Подвійне громадянство: як політики обіцяють врегулювати питання

Презентація законопроєкта про множинне громадянство.
 

Питання подвійного громадянства давно обговорюється в Україні. Якщо для звичайних громадян наявність другого паспорта не критична, то для державних службовців, як нещодавно відзначили у Володимира Зеленського, це загроза національній безпеці. У липні президент увів в дію рішення РНБО, згідно з яким чиновники в декларації мають зазначати наявність другого громадянства. У парламенті днями зареєстрували більш радикальний законопроєкт – запропонували позбавляти українців громадянства за отримання російського паспорта.

Володимир Зеленський ще у жовтні 2019-го обіцяв внести до Верховної ради законопроєкт про надання етнічним українцям «часткового громадянства України»:

«Ми вже практично вибудували структуру, як дати етнічним українцям, які живуть в будь-яких країнах світу, можливість стати частково громадянами України, тобто мати можливість їм надати громадянство. При цьому для них головна була проблема, що вони хочуть залишитися громадянами тих країн. Тобто, вже зараз придумана ця конструкція. Ми будемо вносити законопроєкт».

Проєкт дійсно був зареєстрований – «Про внесення змін до деяких законів України щодо питань громадянства». Він передбачає отримання в спрощеному порядку українського паспорта іноземцями, які є громадянами держав, громадяни яких мають право на складання присяги громадянина України. Обіцянка виконана, хоча розгляд законопроєкту відклали.

Також Указом Президента України № 85/2021 введені в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 26 лютого 2021 року «Про невідкладні заходи щодо протидії загрозам національній безпеці у сфері громадянства».

У програмі уряду Дениса Шмигаля є обіцянка виробити пропозиції щодо політики держави до вирішення проблеми наявності де-факто подвійного громадянства на окупованих територіях. Окремо віцепрем'єр – міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Олексій Резніков заявив, що після деокупації Донбасу представників місцевої влади будуть позбавляти мандата за наявність подвійного громадянства.

В прес-центрі Українського кризового медіа-центру відбулася презентація законопроекту №4640 щодо множинного громадянства. За словами ініціаторів законопроекту, проблемі множинного громадянства в Україні вже більше 30 років і вона не вирішується, а залишається в сірій зоні. Фактично громадяни України вже звикли самостійно вирішувати це питання, в залежності від особистої необхідності.Чиновники і депутати так само, самостійно, непрозорими шляхами отримували собі та членам своїх сімей громадянство третіх країн. Фактично, у великої кількості громадян України воно вже є. Особливо ця проблема актуальна для прикордонних регіонів.

«Питання в тому, що множинне громадянство треба вивести в легальне поле та зробити зрозумілим. Правила повинні бути однакові для всіх без винятку, не залежно від посад та становища в суспільстві. Саме ці питання вирішує законопроект 4640», – сказав Олег Дунда, народний депутат України, партія «Слуга народу».

Марія Мезенцева, народна депутатка України, партія «Слуга народу», нагадала, що у 2019 році в Верховній Раді було створено міжфракційне об’єднання «Світове українство» метою роботи якого є лобіювання і просування законопроекту про множинне громадянство.

«Його засади – визнання факту того, що українці мають паспорти інших держав і ми не маємо їх дискримінувати, вони мають право обирати і бути обраними. Єдиним винятком може бути громадянство країни агресора. Ми маємо легалізувати множинне громадянство, врегулювати його. Таким законопроектом вдасться нівелювати різні маніпуляції. Думаю, що обговорення законопроекту буде шаленим, але текст такого законопроекту має право на життя і на успіх», – зауважила депутатка.

Законопроектом дозволяється подвійне громадянство з будь-якою країною без винятку, єдиний нюанс – всі громадяни, хто має іноземне громадянство мають його обов’язково задекларувати. Держава має орієнтуватись, яка кількість громадян є біпатридами і розуміти, які громадянства іноземних держав в Україні є пріоритетними.

“В різних країнах існують різні правила щодо множинного громадянства. Залежно від стану країни обирається той чи інший варіант. Є держави, в яких неможливо отримати громадянство не від народження. Я вважаю, що в Україні має бути одне громадянство і має бути жорстка кримінальна відповідальність. Але є реальність, в якій можновладці мають багато паспортів, а звичайні громадяни обмежені у можливостях. Можна дискутувати для того, щоб зробити наші можливості більшими, а загрози меншими. Має бути чітка процедура, яка б унормовувала отримання другого громадянства. Треба запровадити жорсткі санкції за незаконне отримання громадянства”, – висловив свою думку Микола Габер, член Асоціації Болгар Всього Світу, президент Собору болгар України.

Згідно з законодавчою ініціативою, громадяни з подвійним громадянством мають право обиратись до рад будь-якого рівня – починаючи від місцевих рад і закінчуючи Верховною Радою. Єдиний нюанс – інформація щодо іноземного громадянства кандидатів в депутати повинна бути відкритою та опублікованою у виборчих плакатах, на сайті ЦВК та у всій виборчій агітаційній продукції. Люди повинні знати, кого вони обирають.

Дозволити громадянам з подвійним громадянством бути депутатами важливо, в першу чергу для України – вони зможуть при виконанні своїх повноважень залучати позитивний досвід іноземних країн, залучати інвестиції, обмінюватись знаннями. Подвійне громадянство серед депутатів не несе загрози, оскільки депутати не приймають рішення одноособово. Державні службовці “категорії В” можуть мати подвійне громадянство. Це можливості для біпатридів, які мають бажання бути на державній службі в Україні. З подвійним громадянством не може бути – Президент, голови місцевих рад, мери, адже вони приймають одноосібні рішення і від їх рішень залежить політика певної місцевості і країни в цілому.

«Ніколи не було ніяких ініціатив для обговорення важливого законопроекту щодо множинного громадянства. Ми підтримуємо цю ініціативу. Я вважаю, що для етнічних спільнот це буде правильним шляхом, треба відкривати нові можливості, це може допомогти залучати інвестиції. Ми і так знаємо, що представники етнічних спільнот мають кілька паспортів. При цьому ми всі українці різного етнічного походження», – сказав Ашот Аванесян, голова Ради національних спільнот України, президент «Національного конгресу вірмен України».

Для зміцнення національної безпеки України, враховуючи ситуацію з РФ в законопроекті вводиться поняття «країна-агресор». У разі визнання РНБО іноземної держави «країною-агресором» громадянин України, який має громадянство такої країни, автоматично тимчасово втрачає право на участь у виборчому процесі. Він не може висувати свою кандидатуру на виборах і голосувати до скасування такого статусу або відмови від громадянства «країни-агресора». На жаль, без цієї безпекової норми в сучасній ситуації в Україні реалізація легалізації подвійного громадянства неможлива і несе великі ризики нашій незалежності. Ще одна важлива особливість законопроекту – вводиться відповідальність за неповідомлення про наявність іноземного громадянства. Громадянин повинен буде сплатити високий штраф, тому краще просто задекларувати наявність громадянства та не порушувати закон. Щодо наявності у громадянина громадянства “країни-агресора”, за замовчування такого громадянства передбачається кримінальна відповідальність. Це цілком стала практика у воюючій країні. Ця норма також покликана в першу чергу на добровільне декларування та непорушення законодавства.

«Можна бути громадянином України незважаючи на те, до якої етнічної спільноти ти відносишся. Треба зняти тавро зрадників або порушників з громадян України, які мають додаткові громадянства і подумати, як наші діаспори можуть просувати і допомагати Україні за кордоном», – наголосила Віолета Москалу, викладачка Лотаринзького Університету (Франція), засновниця Global Ukraine.

Учасники заходу додали, що призупинення виборчих прав для громадян країни-агресора є тимчасовою та необхідною умовою, щоб вирішити проблему подвійного громадянства і конструктивно реагувати на загрозу з боку Росії, яка відверто займається паспортизацією ОРДЛО і потім буде маніпулювати українськими громадянами, які отримають і російські паспорти.

Юридична довідка:

Конституція України визначає, що в українців є єдине громадянство. А підстави його припинення та набуття визначає закон. В Україні не заборонено мати друге громадянство, однак лише в тих випадках, коли людина отримала його законними шляхами (всиновлення, одруження з іноземцем, за територіальним походженням тощо).

Водночас якщо людина добровільно звернулася про набуття громадянства іншої держави, подала відповідну заяву— це є підставою для втрати громадянства України.

Закон України «Про громадянство» визначає, що якщо українець набув громадянство іншої держави, то у правових відносинах з Україною він вважається лише українцем. Тобто законне подвійне громадянство в Україні не заборонене, воно просто не визнається.

Також закон України не зобов'язує людину повідомляти владу про отримання іншого паспорта, вона просто має на це право. І лише в разі повідомлення людиною про інше громадянство — це стане причиною для припинення її українського громадянства.

Читайте також:

Прийнято за основу проект Закону щодо врегулювання механізму внесення відомостей про зареєстроване місце проживання осіб на тимчасово окупованих територіях

Про безвізовий режим та оформлення іноземцям біометричних українських віз

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial