Верховна Рада схвалила законопроєкт щодо посилення повноважень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку у боротьбі з фінансовими пірамідами. За відповідний проєкт закону №5865 у першому читанні проголосували 247 депутатів.
Законопроект розроблено з метою побудови на вітчизняних ринках капіталу та організованих товарних ринках, створення яких було забезпечено раніше прийнятими законами, ефективної системи здійснення регулювання, нагляду та запобігання зловживанням у відповідності з Принципам Міжнародної організації комісій з цінних паперів (IOSCO) та іншою міжнародною практикою, що також дозволить реалізувати зобов'язання відповідно до Меморандуму про економічну та фінансову політику з Міжнародним валютним фондом.
Для досягнення зазначених цілей законопроектом пропонується:
- підвищення інституційної спроможності Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку як національного регулятора ринків капіталу та організованих товарних ринків, розширення її повноважень, закріплення у законодавстві гарантій незалежності НКЦПФР, у тому числі фінансової;
- вдосконалення законодавчих норм щодо міжнародного співробітництва НКЦПФР;
- побудова ефективної системи нагляду на ринках капіталу та організованих товарних ринків у відповідності з Принципам IOSCO з метою забезпечення функціонування ефективної системи запобігання зловживанням на зазначених ринках;
- впровадження дієвих механізмів запобігання маніпулюванням, інсайдерській торгівлі, незаконному використанню інсайдерської інформації та іншим зловживанням на ринках капіталу та організованих товарних ринків, зокрема, заборони фінансових пірамід та боротьби із спробами їх організації.
Ухвалення закону НКЦПФР зможе запобігати маніпулюванню, інсайдерській торгівлі, незаконному використанню інсайдерської інформації та інших зловживань на ринках капіталу та організованих товарних ринках. Зокрема, передбачено заборону фінансових пірамід та боротьбу зі спробами їх організації.
До законопроєкту закладено нові можливості регулятора зі співпраці з правоохоронними органами:
- заморожування коштів та активів, доступ та обмін інформацією з іноземними регуляторами для повернення грошей з інших юрисдикцій.
Загалом, за даними НКЦПФР, в Україні працює 113 сумнівних фінансових проєктів. Повний список опубліковано на сайті нацкомісії.
Читайте також:
Більше можливостей для онлайн-інвестицій: НКЦПФР видала ліцензію ТОВ «Мульті-інвестиції»
НКЦПФР розширила перелік сумнівних фінпроектів
Чорна сотня: НКЦПФР оновила список сумнівних інвестиційних проєктів