Перевірити оригінальність нотаріально посвідченого документа з електронним ідентифікатором (QR-кодом) в Єдиній державній електронній системі е-нотаріату, а також отримати його електронну копію можна буде онлайн за допомогою мобільного застосунку Дія - прийнята Постанова №745 від 01.07.2022р. «Про затвердження Правил формування та проведення перевірки нотаріального документа з електронним ідентифікатором».
«Для цього спочатку нотаріус має сформувати нотаріальний документ з електронним ідентифікатором та завантажити його електронну копію, виготовлену шляхом сканування, з накладенням кваліфікованого електронного підпису, до Єдиної державної електронної системи е-нотаріату. Надалі такий документ можна буде перевірити, використовуючи мобільний застосунок Дія. Для цього заінтересованій стороні, якій необхідно перевірити справжність нотаріального документа, потрібно відсканувати електронний ідентифікатор у режимі реального часу засобами мобільного застосунку Дія», – пояснює заступник Міністра юстиції України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Сергій Орлов.
За його словами, перелік нотаріальних документів, які формуються з електронним ідентифікатором, та правила їх обліку в Єдиній державній електронній системі е-нотаріату буде затверджуватись Мін’юстом додатково.
Наразі відомо, що на першому етапі з QR-кодом будуть формуватися та перевірятися такі документи:
- довіреність;
- договір оренди транспортних засобів;
- заява, на якій нотаріус засвідчує справжність підпису.
За результатами сканування електронного ідентифікатора відображатиметься інформація щодо відсутності або наявності в Системі е-нотаріату нотаріального документа та таких відомостей про нього:
- номер, за яким нотаріальна дія зареєстрована в реєстрі для реєстрації нотаріальних дій;
- тип нотаріального документа;
- дата вчинення нотаріальної дії;
- прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності) нотаріуса, яким вчинено нотаріальну дію;
- номер свідоцтва про право на заняття нотаріальною діяльністю.
Додатково, буде забезпечено можливість онлайн перевірити оригінальність тексту нотаріального документа.
- Для цього особа, щодо якої складено нотаріальний документ, має надати згоду за допомогою застосунку Дія.
- Цей процес відбувається в один клік, після чого електронна копія нотаріального документа стане доступною для перегляду на мобільному пристрої заінтересованої особи, яка перевіряє документ.
Перевірити нотаріальний документ з електронним ідентифікатором зможуть:
- нотаріуси,
- органи державної влади,
- органи місцевого самоврядування,
- інші заінтересовані особи.
«Затвердження таких Правил дозволить забезпечити доступність для громадян переваг і можливостей цифрового світу та сприяти розвитку інформаційного суспільства шляхом впровадження й використання в нотаріальній практиці сучасних інформаційно-комунікаційних технологій. Це, у свою чергу, сприятиме належному захисту прав та законних інтересів фізичних і юридичних осіб», – резюмував Сергій Орлов.
Концепція змін підготовлена робочою групою, створеною Мін’юстом за участю Нотаріальної палати України, Державного підприємства «Національні інформаційні системи», Міністерства цифрової трансформації.
Перевірка нотаріального документа з електронним ідентифікатором не позбавляє необхідності пред’явлення оригіналу нотаріального документа.
Сервіс розробляється з виконанням вимог збереження нотаріальної таємниці.
Про всі етапи підготовки, тестування та впровадження у обмежену та повну експлуатацію новації буде інформуватися додатково.
Читайте також:
- Роз’яснення Мін’юсту щодо дій які забороняється вчиняти нотаріусам з 29 червня 2022, та на які дії знята заборона
- Роз’яснення Мін’юсту щодо реєстрація довіреностей в умовах воєнного стану Лист № 48098/37.3/32-22 від 18.06.2022
- Які нотаріуси можуть посвідчувати довіреності на представництво в банках і ПФУ?
- Фінансовий моніторинг з сервісом Check√Lists FinAP™