В ЄС запропонували заборонити анонімні криптовалютні гаманці

Єврокомісія представила проект закону, який заборонить компаніям використовувати криптовалютні адреси без ідентифікації особистості.
 

20 липня Єврокомісія запропонувала проект поправок в законодавство ЄС, згідно з якими використання анонімних криптовалютних гаманців буде заборонено, а компанії, що обробляють криптовалютні перекази, повинні будуть відслідковувати персональні дані відправників і одержувачів цифрових монет, включаючи ім'я, адресу проживання, дату народження і номер рахунку. Нові правила були розроблені в рамках боротьби з відмиванням грошей і фінансуванням тероризму.
Пакет також включає пропозицію щодо створення нового органу ЄС для боротьби з відмиванням грошей. Його метою є покращення виявлення підозрілих операцій й діяльності та усунення прогалин, що використовуються злочинцями для відмивання незаконних доходів або фінансування терористичної діяльності через фінансову систему. Як згадується у Стратегії Союзу Безпеки ЄС на 2020-2025 роки посилення рамок ЄС щодо протидії відмиванню грошей та протидії фінансуванню тероризму також допоможе захистити європейців від тероризму та організованої злочинності. Ці пропозиції допоможуть створити набагато більш послідовну основу для полегшення дотримання операторами, які підпорядковуються правилам протидії відмиванню коштів та фінансуванню тероризму, особливо для тих, хто діє через кордон.

Пакет складається з чотирьох законодавчих пропозицій :

Mairead McGuinness, комісар, відповідальний за фінансові послуги, фінансову стабільність та Союз ринків капіталу, зазначив:

«Відмивання грошей представляє явну загрозу для громадян, демократичних інституцій та фінансової системи. Масштаб проблеми не можна недооцінювати, і лазівки, які злочинці можуть використовувати, потрібно закрити. Цей пакет значно посилює наші зусилля, щоб зупинити відмивання брудних грошей через фінансову систему. Ми посилюємо координацію та співпрацю між органами держав-членів та створюємо новий орган ЄС у сфері протидії відмиванню коштів. Ці заходи допоможуть нам захистити цілісність фінансової системи та єдиного ринку".

Новий орган ЄС щодо боротьби з відмиванням коштів (AMLA)

В основі законодавчого пакету лежить створення нового органу ЄС, який перетворить нагляд за боротьбою з відмиванням коштів та фінансуванням тероризму в ЄС та посилить співпрацю між підрозділами фінансової розвідки (ПФР). Новий Орган з боротьби з відмиванням грошей на рівні ЄС (AMLA) буде центральним органом, який координує національні органи, щоб забезпечити, щоб приватний сектор правильно та послідовно застосовував правила ЄС. AMLA також підтримуватиме ПФР з метою покращення аналітичного потенціалу щодо незаконних потоків та перетворення фінансової розвідки на ключове джерело для правоохоронних органів.

Зокрема, AMLA буде:

   • створювати єдину інтегровану систему нагляду за відмиванням коштів та фінансуванням тероризму в ЄС, засновану на загальних методах нагляду та зближенні високих наглядових стандартів;
   • здійснювати безпосередній нагляд за деякими найризикованішими фінансовими установами, які працюють у великій кількості держав-членів, або вимагають негайних дій для вирішення безпосередніх ризиків;
   • здійснювати моніторинг та координацію діяльності національних наглядових органів, відповідальних за інші фінансові структури, а також координувати наглядові органи нефінансових суб’єктів;
   • підтримувати співпрацю між національними підрозділами фінансової розвідки та сприяти координації та спільному аналізу між ними для кращого виявлення незаконних фінансових потоків транскордонного характеру.

Єдині правила ЄС щодо протидії відмиванню коштів та фінансуванню тероризму

Єдині Правила ЄС щодо протидії відмиванню коштів та фінансуванню тероризму дозволять гармонізувати правила протидії відмиванню коштів та фінансуванню тероризму в межах ЄС, включаючи, наприклад, більш детальні правила щодо належної обережності клієнтів, бенефіціарної власності та повноважень та завдань наглядових органів та підрозділів фінансової розвідки (ПФР). Існуючі національні реєстри банківських рахунків будуть пов’язані, забезпечуючи швидший доступ ПФР до інформації про банківські рахунки та сейфи. Комісія також надасть правоохоронним органам доступ до цієї системи, прискорюючи фінансові розслідування та стягнення кримінального майна у транскордонних справах. Доступ до фінансової інформації регулюватиметься надійними гарантіями, передбаченими Директивою (ЄС) 2019/1153 про обмін фінансовою інформацією.

Повне застосування правил ЄС щодо протидії відмиванню коштів та фінансуванню тероризму до криптосектора

В даний час лише певні категорії постачальників послуг криптоактивів включені до сфери дії норм ЄС щодо протидії відмиванню коштів та фінансуванню тероризму. Запропонована реформа поширить ці правила на весь криптосектор, зобов'язуючи всіх постачальників послуг проводити належну перевірку щодо своїх клієнтів. Дані поправки забезпечать повну простежуваність передачі криптоактивів, таких як біткойн, і дозволять запобігти та виявити можливе їх використання для відмивання грошей або фінансування тероризму. Крім того, анонімні гаманці криптоактивів будуть заборонені, застосовуючи повною мірою правила ЄС щодо протидії відмиванню коштів та фінансуванню тероризму до криптосектора.

Обмеження для ЄС у розмірі 10000 євро на великі готівкові платежі

Великі готівкові платежі - це простий спосіб відмивання грошей зловмисниками, оскільки виявити операції дуже важко. Ось чому Комісія запропонувала загальноєвропейський ліміт у розмірі 10 000 євро на великі готівкові платежі. Цей загальноєвропейський ліміт є досить високим, щоб не ставити під сумнів євро як законний платіжний засіб і визнає життєво важливу роль готівки. Обмеження вже існують приблизно у двох третинах держав-членів, але суми різняться. Національні ліміти до 10 000 євро можуть залишатися на місці. Обмеження великих виплат готівкою зловмисникам ускладнює відмивання брудних грошей. Крім того, надання анонімних гаманців для криптоактивів буде заборонено, подібно до того, як анонімні банківські рахунки вже заборонені правилами ЄС щодо ПВК / ФТ.

Треті країни

Відмивання грошей - це глобальне явище, яке вимагає міцної міжнародної співпраці. Комісія вже тісно співпрацює зі своїми міжнародними партнерами для боротьби з обігом брудних грошей по всьому світу. Робоча група з фінансових дій (FATF), що здійснює глобальний контроль за відмиванням грошей та фінансуванням тероризму, видає рекомендації країнам. Країна, внесена до списку FATF, також буде внесена до списку ЄС. Буде два списки ЄС, «чорний» та «сірий», що відображають перелік FATF. Після переліку ЄС застосовуватиме заходи, пропорційні ризикам, які несе країна. ЄС також зможе перерахувати країни, які не перелічені FATF, але які становлять загрозу для фінансової системи ЄС на основі автономної оцінки.

Різноманітність інструментів, які можуть використовувати Комісія та AMLA, дозволить ЄС йти в ногу зі швидким та складним міжнародним середовищем із ризиками, що швидко розвиваються.

Наступні кроки

Зараз законодавчий пакет буде обговорюватися в Європарламенті та Раді. Комісія сподівається на швидкий законодавчий процес. Майбутній орган боротьби з відмиванням коштів повинен запрацювати в 2024 році і розпочне свою роботу як тільки Директива буде транспонована та нова регуляторна база почне застосовуватися.

Читайте також:

Влада США зобов’яже криптокомпанії передавати дані про клієнтів

Цифрове перетворення AML / CFT

FATF переглянула стандарти щодо віртуальних активів та постачальників послуг віртуального майна

Банківський регулятор закликає ввести жорсткі правила для криптовалюти

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial