ON
Національний банк України перевіряє найбільші фінансові компанії, які надають українцям послуги беззаставного експрес-кредитування, на предмет зв’язків з бізнесом і ринком росії. Про це повідомляє Бізнес Цензор.
Низка великих фінансових компаній, які надають українцям послуги беззаставного експрес-кредитування, мають тісні зв'язки з Росією, з представниками заборонених в Україні політичних сил і громадських рухів, що потрапили під санкції, а також ведуть активну бізнес-діяльність на території країни-агресора.
У зв'язку з цим Національний банк України, який з 2020 року здійснює нагляд за цим сегментом фінансового ринку, готує заходи для протидії та блокування діяльності таких компаній-колаборантів, повідомив редакції один із учасників перших робочих зустрічей НБУ "у вузькому колі".
На цих зустрічах визначають масштаби проблеми, виробляють заходи протидії, серед яких:
-
- застосування персональних санкцій та притягнення до відповідальності засновників та керівників.
"До останнього часу у контексті українських санкцій проти РФ та її бізнесу на території України на фінансові компанії звертали мало уваги. Але зібрані на сьогодні дані говорять про наявність прямих і ретельно замаскованих непрямих зв'язків українських фінансових компаній із капіталом та ринком РФ. Все це стане предметом ретельного вивчення та основою для вжиття відповідних заходів", — розповів співрозмовник редакції, який попросив його не називати.
За його словами, деякі з фінансових компаній, що працюють в Україні у сфері експрес-кредитування:
-
- зберегли пряму присутність на ринку країни-агресора,
- інші приховують зв'язок через міжнародні холдингові компанії або непрямі зв'язки.
"Вони простежуються на рівні операцій, капіталу і навіть родинних зв'язків бенефіціарів у РФ. Тому ще одним горизонтом перевірки стане походження капіталу цих "фінок": окрім санкцій через зв'язок з РФ їм може загрожувати відповідальність за легалізацію коштів, отриманих незаконним шляхом", — розкрив деталі співрозмовник.
До переходу під нагляд НБУ фінансові компанії не подавали детальної інформації про походження грошей попередньому регулятору в особі Нацфінпослуг, або це відбувалося суто формально:
-
- раніше українське законодавство не вимагало ретельного вивчення джерел та чистоти капіталу в небанківському фінансовому секторі.
За словами співрозмовника, насамперед увага буде приділена:
-
- найбільшим учасникам ринку мікрокредитування, операції та доходи яких вимірюються мільярдами та сотнями мільйонів гривень;
- аналогічна робота буде проведена з іншими операторами ринку мікропозик.
"Цю проблему не можна ігнорувати, оскільки доходи таких компаній можуть спрямовуватись на фінансування підривної діяльності та диверсійних мереж країни-агресора в нашій країні. Крім того, ми отримуємо сигнали від військових, що колекторські служби компаній із мікрокредитування тероризують наших воїнів агресивним стягненням боргів і навіть погрозами близьким та родичам. Це може бути розцінено як інформаційно-психологічні операції ворога для деморалізації наших захисників — це значно серйозніше, ніж просте порушення прав споживачів фінпослуг у мирний час", — розповів про ризики діяльності компаній-колаборантів співрозмовник.
Читайте також: