20 січня 2022 року направлено на розгляд Комітету Проект Закону України № 6529 від 19.01.2022 року «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо застосування спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)».
Метою законопроекту є запобігання втратам бюджету та виконання платниками податків своїх обов’язків, передбачених Конституцією України та податковим законодавством, щодо сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та удосконалення процедури застосування, реалізації і моніторингу персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), формалізація повноважень контролюючих органів з реалізації санкцій.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов’язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно з пунктами 1, 5 частини першої статті 1 Закону України від 14 серпня 2014 року № 1644-VII «Про санкції» (далі – Закон № 1644) видами санкцій згідно з цим Законом, зокрема, є:
- блокування активів – тимчасове обмеження права особи користуватися та розпоряджатися належним їй майном;
- зупинення виконання економічних та фінансових зобов’язань.
Так, постановою Національного банку України від 01.10.20215 № 654 «Про забезпечення реалізації і моніторингу ефективності персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» передбачено блокування коштів на банківських рахунках осіб, які визначені у санкційних списках та відмова банком клієнту у виконанні розрахункових операцій.
При цьому Закон № 1644 та інші нормативно-правові акти не визначають окремих норм (заходів) у частині порядку проведення операцій щодо розрахунків з бюджетами зі сплати податкових зобов’язань платниками податків.
Крім того, банківські установи, керуючись зазначеними законодавчими актами, не приймають платіжні доручення про сплату податків та зборів, у тому числі з податку на доходи фізичних осіб, військового збору та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний соціальний внесок) від осіб, які визначені у санкційних списках.
Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) платник податків зобов’язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно з Кодексом платник податків не звільняється від застосування до нього фінансових (штрафних) санкцій у разі неперерахування, несвоєчасного перерахування податків, зборів та платежів до бюджету з будь-яких причин, крім передбачених чинним законодавством.
Таким чином, Кодекс не передбачає особливостей сплати податків і зборів платниками податків, до яких застосовано обмежувальні заходи (санкції).
У зв’язку з цим, з метою запобігання втратам бюджету та виконання платниками податків своїх обов’язків, передбачених Конституцією України та податковим законодавством, необхідно внести зміни Закону № 1644 щодо нерозповсюдження обмежувальних заходів (санкцій) на операції платників податків зі сплати податків, зборів, єдиного соціального внеску.
Водночас, для правомірного та ефективного застосування обмежувальних заходів (санкцій) Кодекс необхідно доповнити нормами в частині формалізації повноважень контролюючих органів в реалізації санкцій.
Законопроектом вносяться зміни до Податкового кодексу України, Закону України «Про санкції», Закону України «Про захист персональних даних», Закону України «Про доступ до публічної інформації» якими пропонується:
- нерозповсюдження обмежувальних заходів (санкцій) на операції платників податків зі сплати податків, зборів, єдиного соціального внеску та податкового боргу;
- визначення додаткових видів санкцій, які можуть застосовуватись ДПС, зокрема:
- зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- зупинення/відмови в наданні бюджетного відшкодування податку на додану вартість;
- відмови/зупинення права на залік чи повернення помилково та/або надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, єдиного соціального внеску, пені, штрафів;
- анулювання реєстрації/відмови у реєстрації платником єдиного податку;
- надання контролюючим органам права проводити перевірки та звірки платників податків, до яких застосовані санкції;
- оприлюднення та визнання неконфіденційною податкової інформації, у т. ч. щодо сплати податків і зборів платниками податків, до яких застосовані санкції;
- визначення вимог до інформації, яка повинна зазначатись в рішеннях щодо застосування санкцій.
Корисні посилання:
Пояснювальна записка 18.01.2022
Порівняльна таблиця 18.01.2022
Читайте також: