Європейська Комісія на своєму сайті опублікувала повідомлення, в якому вітає ухвалення Радою восьмого пакету жорстких санкцій проти Росії за її агресію проти України. Комісія повідомляє, що цей пакет, який тісно координувався з міжнародними партнерами, є відповіддю на триваючу ескалацію та незаконну війну Росії проти України, зокрема, здійснення незаконної анексії української території на підставі фіктивних «референдумів», мобілізації додаткових військ та відкритих ядерних погроз.
Цей пакет вводить нові заборони ЄС на імпорт вартістю 7 мільярдів євро для обмеження доходів Росії, а також експортні обмеження, що ще більше позбавить військово-промисловий комплекс Кремля ключових компонентів і технологій, а російську економіку — європейських послуг і досвіду. Санкції також позбавляють російську армію та її постачальників додаткових товарів і обладнання, необхідних для ведення війни на українській території. Пакет також закладає основу для необхідної законодавчої бази для впровадження обмеження цін на нафту, передбаченого G7 .
Зокрема, цей пакет містить такі елементи:
Додаткові списки
Додатково застосовано санкції до фізичних та юридичних осіб. Це націлено на тих, хто причетний до російської окупації, незаконної анексії та фіктивних «референдумів» на окупованих територіях/областях Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей. Сюди також входять фізичні та юридичні особи, які працюють в оборонному секторі, наприклад високопоставлені та військові посадові особи, а також компанії, що підтримують російські збройні сили. ЄС також продовжує переслідувати акторів, які поширюють дезінформацію про війну.
Обмежувальні заходи ЄС спрямовані на ключових осіб, які приймають рішення, олігархів, високопоставлених військових і пропагандистів, відповідальних за підрив територіальної цілісності України.
Поширення обмежень на Херсонську та Запорізьку області
Географічну сферу дії обмежувальних заходів, крім тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей України, було розширено, з метою охоплення всіх тимчасово окупованих територій України.
Нові експортні обмеження
Було запроваджено додаткові експортні обмеження, які мають на меті зменшити доступ Росії до військової, промислової та технологічної продукції, а також її здатність розвивати свій сектор оборони та безпеки.
Це включає заборону експорту вугілля, включно з коксівним вугіллям (яке використовується на російських промислових підприємствах), окремих електронних компонентів (в російській зброї), технічних виробів, що використовуються в авіаційному секторі, а також певних хімікатів. Додано заборону на експорт стрілецької зброї.
Нові імпортні обмеження
Було погоджено додаткові обмеження на імпорт на суму майже 7 мільярдів євро.
Він включає, наприклад, заборону на імпорт російських готових сталевих виробів і напівфабрикатів (з урахуванням перехідного періоду для деяких напівфабрикатів), машин і приладів, пластмас, транспортних засобів, текстилю, взуття, шкіри, кераміки, деяких хімічні продукти та прикраси.
Запровадження обмеження цін на нафту G7
Сьогоднішній пакет знаменує собою початок імплементації в рамках ЄС угоди G7 щодо експорту російської нафти. У той час як заборона ЄС на імпорт російської морської нафти повністю залишається в силі, обмеження ціни дозволить європейським операторам здійснювати та підтримувати транспортування російської нафти до третіх країн за умови, що її ціна залишиться в межах попередньо встановленого «ліміту». Це допоможе ще більше скоротити доходи Росії, водночас зберігаючи стабільність світових енергетичних ринків завдяки продовженню поставок. Таким чином, це також допоможе впоратися з інфляцією та підтримувати стабільність витрат на енергію в той час, коли високі витрати – особливо високі ціни на пальне – викликають серйозне занепокоєння для всіх європейців.
Цей захід тісно координується з партнерами G7. Він набуде чинності після 5 грудня 2022 року для сирої нафти та 5 лютого 2023 року для продуктів переробки нафти після подальшого рішення Ради.
Обмеження для державних підприємств
Сьогоднішній пакет забороняє громадянам ЄС займати посади в керівних органах деяких державних підприємств.
Він також забороняє всі операції з Російським морським реєстром, додаючи його до списку державних підприємств, на які поширюється заборона на операції.
Фінансові, ІТ-консультації та інші бізнес-послуги
Існуючі заборони на криптовалютні активи було посилено шляхом заборони всіх криптовалютних гаманців, рахунків або депозитарних послуг, незалежно від суми гаманця (раніше було дозволено до 10 000 євро).
Пакет розширює спектр послуг, які більше не можуть бути надані уряду Росії або юридичним особам, заснованим у Росії: тепер вони включають ІТ-консультації, юридичні консультації, архітектурні та інженерні послуги. Це є значним, оскільки потенційно послабить промисловий потенціал Росії, оскільки вона сильно залежить від імпорту цих послуг.
Стримування обходу санкцій
ЄС запровадив новий критерій переліку, який дозволить йому застосовувати санкції до осіб, які сприяють порушенням заборони на обхід санкцій.
Більше інформації
Санкції ЄС проти Росії виявилися ефективними. Вони завдають шкоди здатності Росії виробляти нову зброю та ремонтувати існуючу, а також перешкоджають транспортуванню матеріалів.
Геополітичні, економічні та фінансові наслідки триваючої агресії Росії очевидні, оскільки війна підірвала світові товарні ринки, особливо сільськогосподарської продукції та енергії. ЄС продовжує стежити за тим, щоб санкції не впливали на експорт енергоносіїв та агропродовольчої продукції з Росії до третіх країн.
Читайте також: