З моменту початку неспровокованої повномасштабної збройної агресії російської федерації проти України 24-го лютого 2022 року, Україна та міжнародні партнери запровадили низку санкцій проти рф.
Міністерство закордонних справ України на своєму сайті опублікувало узагальнену інформацію щодо роботи МЗС України у санкційній сфері.
На сьогодні російська федерація є найбільш підсанкційною країною світу і наразі саме санкції є найбільш дієвим інструментом впливу на країну-агресора з боку цивілізованої світової спільноти.
Важливим елементом роботи Міністерства закордонних справ України на санкційному напрямі є взаємодія зі столицями держав-членів ЄС, США, Великої Британії, Канади, Швейцарії, Австралії, Японії, Нової Зеландії та низки інших країн-партнерів.
У питаннях формування та реалізації державної політики у санкційній сфері, Міністерство закордонних справ України, як допоміжний інструмент, враховує План дій міжнародної експертної групи Єрмака-Макфола щодо посилення санкцій проти рф, підготовлений групою міжнародних та українських експертів. Більш детально із зазначеними Планом та напрацьованими в його рамках документами можна ознайомитись за посиланням: https://fsi.stanford.edu/working-group-sanctions.
Станом на зараз започатковано роботу сайту «Війна та санкції» за посиланням https://sanctions.nazk.gov.ua, на якому опубліковані санкційні списки осіб, які причетні до розв’язання, підтримки та сприяння військовій агресії рф та рб проти України. Портал містить детальні профілі осіб та їхні зв'язки, а також візуалізацію санкцій, що вже застосовуються в різних юрисдикціях тощо. Інформація на Порталі постійно оновлюється та доступна також англійською мовою.
Даний Портал також надає можливість кількісно відстежувати прогрес у застосовуванні санкцій країнами ЄС, Великою Британією, США, Канадою, Швейцарією, Австралією, Японією та Новою Зеландією.
Станом на грудень 2022р. Радою ЄС введено вже дев’ять пакетів економічних та індивідуальних санкцій у зв’язку з військовою агресією Росії проти України. 16 грудня 2022 року ухвалено 9-й пакет санкцій ЄС, який включив такі заходи.
Секторальні санкції.
- Посилено заходи експортного контролю щодо:
- хімічних та нервово-паралітичних речовин, приладів нічного бачення та радіонавігації, електроніки та компонентів ІТ, які можуть бути використані російською військовою машиною;
- 168 компаній додано до списку військових організацій, яким заборонено надавати дозвіл на продаж, постачання, передачу чи експорт товарів і технологій, які можуть сприяти військовому та технологічному вдосконаленню росії або розвитку сектору оборони та безпеки. До списку включені також деякі підконтрольні росії організації, розташовані в незаконно анексованому Криму і Севастополі;
- заборони на експорт, що охоплює товари та технології, придатні для використання в авіаційній та космічній промисловості, включаючи авіаційні двигуни та їх частини (за виключенням певних видів продукції, що використовується у медицині).
- іранських БПЛА. Зокрема, буде заборонено прямий експорт до третіх країн (у т.ч. до Ірану)пілотованих і безпілотних летальних апаратів та двигунів до них (стало можливим завдяки інформації, наданої Україною).
- Заборона на експорт цивільної продукції, яка була ідентифікована як така, що також використовується у військових цілях(відповідно до пропозицій української сторони): цивільні БПЛА, ноутбуки, металообробні верстати, навігація, GPS, ІТ-компоненти, обладнання нічного бачення та радіонавігації, камери та об'єктиви — загалом додано товари, вартість експорту яких минулого року становила 1,9 млрд євро.
- Відключено від SWIFTБанк регіонального розвитку та заморожено активи у рамках персональних санкцій Московського кредитного банку та Далекосхідного банку;
- Запроваджено заборону(шляхом призупинення ліцензії на мовлення) пропагандистських ЗМІ в Європі (НТВ Мир, Росія 1, РЕН ТВ, Перший канал) – пропонується зважаючи на пріоритетні пропозиції України.
- Введено заборону на надання російській федераціїпослуг з реклами ЄС, маркетингових досліджень і опитування громадської думки, а також послуг з випробувань і технічного огляду продукції.
- Запровадження заборони на інвестиції в гірничодобувний сектор(метали, мінерали, титан, нікель) – вартість цієї заборони ЄК оцінює приблизно в 3 млрд євро.
- Введено заборону для громадян ЄС обіймати будь-які посади в керівних органах усіх російських державних або контрольованих юридичних осіб, організацій або органів, розташованих у росії.
- Внесено зміни до нафтового ембарго- уточнення правил щодо дизельного палива, яке Болгарія, Словаччина та Угорщина експортують до України. Крім того, виключено зі сфери дії санкцій продукту CN 2709 00 10 (природний газовий конденсат), який наразі є об’єктом ембарго у зв’язку з кодом CN 2709.
До персональних санкцій потрапили 190 осіб: 141 фізичних та 49 юридичних осіб (збройні сили - 31 фізична особа та 23 компанії, що працюють у військовому секторі; члени груп координації розкрадання українського зерна; російські еліти; 3 віце-прем’єри та 9 членів уряду; 42 депутати Держдуми та Ради Федерації; 5 політичних партій; 7 губернаторів; власники пропагандистських медіа і особи, пов'язані з дезінформацією та пропагандою (серед відомих кінорежисер М.Михалков); 10 суддів КС, причетних до приховування російських активів; Юрій Ковальчук та члени його родини; особи, причетні до депортації українських дітей з України).
Крім того, до персональних санкцій потрапили пропагандистські медіа і суспільні ресурси – ВГТРК, Національна медіа група, Фонд стратегічної культури, АНО «ТВ-Новості».
США проводять активну та системну санкційну політику проти росії за її війну в Україні. З початку широкомасштабного вторгнення росії в Україну Сполучені Штати запровадили понад 30 санкційних пакетів проти росії та її прихильників.
8 грудня 2022 року Міністерство торгівлі США внесло 24 іноземні компанії до списку торгових обмежень «Entity List» за підтримку російського ВПК та діяльність в ядерній сфері.
9 грудня 2022 року з нагоди Міжнародного дня боротьби з корупцією та Дня прав людини також було запроваджено санкції проти понад 40 фізичних та юридичних осіб з 9 країн світу за корупцію та порушення прав людини. Під дію американських санкцій потрапили представники росії, білорусі, Ліберії, Гватемали, Бірми, Ірану, КНДР тощо.
9 грудня 2022 року Державний департамент США повідомив про запровадження санкцій проти 3-х російських структур, які пов’язані з розвитком російсько-іранських відносин, у тому числі у контексті передачі та використання іранських дронів для ведення бойових дій в Україні та ураження об’єктів цивільної інфраструктури.
15 грудня 2022 року Сполучені Штати запровадили повні блокуючі санкції проти 44 фізичних та 21 юридичних осіб, а також 1 яхти. Зокрема, Міністерство фінансів США запровадило санкції проти 18 компаній, пов’язаних з російським фінансовим сектором, Державний департамент США санкціонував російського олігарха, пов’язаних з ним фізичних та юридичних осіб, а також понад 40 урядовців рф та російських проксі.
15 грудня 2022 року Міністерство торгівлі Сполучені Штати опублікувало рішення про включення до списку торговельних обмежень Entity List 35 китайських та 1 японської компанії, які здійснюють діяльність в сфері торгівлі високотехнологічною продукцією та сировинними товарами. Також посилено експортний контроль для 9 російських компаній. Зазначені дії вчинені з метою протидії використання американської технологічної продукції для розвитку ВПК Китаю, руйнування ланцюжків постачання для ВПК росії та блокування постачань американської електроніки до Ірану.
5 грудня 2022 року Урядом Японії прийнято рішення про запровадження заборони на імпорт сирої нафти та нафтопродуктів, ціна яких перевищує встановлений максимум.
16 грудня 2022 року Федеральна рада Швейцарії прийняла рішення імплементувати санкційні правила ЄС, які передбачають обмеження ціни на російську сиру нафту та нафтопродукти, заборони на транспортування таких товарів, які продаються вище граничної ціни, а також заборони на надання торговельних або посередницьких послуг. Рішення набуває чинності 16 грудня 2022 року.
Крім того, 8 грудня 2022 року в рамках синхронізації санкційних заходів Швейцарії та ЄС, до швейцарських санкційних списків внесено двох іранських військових командирів Хоссейна Саламі та Амір Алі Хаджізаде а також Корпус вартових ісламської революції - Аерокосмічні сили (IRGC ASF) та іранську компанію Qods Aviation Industries за їх участь у розробці та постачанні безпілотних літальних апаратів (дронів) до росії.
Санкції з боку наших партнерів стають реальним важелем впливу та збільшують ізоляцію агресора на міжнародній арені.
Міністерство закордонних справ України веде системну роботу з іноземними партнерами з метою посилення санкційного тиску на російську федерацію та республіку білорусь.
Читайте також:
- МРГ схвалила пропозиції секторальних санкцій проти російських та білоруських банків
- ЄС ухвалив 9-й пакет економічних та індивідуальних санкцій
- Егмонтська група підрозділів фінансової розвідки застосовує контрзаходи щодо росфінмоніторингу
- Автоматизація процесів фінансового моніторингу з сервісом Check√Lists FinAP™