу, а отже можуть виявляти та оперативно зупинити незаконні операції.

  • За якими стандартами працює система запобіганню фінансування тероризму?
  • Які активи підлягають замороженню та що таке перелік терористів?
  • Що має насамперед робити банк з метою дотримання вимог щодо замороження активів?

Відповіді на ці та інші питання звучали на навчальному курсі для банків з питань протидії фінансуванню діяльності з розповсюдження зброї масового знищення, проведеного за ініціативою U.S. Embassy Kyiv Ukraine та за підтримки Національного банку України. Повідомляє НБУ на своїй сторінці в facebook.

Начальниця Управління регулювання фінансового моніторингу Департаменту фінансового моніторингу Національного банку Ірина Пряженцева розповіла про те, як має працювати відповідна система у фінустанові. Повна презентація .

Зокрема, у презентації йдеться про:

Перелік терористів та активи, які підлягають замороженню.

Перелік формує та затверджує Державна служба фінансового моніторингу. Він розміщений на сайті служби. Банк завантажує перелік та має систематично його оновлювати відповідно до змін, які вносить Держфінмоніторинг.

Які активи можна заморозити?

1.Всі активи, що прямо та/або опосередковано (через інших осіб) перебувають у власності (і у спільній власності зокрема) або передаються на користь:

  • осіб, включених до переліку осіб, пов’язаних з провадженням терористичної діяльності або стосовно яких застосовано міжнародні санкції (перелік терористів);
  • осіб, які здійснюють фінансові операції від імені або за дорученням осіб, включених до переліку терористів;
  • осіб, якими прямо або опосередковано (через інших осіб) володіють або КБВ яких є особи, включені до переліку терористів;

2. Активи, отримані від таких активів.

Про дані щодо замороження та розморожування активів терористів банк інформує Держфінмоніторинг та Службу безпеки України.

Про роботу системи моніторингу з протидії фінансування тероризму.

Впроваджена система ФТ-моніторингу повинна в режимі реального часу виявляти ще до проведення фінансової операції індикатори пов'язаності з особами з переліку терористів. Це робота автоматизованих програмних модулів. Якщо система виявила збіг даних із переліком терористів, банк негайно призупиняє фінансову операцію до її проведення та повідомляє про це Держфінмоніторинг. Далі – аналіз для підтвердження або спростування збігу даних.

Про відповідальність банку/установи.

Відповідальність банку/установи за фінансування розповсюдження зброї масового знищення – ліквідація. За законом для банків таке рішення ухвалює Національний банк, інші юридичні особи можуть бути ліквідовані за рішенням суду.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial